PTT HGS Ne Kadar? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

PTT HGS Ne Kadar?

PTT HGS Ne Kadar?

PTT, Türkiye’nin en köklü ve büyük posta kuruluşlarından biridir. Yüzyıllık geçmişi ile o günden bugüne değin halka verdiği hizmeti farklılaştırarak büyüten ve bugüne kadar gelen bir kuruluştur. Posta, kargo, sigorta, banka ve birçok farklı hizmet ağını aynı çatı altına toplayıp her kesime hizmet götüren tek kuruluş olan PTT, en çok ziyaret edilen ve kullanılan devlet kurumlarından biridir. PTT’nin hizmet verdiği diğer bir alan da HGS alanıdır. Bilindiği üzere HGS, otoyol ve köprülerde hızlı geçişe olanak veren güzel bir sistemdir. PTT, HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile ilgili tüm işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilme hizmet, sunmaktadır. HGS’yi kullanmak ve çeşitli kampanya ve hizmetlerinden faydalanmak adına HGS aboneliğini yaptırmanız gerekmektedir. HGS aboneliğinizi tüm PTT merkez ve şubelerinden yapabilirsiniz. HGS’yi kullanmak için yaptıracağınız abonelikten sonra tercihe göre bir kart veya etiket sahibi olabiliyorsunuz. Peki PTT HGS ne kadar ?

PTT HGS Kart veya Etiketleri Ne Kadardır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kart sahibi olmak için yalnızca TC kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız yeterlidir. Herhangi bir PTT şubesine giderek gerekli işlemleri yaptıktan sonra kartınızı 15 TL kaşılığında alabilirsiniz. Fakat HGS etiketini almak için durum biraz daha farklıdır. HGS etiketleri aracın ön camına monte edilir ve bir defa yapıştırıldıktan sonra bir daha kaldırılması mümkün değildir. Kaldırıldığı takdirde yapışkan formu bozulacağı için tekrar cama monte edildiğinde işlevselliğini kaybetmektedir. Hatta bazı durumlarda etikete zarar geldiği için sistem tarafından da okunamamaktadır ve HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) etiketleri kartların aksine araç sahiplerine özeldir ve etiket sahibi olmak için aracınızın ruhsatı, ruhsat fotokopisi ve TC kimlik kartınız ile PTT şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Burada gerekli işlemler sonrasında HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) etiketinizi nasıl yapıştıracağınız ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra 5 TL karşılığında etiketinizi alabilirsiniz. PTT şubelerinden HGS kart veya etiketlerini almak çok kolay olmakla beraber bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Şayet kart veya etiketinizi PTT şubelerinden almak istiyorsanız, PTT’den alacağınız HGS kart veya etiketlerine ilk dolumu yaptığınız takdirde kart veya etikete sahip olabilirsiniz. Bu ilk dolumun miktarı aracınızın sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Araç sınıfına göre ilk dolum miktarları aşağıdaki gibidir;

  • Birinci sınıf sayılan araçlarda 30 TL
  • İkinci sınıf sayılan araçlarda 37.50 TL
  • Üçüncü sınıf sayılan araçlarda 53 TL
  • Dördüncü sınıf sayılan araçlarda 67.50 TL
  • Beşinci sınıf sayılan araçlarda 81.50 TL

Aracınızın sınıfını iyi bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kart veya etiket başvurusu yaptığınızda araç sınıfınızın yanlış verilmesi ve sistemi yanlış girilmesi ile hem ilk dolumda daha fazla para ödemeye maruz kalırken hem de HGS şeritlerinden geçerken geçiş sırasında daha fazla geçiş ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Tüm PTT şubelerinden HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz