Puan Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Puan Sorgulama

Puan Sorgulama

Teknolojinin hızlı bir şekilde geliştiği ve trafikte bulunan araç sayısının her gün büyük bir hızla fazlalaştığı bugünlerde trafikte güvenli bir şekilde ilerleyebilmek amacı ile trafik kuralları ve bu kurallara uymayan kişiler için de cezai işlemler uygulanmaktadır. Araç sürücüleri tarafından trafikte iken yapılan hatalardan kaynaklı yetkili trafik polisleri vasıtasıyla sürücülere ceza kesilmektedir. Bu cezaların bir sonucu olarak da sürücülere ceza puanı verilmektedir. Bu bağlamda çeşitli trafik kuralları ihlali olduğu zamanlarda sürücülerin ehliyetlerine ceza puanları işlenmektedir. Ceza puanları ile ilgili yapılan değişiklikler ve düzenlemeler ile, konu ile ilgili sınırlar da son şeklini almıştır. Bu açıdan trafikteki sürücülerin bu konuyu gözeterek trafik görevlileri tarafından konu ile ilgili yapılacak işlemler ile ilgili hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Trafik ihlalleri sonucu ehliyete işlenen ceza puanları ile ilgili sürücülerin sürekli takipte olması gereklidir. Çünkü ceza puanı belli bir limitin üzerine çıktığında ehliyetin kaybedilmesi gibi kötü durumlara neden olabilmektedir. Örneğin bir yıl içerisinde aldığı cezalarla 100 ceza puanına erişen kişilerin ehliyetleri trafik polisleri vasıtasıyla alınabilmektedir.

Trafik polisleri tarafından el konulan ehliyetler kişinin araç sürebilmesine bir süreliğine izin vermemektedir. Ehliyete el konulan ve trafiğe çıkışı yasaklanan sürücüler yaklaşık 2 ay boyunca araç süremiyorlar. 2 ay bitiminde ise sürücü kurslarına müracaat ederek yeniden bir sürücü kursuna kayıt yaptırıp gerekli dersleri tekrar alıp geçmeleri gerekmektedir. Kursu yeniden geçmeleri halinde sürücülerin ceza puanları silinir ve ehliyetlerini geri alabilirler. Yeni uygulamalar ile sürücüler ceza puan sorgulama yaparak var olan ceza puanlarını öğrenmektedirler. Bu sayede ehliyete el konulmadan gerekli önlemleri alarak tedbirli davranılır. Fakat bazı durumlarda olay daha da sıkıntılı hale gelmektedir. Aynı yıl içinde tekrar ceza puanı 100’e ulaşmış kişiler için yaptırımlar daha da ağırlaşmaktadır. İkinci defa ehliyetine el konulan kişiler ise bu defa 4 ay süresince cezalandırılır ve bu 4 aylık süre zarfında sürücüler psiko teknik değerlendirmeye tabii tutulur ve psikiyatri uzmanın gözetimine gönderilir. Bu işlemlerin ardından kişide herhangi bir sorun bulunmazsa sürücü belgesi iade verilir. Bu sayede araç sürücülerine bir şans daha tanınmış olur. Hatta aynı yıl içinde üçüncü defa 100 ceza puanını alan kişilerin ehliyetlerine ise süresiz olarak el konulur ve bu kişiler bir daha ehliyetlerini geri almazlar.

Ehliyet Ceza Puan Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Ceza puan sorgulama işlemi yaparak puanınızın 100’e ulaşmadan gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Ceza puan sorgulama yapmak için E-Devlet online internet sitesinden puan sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle aşağıda verilen linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme girmek için TC kimlik numarası ve PTT’den alınan E-Devlet şifresinin girilmesi gerekmektedir.

852

Ehliyet ceza puan sorgulama yapmak için ilk olarak belge numarası, il ve ilçe bilgilerini girerek ‘sorgula’ butonuna basılır. Puan sorgulama işlemi ile ehliyete işlenen ceza puanlarının detaylı dökümüne ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Ehliyet Ceza Puan Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz