PTT HGS Yükle | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

PTT HGS Yükle

PTT HGS Yükle

HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi köprü ve otoyollarda sıkışan trafiğe çözüm olması amacıyla geliştirildi. Uygulamaya konulduğundan beri olumlu tepkiler ile karşılanan HGS, şu anda otoyol ve köprülerde OGS ve bir süre önce kaldırılan KGS’den daha çok rağbet gören bir sistem haline gelmiştir. HGS kullanan sürücüler otoyol ve köprülerde HGS gişelerinin daha çok oluşundan da bu kanıya varabilirler. Zaten hali hazırda Hızlı Geçiş Sistemi diğer iki sistemin artı ve eksilerinin göz önünde bulundurulup ortaya en iyi sistemin çıkartılmasının amaçlandığı, keza çıkarıldığı bir sistemdir. Hal böyle olunca en çok tercih edilen sistem oluşu da sürpriz değildir. HGS bilindiği üzere OGS gibi otoyollarda gişelerden geçiş sırasında geçiş ücretinin otomatik olarak kesilmesini baz alan sistemdir. Fakat ondan farklı olarak HGS’de geliştirilen sistem sayesinde araçlar gişelerde ücretin alınmasını beklemek zorunda değillerdir. HGS, kart ve etiket hizmetleri ile aboneleri olan araç sürücülerine sağladığı gişelerden geçişte bekleme ve dur-kalk yapmaya gerek kalmadan gişedeki cihaz tarafından ücretin anlık olarak tahsil edilmesi hizmeti ile diğer sistemlerden daha hızlı ve pratik bir sistem olduğunu kanıtlamıştır.

Abonelerin isteğine bağlı diledikleri zaman HGS ile anlaşmalı bankalar veya akaryakıt istasyonlarından alacakları kart veya PTT şubelerinden edinebilecekleri etiket aracılığıyla HGS’yi kullanabilmektedirler. PTT tüm merkez ve şubeleri Türkiye’nin her yerinden HGS ile ilgili hizmetleri gerek şubeler gerek de internet ve telefon gibi iletişim araçları yardımı ile sağlamaktadır. HGS kart veya etiketleri ile ilgili en çok ilgilenilmesi gereken konulardan biri de bakiye durumudur. Bilindiği üzere HGS, aracın üzerine monte edilmiş etiket üzerinden ya da araç sürücüsünün kartını mekanizmaya okutması koşuluyla tahsil edilmesi ile geçiş ücreti alınmaktadır. Fakat bazı durumlarda kart veya etiketteki bakiyenin yetersiz oluşu bazı sorunlar oluşturabilir. HGS kart veya etiketlerinde bakiyenin yetersiz olduğu durumlarda geçiş sırasında geçiş ücretinin tahsil edilememesi kaçak geçiş ya da geçiş ihlali kapsamında değerlendirilip plakaya ceza yazılabilir. Bu ceza geçiş ücretinin 11 katı fazlası şeklinde verilmektedir. Bu tür ağır maddi yaptırımlara maruz kalmamak için bakiye kontrolü yapmak gereklidir. Bakiye bittiğinde HGS kart ve etiketlerine yükleme yapabilmek için birçok yer vardır. Bunların içinde en kolay ve ulaşılabilir olanı da PTT üzerinden HGS yüklemesidir. Peki PTT HGS yükle nasıl yapılır?

PTT HGS Yükle İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT HGS yükleme işlemleri çok hızlı ve pratik olarak yapılabilmektedir. İlk olarak aşağıda verilen PTT HGS yükle linkine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda üye olmadan bakiye yükleme seçeneği ile devam edebilirsiniz. Şayet daha önceden üye olmuşsanız gerekli kısımları doldurarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

ptt hgs yükle adım 1

İki seçenekten hangisiyle devam ederseniz edin PTT HGS yükle için karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Buradan hangi seçenek ile devam etmek istiyorsanız onlardan birini seçebilirsiniz.

ptt hgs yükle adım 2

Diyelim ki PTT HGS yükle için plaka no seçeneği ile devam ettiniz, bu durumda da aracın plakasını yazıp sorgula seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra aşağıda verilen kısım ekrana gelecektir.

ptt hgs yükle adım 3

Burada bulunan boşlukları PTT HGS yükle için doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Ardından yükleme limitinizi de girmelisiniz. Daha sonra yükleme yap seçeneğine tıkladığınız zaman işleminizi tamamlamış ve PTT HGS yükleme işleminizi bitirmiş olacaksınız.

Eğer internet üzerinden yükleme yapmak istemiyorsanız, dilerseniz PTT’nin tüm merkez ve şubelerine uğrayarak HGS kart veya etiketlerine yükleme yapabilirsiniz.

PTT HGS Yükleme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz