PTT HGS Ücretleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

PTT HGS Ücretleri

PTT HGS Ücretleri

Kartlı geçiş sistemi yani KGS’nin eksikliklerinin giderilememesi ve araç sahiplerinden gelen yoğun şikayetler sonucunda kaldırılmasının ardından yerine yeni sistem olan Hızlı Geçiş Sistemi uygulanmaya başlandığı günden beri olumlu tepkiler almaya devam etmektedir. Şeritlerden durmadan ve ücret ödenmesi için beklemeden geçişe imkan sağlayan HGS sayesinde otoban ve köprülerde trafik yoğunluğunun büyük oranda giderilmiş olduğu görülüyor. Şu anda yaklaşık 4 milyon HGS abonesi bulunmakta olup, bu aboneler HGS geçişlerini nakit para ödenmesi yapmadan abone olarak edindikleri HGS kart veya etiketler aracılığıyla yapmaktadırlar. HGS kart edinme işlemleri için herhangi bir kayıt işlemi gerekmezken HGS etiket için abonelik alacak şahsın araç ruhsatı ve kendi kimliği ile PTT şubelerine müracaat etmesi gerekmektedir. Bu müracaat sonunda HGS aboneliği alıp HGS etiketini alan araç sahibi etiketi aracının ön camına yapıştırmak suretiyle kullanabilmektedir. Kart ve etiket bakiye yükleme işlemlerini de yine PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve bazı benzin istasyonlarından yapabilmektedirler. HGS kart veya etiketleri PTT şubelerinden edinmek için ne kadarlık bir ücret ödemek gerektiği yazımızın devam eden kısmında ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır. Bu bağlamda PTT HGS ücretleri ne kadardır?

PTT HGS Ücretleri Ne Kadardır?

Öncelikle HGS kart veya etiketi almadan önce dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. HGS kart veya etiket alacağınız aracın araç sınıfını bilmeniz gerekmektedir. Çünkü abonelik başvurusu bu sınıfa ait PTT HGS ücretleri koşulları üzerinden yapılmakta olup abonelik de aracın sınıfına göre belirlenmektedir. Eğer aracınızın sınıfını bilmiyorsanız aşağıda verilen linke tıklayarak aracınızın sınıfını öğrenebilirsiniz. HGS online internet sitesinde belirlenen araç sınıfları için PTT HGS ücretleri kategorisi aşağıdaki gibidir;

  • Birinci sınıf araçlar için 30 TL
  • İkinci sınıf araçlar için 37.50 TL
  • Üçüncü sınıf araçlar için 53 TL
  • Dördüncü sınıf araçlar için 67.50 TL
  • Beşinci sınıf araçlar için 81.50 TL

Aracınızın sınıfını belirledikten sonra etiket veya kartı edindiğiniz zamanlarda sınıfın ücretine göre ilk yüklemede o miktarı yüklemeniz gerekmektedir. Aracın sınıfının yanlış belirlendiği durumlarda geçişlerden oluşan fiyat farkının sorumluluğu HGS abonesine aittir. Bu tür bir sorun ile karşılaşmamak için aracın sınıfı iyi belirlenmelidir. Ardından PTT şubelerinden 15 TL karşılığında bir HGS kartı edinebilirken HGS etiket için ise gerekli belgeler tamamlanıp abonelik işlemi yapıldıktan sonra 5 TL karşılığında da HGS etiketi alınabilmektedir.

PTT HGS Ücretleri Araç Sınıfınızı Belirlemek İçin TIKLAYINIZ!

PTT Üzerinden HGS İle İlgili İşlemleriniz İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz