PTT HGS Kart | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

PTT HGS Kart

PTT HGS Kart

HGS, Hızlı Geçiş Sistemi olarak adlandırılan uygulamalardan biridir. Yeni nesil geliştirilen teknolojiler arasından en fazla gelişen sektörlerden biri de araç ve araç trafiğine katkı sağlayan otomatik sistemlerdir. Bu otomatik sistemlerin gelişmesi özellikle metropol ve nüfusun kalabalık olduğu şehirlerde araç trafiğine büyük katkı sağlayacaktır. Ekranlardan görmeye alışık olduğumuz iş çıkışı sıkışan ve bir yerden bir yere gidişin trafik ile beraber bazen 3 saati bulabildiği İstanbul gibi büyükşehirlerde HGS trafiği rahatlatmak adına uygulamış güzel adımlardan biridir. HGS ile köprü ve otobanlarda gişelerde bekleme yapmadan veya ücretin tahsili için dur kalk işlemine gerek olmadan otomatik olarak cihaz tarafından ücretin tahsil edilmesi ile trafik çilesinin bitirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla kişilerin HGS kart veya etiketlerini edinmeleri HGS’den daha fazla faydalanmalarına olanak sağlayacaktır. HGS nakit para kullanılmadan sadece HGS kart veya etiketlerine yüklenen kredinin her geçişte otomatik olarak kesilmesi ile yapılmaktadır. Bu amaçla sürücülerin HGS kart veya etiketlerinden birine sahip olması gerekmektedir. HGS kart veya etiketlerinden isteğe göre biri veya ikisine de sahip olunabilmektedir. Fakat sürekli araç kullanmayan ya da farklı farklı araç kullanan bazı sürücüler tarafından HGS kartları daha çok tercih edilmektedir. Hem taşınabilir oluşu hem de mekanizmaya okutulurken kalan bakiyenin görülüp daha kolay takip edilmesinden dolayı daha çok tercih edilmektedir. HGS etiketinin cama yapıştırıldıktan sonra kaldırılması mümkün değildir. Ve bazı durumlarda yıpranıp, yırtılıp darbe de alabilmektedir. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçmek adına HGS kart seçeneği ile hizmet de alınabilmektedir. HGS kartlarını alabileceğimiz birçok farklı merkez bulunmaktadır. Fakat HGS kartlarını en güvenli ve hızlıca alabileceğimiz bir nokta da PTT merkez ve şubeleridir. Peki PTT HGS kart nasıl alınır?

PTT HGS Kart Nasıl Alınır?

HGS kartları HGS ile anlaşmalı tüm bankalardan ücretsiz olarak alınabilmektedir. Fakat bunun için o bankada bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Ve aldığınız HGS kartı içinde de otomatik talimat vermeniz gerekmektedir. Bu amaçla HGS kartınızda bakiye bittikçe otomatik olarak banka tarafından yüklenir ve gerekli ücret hesabınıza yansır. Diğer bir alabileceğiniz nokta ise akaryakıt istasyonlarıdır. Tüm Shell ve Opet akaryakıt istasyonlarından HGS kartlarını 15 TL ödeyerek alabilirsiniz.

Son olarak PTT merkez ve tüm şubelerinde de PTT HGS kartını temin edebilirsiniz. PTT HGS kartları için etikette olduğu gibi bir abonelik yapma şartı aranmamaktadır. Tek yapmanız gereken kimliğiniz ile beraber bir PTT şubesine gitmek ve PTT HGS kartı almak istediğinizi beyan etmeniz olacaktır. Daha sonra size bir PTT HGS kartı tahsis edilecektir. Bu karta sahip olabilmek için ödemeniz gereken tutar 15 TL’dir. Ayrıca PTT bayilerinden PTT HGS kartı almanız koşulunda yapmanız gereken bir şey daha vardır. O da şöyle ki kartı aldığınız takdirde bir de dolum yapmanız gerekmektedir. Aracınızın sınıfına göre gerekli ücreti de yatırarak PTT HGS kartınızı bir ay boyunca gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Araç sınıfına göre PTT HGS kartına dolum yapmanız gereken ücretler aşağıdaki gibidir;

  • Birinci sınıf olan araçlarda 30 TL
  • İkinci sınıf olan araçlarda 37.50 TL
  • Üçüncü sınıf olan araçlarda 53 TL
  • Dördüncü sınıf olan araçlarda 67.50 TL
  • Beşinci sınıf olan araçlarda 81.50 TL

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz