Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama

Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama

Yayaların ve sürücülerin bir arada etkileşim içerisinde bulunduğu ortama trafik adını veririz. Bu etkileşimde her iki tarafın da uyması gereken kurallar vardır. Fakat trafik kuralları genel olarak sürücüleri kapsar ve bu kurallara uymayan kişiler cezalara çarptırılır. Ülkemizde bu ceza işlemlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimler yürütmektedir.

Geçmişte trafik noktalarında görev yapan trafik polisleri trafik kuralları dışına çıkan vatandaşlara o anda ceza kesmekte ve aynı zamanda da cezalar o an ödenebilmekteydi. Fakat günümüzde trafik polisi çevirmesinde yemiş olduğumuz cezalarda trafikte ödeme uygulaması bulunmaz. Trafik cezalarımız artık sadece trafik polisleri tarafından sadece reel olarak da kesilmez. Trafikte polislere yardım amaçlı görev yapan elektronik sistemler de ceza kesmek için yeterli bilgi ve delillere sahip olduğunda ceza yemiş olursunuz. Bu uygulamalar mobese kameraları ve radar cihazları olarak sayılabilir.

Bu cihazlar araçları trafikte yapmış oldukları ihlaller ile görüntüleyerek aracın tanımlanmasını sağlayan plaka yardımıyla gerekli ceza işlemleri kişilere yansıtılır. Bu cezalardan sürücülerin haberi ilk etapta olmasa da kurum tarafından ceza tebligatı kişilere gönderilir. Bu belgeler gözden kaçabilmekte ya da teslim almadan kaybolabilmektedir. Bu durumlar yüzünden yemiş olduğunuz trafik cezasından geç haberdar olabilirsiniz. Cezalarını 15 gün içerisinde ödediğiniz takdirde belirli bir indirimden yararlanırsınız. Bu durumdan faydalanabilmek için plakaya göre trafik cezası sorgulama işlemini yapmak oldukça önemli bir yer tutar. Plakaya göre trafik cezası sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda devletin elektronik ortamdaki hizmet kapısı olan E-Devlet sistemi de plakaya göre trafik borcu sorgulama hizmetini vermektedir.

EGM Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurum sorgulama işlemini resmi internet sitesinde oluşturduğu güvenli sorgulama hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanabilmenizi için yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini kullanmanız yeterli olacaktır. Bu link sizi adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız ve doğum tarihiniz aracılığı ile kimlik doğrulamasını yapacağınız güvenlik sayfasına götürür. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen ilgili boşlukları doğru şekilde doldurduktan sonra ekranınıza yansıyacak olan sorgulama listesinden plakaya yazılan ceza sorgulama seçeneğini tıklayınız. Böylelikle plakaya göre trafik cezası sorgulama işlemini bu kurum üzerinden yapmış olursunuz.

plaka

EGM Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devletin birçok kurumu gibi Emniyet Genel Kurumu hizmetlerinin birçoğuna da elektronik ortamdaki devlet kapısı olan E-Devlet üzerinden erişim sağlanabilir. Bu hizmetlerden birisi de plakaya göre trafik cezası sorgulama işlemidir. Bu hizmetten yararlanabilmeniz için yapmanız gereken yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız yeterlidir. Bu link sizi kimlik doğrulama sayfasına götürür. Sayfada doldurulması gereken boşluklar aşağıdaki gibi olup ilk boşluğa TC kimlik numaranızı diğer boşluğa da E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz PTT şubesini ziyaret ederek üyelik şifrenizi 2 TL karşılığında almanız gerekmektedir.

trafikcezası

E-Devlet Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz