PTT Dosya Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

PTT Dosya Sorgulama

PTT Dosya Sorgulama

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü kısaca PTT olarak bilinen ilk posta teşkilatıdır. 1840 yılında kurulan bu teşkilat Osmanlı halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla hizmet etmiştir. Kurulduğu ilk yıllarda sadece posta işlemlerini gerçekleştirirken telgrafın icadından 11 yıl sonra bu hizmeti ülkeye getirmiş ve halkın kullanımına sunmuştur. İlerleyen süreçte teknolojik gelişmeleri takip ederek posta teşkilatı olma kalıbından sıyrılmış ve başta kargo, elektronik ticaret ve bankacılık alanında; Türkiye çapında yaygınlaşmakta olan hizmet ağı, iki asra yakın tecrübesi, çağdaş teknoloji ve güçlü kadroları ile ekonomik, hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet sunmaya başlamıştır. Türkiye’nin her il, ilçe ve kasabalarında birden fazla şubesi ile birçok alanda devlet güvencesiyle hizmet vermektedir. Özellikle kargo ve bankacılık alanında fazlasıyla tercih edilen PTT şubeleri sıkça kullanılmaktadır. PTT tarafından geliştirilmiş yurt içi veya dışına gönderdiğimiz herhangi bir gönderi için takip etme ve izleme sistemi ile gönderilerin akıbetinden haberdar olabiliyoruz.

Kayıtlı Posta Otomasyonu projesi ile PTT gönderilerini online olarak takip edebilmekteyiz. Geliştirilen bu sistem sayesinde gönderiler kayıt altına alınarak gönderilerin takip edilebilmesi sağlanmıştır. Gönderilerin takibinde barkod teknolojisi kullanılmaktadır. Kargo yolu ile gönderdiğimiz PTT gönderilerine barkod etiketi yapıştırarak Acele Posta Gönderisi(APS), Taahhütlü Gönderi, Koli Gönderisi ve Tebligat Gönderilerinin alıcısına teslimine kadar geçtiği her sevk noktasında kayıt altına alınması ve sevk noktalarında gönderilerin kayıt, ayırım ve sevkinde iş gücü ile zaman kaybını yok ederek kaliteli ve hızlı hizmet sağlamaktadır. Bu uygulama Türkiye çapında faaliyet gösteren tüm PTT iş şubelerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu işlemler PTT taahhütlü gönderi takibi, PTT tebligat gönderi takibi olarak yapılmaktadır. Tüm bu gönderilerin güvenli bir şekilde takibi içinde PTT dosya sorgulama işlemi ile hizmet vermektedir. Peki PTT dosya sorgulama işlemi nasıl yapılır?

PTT Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıda paylaşılan linke tıklayarak PTT’nin online sitesine giriş yapılır. Sağ üst köşede bulunan ‘gönderi takibi’ butonuna tıklanır. Sonra ekrana gelen gönderi takibi formu doldurulur.

ptt dosya sorgulama nasıl yapılır?

Resimde gösterildiği gibi sırasıyla ‘barkod numarası’ ve ‘güvenlik kodu’ girilir ve sorgula butonuna basılır. Gönderiniz nerede, kim teslim almış, teslim alan kişinin adı, teslim alınma tarihi gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede dosyanızın akıbeti hakkında kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet PTT Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son olarak E-Devlet sistemi üzerinden de PTT gönderi takibi yapabilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında bu şifreyi edinebilirsiniz. Daha sonra bu şifre ile sisteme giriş yaparak ‘PTT kayıtlı gönderi takibi’ bölümünden ‘Barkod numarası’ yazılarak ve güvenlik kodu da doğrulanarak PTT dosya sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. PTT dosya sorgulama işlemi ile kayıtlı yurt içi ve yurt dışı gönderilerin durumunu takip edebilirsiniz.

ptt dosya sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet Online Sitesinden PTT Dosya Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

PTT Online Sitesinden PTT Dosya Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

ALO PTT İle PTT Dosya Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz