PTT Ehliyetim Nerede Uygulaması | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

PTT Ehliyetim Nerede Uygulaması

PTT Ehliyetim Nerede Uygulaması

Yeni yıl beraberinden birçok yeniliği de getirdi. Bu yeniliklerden biri olan ehliyet sistemindeki değişikliklerdir. 2016 yılından beri çalışmaları sürdürülen yeni ehliyet sistemi bu yıl itibarı ile uygulanmaya başlandı. Bu sisteme göre 2017 yılından itibaren ehliyet almak isteyen kişiler ‘stajyer ehliyet’ alacaklardır. Stajyer ehliyet normal ehliyet gibi sürücü kurslarına kayıt olup gerekli eğitimleri aldıktan sonra bakanlığın yaptığı sınavdan ehliyet almaya hak kazanacak kadar bir puan elde ederek ehliyet alınmasıdır. Stajyer ehliyetteki fark ise sürücü ehliyetini kullanacak fakat  2 yıl süre ile herhangi bir trafik cezası almaması gerekmektedir. Aksi takdirde sürücünün ehliyeti geri alınabilir. Diğer bir değişiklik ise hali hazırda var olan ehliyetlerin değişmesi yönünde olan düzenlemedir. Bu düzenlemeye göre yeni ehliyetler çipli ehliyetler olup dünyada 84 ülkede geçerliliği bulunmaktadır. Bu ehliyetler ise en geç 2020 yılına kadar gerekli belgeler tamamlanarak yeni hali olan ehliyete değiştirilmelidir. Ehliyetlerin yenilenmesi aşamasında birçok değişiklik de yapıldı.

Eskiden trafik tescil şubelerine giderek ehliyet yapılan yenileme işlemleri öncelikler bu şubelerden online randevu alarak yapılmak zorundadır. Bu randevu oluşturulduktan sonra belirlenen gün ve saatte istenen belgeler de hazırlanarak trafik tescil şubelerine müracaat edilir. Burada belgelerin uygunluğu kontrol edilir. Eğer eksik veya yanlış alınmış bir belge de yok ise kişinin sürücü belgesi yani ehliyeti yeni ehliyete değiştirilmesi yönünde talimat verilir. Daha sonra ehliyet baskı işlemi için trafik tescil kurumunda işleme alınır. Bu işlemlerden sonrasında kişilerin yeni ehliyetlerini almaları için biraz beklemeleri gerekmektedir. Eskiden sürücüler ehliyetlerini verilen gün ve saate trafik tescil şubelerinde elde teslim alıyordu. Şimdilerde PTT’nin yeni bir uygulaması ile artık sizlerin trafik tescil şubelerine tekrar gitmenize gerek kalmadan beyan ettiğiniz adrese yenilenmiş ehliyetinizin gönderilmesi mümkün oluyor. Hatta bu uygulamanın takibini sağlamak için internet ortamında bir sorgulama uygulaması da oluşturulmuştur. Şimdiki yazımızda sizlere PTT ehliyetim nerede uygulaması hakkında bilgiler vereceğiz.

PTT Ehliyetim Nerede Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

PTT ehliyetim nerede uygulamasına gelelim. Geçen yıllarda ehliyet yenileme işlemlerinin ardından yenilenmiş ehliyetler kişiler elden veriliyordu. Yeni uygulama ile artık ehliyetlerini posta adreslerinize gönderildikten sonra alabilirsiniz. Bunun için önceden ehliyet yenileme başvurusu için gerekli belgeler tamamlamalı trafik tescil kurumlarına online randevu almalısınız. Daha sonra randevuda gerekli belgelerin teslimi ile onaylanan ehliyet yenileme talebiniz uygun bulunduğu takdirde basıma verilir. Trafik tescil biriminde yenileme işlemi yapılırken sizden “adres” , “cep telefonu numarası” ve ”mail adresi” istenmektedir. Bunun amacı yenilenmiş ehliyet belgenizi belirttiğiniz adrese göndermek. Eskiden Trafik Tescil Merkezleri’nde teker teker basılan ehliyetler uzun süreli olduğundan artık Ankara da görevlendirilmiş merkezde toplu olarak basılıyor. Ardından tüm Türkiye ye PTT’ler aracılığıyla kişilerin adreslerine gönderilmesi sağlanmaktadır. Bu yüzden PTT tarafından ehliyetinizin teslimi için bir adet ” gönderi takip numarası”  cep telefonunuza gönderilecektir. Yaklaşık 15 gün içerisinde yeni ehliyetler posta yolu ile adresinize gönderilir. Bu bekleme aralığında ise sürücülere geçici sürücü belgesi verilmektedir.

PTT ehliyetim nerede uygulaması ehliyetlerde önemlidir. Bazı durumlarda yenilenmiş ehliyet 15 gün geçmesine rağmen kişilere ulaşmamaktadır. Bu durumun sebebi sizin adınıza gönderilen postanın, sadece sizin tarafınızdan alınabilecek olmasıdır. Şayet trafik tescil şubesine beyan ettiğiniz adreste ehliyetin teslim edildiği tarihte bulunmaz iseniz postanız geri gidecektir. Bu yüzden ehliyeti trafik tescil şubesine giderek elden almak zorunda kalırsınız.

İşte bu tür bir sorun ile karşılaşmamak adına PTT ehliyetim nerede uygulaması ile şayet ehliyetiniz gelmediyse veya elinize ulaşmadı ise bu uygulamayı kullanarak ehliyetin akıbetini öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki bağlantı linkine tıklayıp siteye giriş yapın. Karşınıza bu ekran gelecektir.

Ptt Ehliyetim Nerede Uygulaması

Size trafik tescil şubesinden verilen barkod numarasını sisteme girmelisiniz. Daha sonra güvenlik kodunu doğru bir şekilde girmelisiniz. Daha sonra ‘sorgula’ butonuna basmalısınız. Böylece postanız ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

PTT Ehliyetim Nerede Uygulaması İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz