Polisten Kaçma Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Polisten Kaçma Cezası

Polisten Kaçma Cezası

Araç sahiplerinin kanunda belirtilen herhangi bir maddeye aykırı davrandığında ve polis tarafından tespit edilip durdurulmak istendiğinde istenileni yapması önemlidir. Genellikle polisten kaçma cezası ehliyetsiz şekilde trafiğe çıkan ve polis tarafından durdurulmaya çalışılan araç sahiplerince gerçekleştirilmektedir. Olaya bağlı şekilde doğal olarak, trafik polisinin vereceği tepki de değişecektir. Polisten kaçma cezası, çoğu durumda sürücüler trafik polisinin dur ikazını fark etmedikleri için ortaya çıktığı görülmektedir. Eğer sürücü rutin kontrol sırasında farkında olmadan çevirmeden uzaklaşmışsa, polisten kaçma cezası yazılır ve kişinin adresine gönderilir. Fakat araç sahibi can ve mal kaybına sebebiyet vererek çevredeki polisten kaçmaya çalışıyorsa daha ağır bir yaptırımla karşılaşacaktır. Çünkü bu durumda polisten kaçma cezasının yanı sıra kaza yerinde durmama, trafik güvenliğini tehlikeye atma ve yaralanmalı veya ölümlü kazalarda izin alınmadan olay yerinden ayrılma suçunu da eklemiş olacaktır. Ayrıca kaçtığı polisler tarafından bildirilen araç plakası radar uygulaması sayesinde de kolayca tespit edilebilir. Yazımızın devamında polisten kaçma cezasının Karayolları Trafik Müdürlüğünce belirlenen Kanun maddelerindeki yerini incelemeye çalışacağız.

Trafik Kanununda Polisten Kaçma Cezası

Karayolları Trafik Müdürlüğünce belirlenen Kanundaki maddelerden bazıları polisten kaçma cezası ile ilgilidir. Bu maddelerden konu ile ilgili olanlar; Trafik Cezası Madde 65/4 ve Trafik Cezası Madde 81/3’te ayrıntılı şekilde belirtilmiştir. Trafik Cezası Madde 65/4’e göre polisten kaçma cezası “Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek” yasaklanmıştır. Bu maddeye göre idari para cezası daha dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeyen araçların işletmelerine uygulanmaktadır. Polisten kaçma cezası ücret olarak 1.544 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca sürücülerin peşin ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla %25’lik bir indirim uygulanarak idari para cezası 1.158 TL’ye düşürülmektedir.

Karayolları Trafik Müdürlüğünce belirlenen Trafik Kanununun 81/3 maddesi yazının başında da belirttiğimiz kazaya karışarak polisten kaçmaya kalkışan sürücüler için uygulanmaktadır. Madde 81/3 ayrıntılı şekilde “Yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak” yasak olarak belirtilmiştir. Polisten kaçma cezası maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılan sürücülere ve kanununun bu maddesine uymayan herkese uygulanmaktadır. Trafik Zabıtasınca uygulanacak olan idari para cezası 412 TL olarak belirtilmiş olup  peşin ödeme yapmak isteyen sürücüler için bu ücret %25’lik indirim ile 309 TL’ye indirilmektedir. Ayrıca yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılan sürücüler için ceza puanı 20 olarak belirlenmiştir. Bilindiği gibi bu ceza puanı 100’ü doldurduğunda kişinin ehliyeti iki aylık bir süre için elinden alınmaktadır.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi sürücülerin Trafik Kanununda belirtilen herhangi bir maddeye aykırı davrandığını tespit eden trafik polisinden kaçmaması önemlidir. Trafik Kanunundan verdiğimiz maddelerden de anlaşılacağı gibi polisten kaçma cezasının bulunduğu somut bir madde bulunmamaktadır. Ve yine belirtmek gerekir ki polisten kaçma cezası olaya bağlı olarak şekil değiştirmektedir. Polisten kaçma cezası sürücü adresine tebliğ edilen ceza ile de gerçekleşebilir ya da araç sahibi can ve mal kaybına sebebiyet vererek olay yerinden ayrılmaya ve polisten kaçmaya çalıştığında yazılan ceza daha da kabarabilir. Bu durumda polisten kaçma cezasına ek olarak araç sahibi kaza yerinde durmama ve trafik güvenliğini tehlikeye atma ve yaralanmalı veya ölümlü kazalarda izin alınmadan olay yerinden ayrılma suçunu da ekleyecektir. Bilindiği gibi trafik demek dikkat demektir. Sizlerde polisten kaçma cezası durumuyla karşılaşmamak için trafik polisinin olduğu yerlerde daha dikkatli seyir etmeniz ve trafik polisinin dur ihtarına uymanız önemlidir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz