Plakasız Araç Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakasız Araç Cezası

Plakasız Araç Cezası

Karayolları Trafik Kanunu, trafikte yer alan araçların ve bu araçları kullanmakta olan sürücüler ile birlikte diğer yolcuların ve ayrıca araç dışında yer alan yayaların güvenliğini sağlayabilmek adına düzenlenmiş bir kanundur. Bu kanunda çeşitli maddeler yer almakta olup ihlal edilen maddelere karşılık çeşitli yaptırımlar uygulanır. Bilindiği üzere trafiğe plakasız bir şekilde çıkan araçlar Trafik Kanununu ihlal etmiş sayılır. Plakasız Araç Cezası da bu noktada devreye girer. Şimdi sizlere bu konunun detaylarından bahsedeceğiz.

Plakasız Araç Kullanma Cezası

Plakasız bir şekilde araç kullanma cezası Trafik Kanununda yer alan 23. madde ile birlikte belirlenmiştir. bu maddeye göre araç tescil belgesi ve tescilli plakanın araç üzerinde kurallara uygun bir şekilde bulundurulmasını gerektirir. Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan ya da tescil plakasını kurallara uygun bir şekilde araca monte etmeyerek farklı bir yerde taşıyan araç sürücülerine idari para cezası verilecektir. Bu kuralı ihlal eden kişiler trafik zabıtası tarafından tespit edildiği takdirde 92 TL tutarında idari para cezasına çarptırılır. Kanunda belirtilmiş olan günler içinde idari para cezasını peşin bir şekilde ödeyen kişilere %25 oranında ceza indirimi uygulanır. Böylelikle bireylerin ödemesi gereken idari para cezası tutarı da 69 TL’ye düşecektir. Kimi durumlarda 5252 sayılı Kanunda yer alan 7. maddeye göre de Mülki amir tarafından para ya da hapis cezası verildiği gözlemlenmiştir. Fakat bu kural ihlalini gerçekleştiren kişilere bu tür bir ceza verilmeyecektir.

Araçlarında uygun bir şekilde monte edilmesi gereken yerde plaka bulundurmayan araç sürücülerin ehliyetine Trafik Cezası 23. madde gereğince trafik zabıtası tarafından 10 ceza puanı yazılacaktır. Bununla birlikte bu kuralı ihlal eden araçlar trafikten men edilecektir. Bireylerin bu aracı geri alabilmeleri için eksikliklerini doğru ve eksiksiz bir şekilde gidermesi gerekir. Bu eksiklikler giderilene dek araç bir daha trafiğe çıkamaz. Bununla birlikte bu kişilerin araç kullanmaktan men edilme gibi bir durumu söz konusu değildir.

Yönetmeliğe göre belirtilmiş olan nitelik ya da ölçülere aykırı bir şekilde plaka takan ya da takması gerekenden az sayıda plaka takan ya da farklı bir şekilde okunmasına ve hatta okunamamasına yol açacak şekilde plaka üzerinde değişiklik yapan kişilere 412 TL tutarında idari para cezası verilecektir. Plakanın uygun duruma getirilmesi için ise araç sürücülerine 7 günlük süre tanınır. Bu süre zarfı içinde yerine getirilmesi gereken gereklilikleri yerine getirmemiş olan araç sürücülerine 844 TL tutarında idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilene dek bahsi geçen araç trafikten men edilecektir.

Tescilli bir aracı plakasız bir şekilde kullanmakta olan araç sürücüne ayrıca 1.698 TL tutarında idari para cezası verilecek ve tescil plakası takılana dek araç trafikten men edilecektir. Bir başka araç adına tescil edilmiş olan ya da sahte bir plakayı takan ya da kullanan kişilere ise 5.000 TL tutarında idari para cezası verilecek ve ilgili araç trafikten men edilecektir. Buna ilave olarak bu kişiler Türk Ceza Kanunun kapsamında yer alan 204. maddede yer alan hükümlere göre de cezalandırılacaktır.

Türk Ceza Kanunun 204. maddesi resmi belgede sahtecilik konusu üzerinde durur. Buna göre bir resmi belgeyi sahte bir şekilde düzenlemiş olup, gerçek olan resmi belge yerine diğer kişileri aldatacak şekilde değiştiren ya da sahte resmi belgeyi kullanmış olan kişiler 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası ile yüzleşmek durumunda kalır.

Görevi gereğince düzenleme yetkisi olan resmi bir belgeyi sahte bir şekilde düzenleyen ve gerçek olan belgeyi bir başkasını aldatmak üzere değiştirmiş olan, gerçeğe aykırı bir şekilde belge düzenlemiş olan ya da sahte resmi belgeyi kullanmakta olan kamu görevlisine ise 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası verilecektir.

Bununla birlikte resmi belgenin kanun hükmü sebebi ile sahteliği sabit oluncaya dek geçerliliğe sahip olan bir belge niteliğine sahip olması halinde burada bahsi geçen cezalar %50 oranında arttırılacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz