Radar Cezaları | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Radar Cezaları

Radar Cezaları

Araç sayısının her geçen gün artışı trafiğin de daha kalabalıklaşmasına neden olmaktır. Maalesef bazı sürücülerin bencil tavırları özellikle büyükşehirlerde trafiğin daha da çekilmez hala gelmesine neden olmaktadır. Bu durum da birçok kazanın oluşmasına neden olmaktadır. 2016 yılı verilerine göre meydana gelen trafik kazalarının en büyük nedenlerinden biri aşırı hızdır. Aşırı hız kaynaklı ölümcül kazaların önüne geçmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Trafik Şubeleri tarafından radar adı verilen ve yol kenarlarına belli aralıklarla yerleştirilerek araç geçişleri sırasında aracın hızını ölçmeye yarayan aletler sayesinde araç sürücülerinin hızları kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Yol kenarlarında bulunan trafik uyarı levhaları sayesinde hız limitleri belirtilmektedir. Sürücülerin ise hız ayarlamalarını bu limitlere göre yapmaları gerekmektedir. Aksi halde aracın hızını tespit etmeye yönelik oluşturulan radar ölçüm sistemleri sayesinde araçların hızı tespit edilir. Bu durumda radara yakalanmış sürücülerin ödeyeceği cezalar büyük miktarlara ulaşmaktadır. Şayet yolda seyir halindeyken uyarı levhasının üstünde hıza sahip olan sürücüler radara yakalandıkları zaman, radar cezası plakalarına kesilir.

Araç nerede olursa olsun plaka kime ait ise kişinin beyan ettiği adrese posta yoluyla ceza tutanağı gönderilir. Bazı durumlarda adres değişikliğinden kaynaklı ya da sürücülerin evde bulunmadığından dolayı posta ile gelen ceza teslim alınmamaktadır. Bu yüzden almış olduğu radar kaynaklı trafik cezasının da farkına varamamaktadır. Ve bilindiği gibi trafik cezaları belirlenen süreler içinde ödenmesi zorunlu olan para cezalarıdır. Belirlenen zamanlarda ödenmemiş trafik cezalarına gecikme zammı uygulanmaktadır. Böylelikle cezanın miktarı daha da artmaktadır. Eğer radardan geçince ceza aldığınızdan emin değilseniz, trafik şubelerinden arayıp bilgi alarak emin olabilirsiniz. Aksi takdirde zamanında ödemediğiniz borç küçük bir miktarken sonrasında çok büyük rakamlara ulaşabilmektedir. Peki hız limitini aştığınızda radar tarafından farkedilen ve sonucunda kesilen radar cezaları 2016 yılı itibariyle ne kadardır?

Radar Cezaları Ne Kadardır?

Kara yollarında güvenliğin sağlanması ve aşırı hız kaynaklı kazaların önüne geçmek amacıyla geliştirilen radar sistemi trafik levhalarından belirtilen hız limitlerini aştığınızda adınıza bir trafik cezası kesmektedir. Kesilen bu cezalar bu durumun azaltılması adına biraz ağır olmaktadır. Her yıl da radar cezaları değişmektedir. 2016 yılı güncel  radar ve ortalama hız limitleri aşma trafik cezaları aşağıda verilmiştir.

 • Hız sınırı aşma cezası % 10’dan – % 30’a kadar

Madde 51/2-a hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak

Kimlere uygulanacak: Sürücülere

Ceza tutarı ne kadar: 199 TL erken ödeme 149,25 TL

Ceza puanı : 10

 • Hız sınırı aşma cezası % 30’dan fazla

Madde 51/2-b, hız sınırlarını % 30’dan fazla olduğunda

Kimlere uygulanacak: sürücülere

Ceza tutarı ne kadar: 412 TL, erken ödeme 309 TL

Ceza puanı : 15

Belgenin geri alınma durumu: geriye dönük 1 yıl içerisinde 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile

Açıklama: Ceza süresinin bitimiyle birlikte sürücü belgesini geri alınanların bu süre sonunda bir psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına engel hali olmadığı anlaşıldığı takdirde belgeler iade edilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 9 yorum yapıldı:

 1. Yilmaz dedi ki:

  2 şerit 4 şerit kaymak gibi yollarda hız sınırı 110 yer yer 80 km ulan 700 800 km yola gidiyorum araçların hız ibresi 260 yol boş bu ne terbiyesizliktit heryerde radar 3 tane radar cezası gelmiş 700 tl kuruş kuruş kazanıyoruz yakıt tasarrufuyla gidiyoruz kulamizin arkasına kadar geçiriyorlar bu terbiyesizliktir haram olsun bu uygulamayı yapandan oralara o radar lari koylardan hakkım haram zikkim olsun 80 le yolumi biter ulan

  1. ali dedi ki:

   Yorumunu okudukca agliyorum… İcim parcalandi…

 2. Tanju dedi ki:

  Allah belanızı versin 500 km yolda 4 tane radar cezası geldi. Arabada 300 ibre var 112 ile radara giriyoruz zehir zıkkım olsun

 3. Osman dedi ki:

  Allah yedirmesin osmancık da tm 9 adet radar var hız sınırı 50 70 diye tuzaklanmış amaç ne anlayamıyorum ara sokak da millet elliyle gidiyor ama yola koyana kadar oralara koyun yemeyin milletin bizim didinerek kazandığımız parayı şikayet edicem seni osmancık soygunculari allah versin yazıklar olsun

 4. Ramazan dedi ki:

  Ikı tane radar cezası 1 gun ıcerısın de yedım.bu tırafık kanunu bı cözemedım devlet tv den fotograf ceken sırketlerle ortak calısan sıstemlerı kaldırdık dıyor tırafık sube yok oylle bısey bıze yenı yazı geldı.guzerga uzerınde 10 radar varsa sayısını dusurup ikaz levhalarınıı cogaltacaklarmıs dıyor.yedıgım cezayıda merzı fon şubesın den baska bır yerde bulamıyorum e devlette borcun yok baska yerlerde bakıyorum borcumu goremiyorum bu nasıl bı sıstem cozemedım.
  .

 5. hasan dedi ki:

  osmancık adı verilen yer vatandaşın cebinden parasını almak için tuzak kurulan başka deyişle soygunculuk yapılan bir ilçe 66 km sürat in karşılığı 412 tl ceza yazılmış bu para bu tuzağı kuranların çoluk çocuğundan ailesinden misliyle çıkar inşallah alın terimizi çalanların ailesi gün yüzü görmesin

 6. CEMAL KENAR dedi ki:

  YAZIKLAR OLSUN..CEZADAN HABERİMİZ OLMUYOR…İNDİRİMİ KAÇIRIYORUZ..TEBLİĞ EDİLMEYEN CEZAYA FAİZ ÖDÜYORUZ..YAZIKLAR OLSUN…DEVLET VATANDAŞINA TUZAK KURMUŞ..199 tl ceza nerede yazıldı niye tebliğ edilmedi..nereden öğrenip nasıl anlatacağız derdimizi..YAZIK..

 7. selahattin dedi ki:

  allah belanızı versin! radar cezasıymış! lan otoban yapıyorsunuz ona zaten bir 10-20 ödüyoruz. bir de otobanda 130’la gittik diye ceza kesiyorsunuz. allah kahhar sıfatıyla kahretsin hepinizi! millete yol yapıyoruz diye diye cebinize döşemişsiniz yolların ucunu!

 8. Mehmet dedi ki:

  152 km hızla radara girmişim benim anlanadiğim madem radar sistemi var devlette araçlarida ona göre ayarlasin ibresi düşük olsun ne bu be 412 lira mazatton aliyosunuz hgs aliyosunuz sigorta aliyosnz muayne aliyosunuz faturadan kdv ödüyoruz daha sayamadiğim bi çok şey yazik günah hakkimi helal etmiyorum aldiğiniz parada haram olsun türküm müslümanin elhamdülüllah ama kendi vatandaşini soymaktada birinci sırada türkiye.

Yorum Yaz