Poliçe Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Poliçe Sorgulama

Poliçe Sorgulama

Trafikte bulunan tüm araçların kanunlarda belirtilen şekilde oluşturulan düzenlemelerle trafik sigortasının yapılması mecburi bir durum haline gelmiştir. Bu yüzden tüm araç sahiplerinin yıllık olarak trafik sigortası ve periyodik olarak da araç muayenesini yaptırması gereklidir. Bu işlemleri yapmayanların araçları trafiğe çıkabilme hakkına sahip olamaz. Çünkü bu tür işlemler hem trafikteki araçların hem de yolcular için hayati önem arz ettiği için sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Poliçe, trafik, muayene yahut diğer konularda yapılan sigorta işlemlerinin kağıda üzerindeki şeklidir. Tüm sigorta işlemleri, trafik ile ilgili hizmet veren sigorta acenteleri tarafından yapılmaktadır. Bu işlemler yapıldıktan sonra şahsa sigorta poliçesi verilir. Bu poliçe kişinin trafik sigortasını yaptırdığını ispat eden evrak özelliğini taşımaktadır. Trafik sigortasının ne zaman yapılması gerektiğini ve sigorta ile her şeyi öğrenmek amacıyla trafik poliçe sorgulama yapılarak bilgi alınabilir.

Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araçların cinsi ya da modeli fark etmeksizin yıllık olarak trafik sigortasını yaptırması gereklidir. Fakat farklılık sigorta yapıldığında ödenen trafik sigortası ücretinde oluşur. Trafik sigorta ücretinin değişkenliğinin baz alındığı konu ise aracın cinsidir. Bir kamyonet ve sıradan bir otomobilin trafik sigortasının ücreti aynı olamaz. Bu durumda aracın cinsine göre oluşturulmuş farklı bir trafik poliçesi ücreti ödenir. Trafik sigortasının ödenmesi yıllık olarak taksit olmaksızın ödenir. Trafik poliçe sorgulama işlemi ile araç sahiplerinin trafik poliçeleri ile ilgili bilgi sahibi olabilmesi ve poliçenin başlangıç, bitiş tarihi gibi bilgilerin de öğrenilebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Trafik poliçe sorgulama işlemleri için iki farklı yoldan yapılabilmektedir. Tüm bu sorgulama işlemleri internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden ilki tramer üzerinden poliçe sorgulama işlemidir. Bunun için öncelikle aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir.

trafik poliçe 1

Plaka ve T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapmak için il olarak aracın plakası ve T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz. Ardından doğrulama kodu yazılarak ‘ ara ‘ butonuna tıklanır.

trafik poliçe 2

Plaka ve vergi kimlik no ile sorgulama için aracın plakası ve vergi kimlik numaranızı girilmelidir. Ardından doğrulama kodu yazılarak ‘ara’ butonuna tıklanır.

trafik poliçe 3

Sigorta bilgileri ile sorgulama için ise sigorta şirketi, acente no, poliçe no ve yenileme numaraları girilmelidir. Ardından doğrulama kodu yazılarak ‘ara’ butonuna tıklanır. Tüm bu seçeneklerden dilediğiniz ile sorgulama yapabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemidir. Bunun içim öncelikle aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekiyor.

TRAFİK POLİÇE SORGULAMA

Daha sonra aracın ‘plaka numarası’ girilmelidir. Ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Çok hızlı bir şekilde araca ait poliçe bilgilerine bu sorgulama işlemi ile ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Poliçe Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Online İnternet Sitesinden Poliçe Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz