Radar Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Radar Ceza Sorgulama

Radar Ceza Sorgulama

Ülkemizde son zamanlarda ivme kazanarak gelişen ve ilerleyen teknoloji, beraberinde hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de aşırı bir yoğunluk getirmiştir. Özellikle de şimdiki çağdaş Türkiye’de trafikte bulunan araç sayısının artışı ve akabinde trafik yoğunluğunun ve trafik kuralı ihlallerinin fazlalaşması gibi durumların meydana gelmesine neden oluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da trafik ihlallerinin azaltılması adına çeşitli ceza sistemleri uygulanıyor. Hatta son yıllarda hızla gelişen teknolojiyi trafik denetleme sistemlerinde en yararlı şekilde kullanmakta olan Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan trafik şube timleri genel anlamda şehirlerde farklı noktalara konulan mobese kameraları, radar sistemleri ve Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) gibi yenilikçi teknolojik sistemler ile trafikte daha sağlıklı ve daha verimli bir trafik kuralları ihlali denetlemesinin yapılmasını sağlıyor. Bu amaçla trafikte bulunan araçlardaki sürücülerinin yapacakları küçük trafik kuralı ihlalleri bile direkt olarak teknolojik sistemler sayesinde belirlenerek, aracın durdurulmasına bile gerek kalmadan plakasının kayıtlı bulunduğu adrese, trafik kuralı ihlali yapıldığına dair uygulanmış olan trafik cezasını posta yoluyla gönderiyor. Özellikle radara yakalandığında haberi olamayan veya farkına varmayan araç sürücüleri için cezanın eve gönderimi güzel fakat riskleri olan bir yöntemdir. Postacı geldiğinde evde cezanın iletildiği kağıdı teslim alacak biri olmadığında posta geri döner ve ceza belirtilen süre zarfından ödenmemesi halinde ceza miktarı daha da katlanır. Bu gibi riskli durumlara maruz kalmamak amacıyla internet üzerinden sorgulama uygulamaları geliştirilmeye başlanmıştır. Cezalı araç sahiplerinin sorgulama sistemi ile internet üzerinden radar ceza sorgulama işlemlerini yaparak adlarına kesilmiş bir radar cezası olup olmadığını öğrenebilme imkanına ulaşabilmektedirler.

Radar Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Radar ceza sorgulama işlemi 3 farklı yerden online olarak yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemlerini yapmak için gereken tek şey internet başında bulunmanız. İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden radar ceza sorgulaması yapılabilmektedir. İlk yapmanız gereken aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir.

radar cezası sorgulama

Daha sonra radar ceza sorgulama sayfasına girince isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı gibi bilgileri sırasıyla girerek doğrula butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından araç üzerinde bulunan herhangi bir radar cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

EGM Radar Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Diğer bir yöntem ise E-Devlet sistemi üzerinden sorgulamadır. Bunun için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından kimlik doğrulamanızı gerçekleştiriniz.

Adsız

Ardından T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilmelidir. Ardından sisteme giriş yap butonuna basılarak işlem tamamlanır. Bu işlem ile de bir radar cezasının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Radar Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Son yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi online sitesi üzerinden radar ceza sorgulama işlemidir. Bunun için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir.

radar ceza sorgulama

Ekrana gelen formda boşluklara plaka numaranızı, özel plakanız varsa onun numarasını, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası ve araç tescil tarihi bilgilerini doğru bir şekilde girilerek tamam butonuna basılır. Ekrana gelen sayfada vergiye veya cezaya konu olan mükellef bilgileri, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezası bilgileri gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu ekrandan ceza bilgileri kısmını seçerek aracınız ile ilgili herhangi bir radar cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

GİB Radar Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz