PTT HGS İptali | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

PTT HGS İptali

PTT HGS İptali

Hızlı geçiş sistemi adıyla 2013 yılında hayatımıza giren HGS, uygulanmaya başlandığı günden beri iyi sonuçlar vermektedir. Gişelerde geçiş ücretini nakit para yerine, HGS kart veya etiketler ile otomatik olarak tahsil eden bu sistem geçiş kolaylığı sağlamaktadır. Ayrıca nakit paranın verdiği yavaşlamanın önüne geçmesinden dolayı trafik sıkışıklığına çözüm olmuş ve araçların daha hızlı trafikte seyretmesine katkı sağlamıştır. Gişelerde dur kalk olayının da önüne geçerek araçların olası yakıt ikmaline de fayda sağlamıştır. Türkiye’nin devlet kurumu olan PTT birçok farklı alanda hizmet vermesi ile bilinmektedir. PTT, hızlı geçiş sistemi uygulanmaya başlandığı günden beri HGS ile ilgili tüm işlemlerin yapıldığı en güvenilir adreslerin başında gelmektedir. Nasıl ki HGS aboneliğinizi PTT şubelerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsanız aynı şekilde de HGS’nin iptalini de aynı şubeden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu yazımızda da PTT HGS iptalinin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme yapacağız.

PTT HGS İptali Nasıl Yapılır?

PTT HGS iptali genellikle araç satış veya devir işlemlerinde çokça yapılan işlemlerin başında gelir. Bildiğiniz üzere HGS aboneliği kişinin ve aracın adına yapıldığı için, şayet bir araç alıyorsanız ya da aracınızı bir başkasına devir edecekseniz bu durumda PTT HGS iptali yapmanız gerekmektedir. Bu sayede diğer şahıs HGS aboneliğini yaptırma imkanı bulabilir. Siz de bir araç alımı sırasında PTT HGS iptali yapılmış bir araç tercih etmelisiniz. Aksi halde aracın önceden geçiş ihlalleri ya da kaçak geçişleri sonucu aldığı ve ödemediği borçları size devredilecektir. Siz aracın devir işlemlerini üzerinize aldıktan sonra borcun sorumlusu olarak sayılabilirsiniz. Ve o borcu ödemekle yükümlü olursunuz. Bu gibi durumlara maruz kalmamak amacıyla PTT HGS iptalini yaptırmanız önerilir. HGS kart veya etiketlerinin iptali çok basit işlemler sonucu halledilebiliyor. İlk olarak size en yakın bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Ardından HGS kart veya etiketlerinden hangisine sahipseniz onun iptali beyanında bulunmanız ve gerekli işlemlerin başlatılmasını beklemeniz gereklidir. Ardından iptalin akdini gerçekleştirecek bir dilekçe imzalanır ve işleminiz tamamlanır. PTT HGS iptali sonucu kart veya etikette bulunan kredinin de iade edilmesi talebinde bulunabilirsiniz. Kart veya etiketteki miktar hesaplanır ve ödenmesi gereken ücret belirlenir ve ödeme talimatı verilir. Fakat anlık olarak hemen iptal işleminden sonra bu parayı alamıyorsunuz. Bazen parayı alabilmek bir aya kadar sürebiliyor. PTT şubesine uğrayarak ya da telefon ile arayıp kontrol ederek kalan parayı nasıl ve ne zaman alabileceğiniz konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Ayrıca HGS aboneliğinizi iptal ettiniz ve yeniden bir HGS aboneliği yaptırmak istediğinizde size bu imkan tanınmaktadır. Diyelim ki aracınızı sattınız ve HGS aboneliğiniz iptal ettiniz ardından da başka bir araç satın aldınız ve yeni bir HGS aboneliği yaptırmanız gerekiyor; bu durumda yine PTT şubelerine yeni abonelik için başvurup aboneliğinizi yaptırabilirsiniz. Eski kart veya etiketten kalan çiplerin iptal edilmesi ve yeni karta aktarılması işlemi için de 35 TL ücret ödeyerek PTT şubelerinden yaptırabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Semih dedi ki:

    hgs mi nasıl iptal ederim

Yorum Yaz