Plakadan Trafik Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan Trafik Ceza Sorgulama

Plakadan Trafik Ceza Sorgulama

Plakadan trafik ceza sorgulama işlemi, araç sahiplerinin trafikte kural dışı davranışları yüzünden yemiş oldukları cezaları öğrenmek için oluşturulmuş kullanışlı ve güvenilir bir sistemdir. Bu sistemin öncesinde trafik cezalarımızı, ilgili Emniyet şubelerinden ya da ceza tebligat belgelerinden öğrenebiliyorduk. Bu işlemler de zaman alan ya da zahmetli işlemlerdi. Bu yüzden bu işlemi daha pratik hale getirebilmek için aracın plakasını kullanarak kolaylıkla ceza sorgulaması yapabileceğimiz bir sistem geliştirildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı’na bağlı olan ve ülkemizde mali işlerle ilgilenen resmi bir devlet kurumudur. Bu kurum vatandaşlara daha hızlı ve güncel bilgi aktarımını yapabilmek için resmi internet sitesi oluşturmuş, aynı zamanda İnternet Vergi Dairesi de oluşturularak vergiler hakkında da sorgulamaların yapılmasını sağlamıştır. Bu vergi sorgulamalarına Motorlu Taşıtlar Vergisi de dahildir. Kurum motorlu taşıt vergisi sorgulaması sağlarken aynı zamanda sürücülerin işlemlerini daha kolaylaştırabilmek adına trafik cezalarını da aynı sistem üzerinden sorgulatabilmektedir. Bu sorgulama işlemleri de aracın plakası yardımıyla yapılmaktadır. Bu yazımızda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan plakadan trafik ceza sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi ve görsel destekleri makalenin devamında bulabilirsiniz.

Plakadan Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan resmi internet sitesi sayesinde sürücüler araçlarına dair vergi borcunun yanı sıra trafik cezalarını da öğrenebiliyorlar. Bu sorgulama işlemleri güvenli olarak gerçekleştirilip sorgulama aracı olarak araç plakası kullanılmaktadır. Sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link yardımıyla aşağıda da görsel olarak eklenmiş olan motorlu taşıt işlemler listesi ekranınıza yansıyacaktır. Bu listede resimde de ok işareti ile gösterilen en üstteki motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklayarak plakadan trafik ceza sorgulamasını başlatırsınız.

gibceza

Plakadan trafik ceza sorgulama yapabilmek için kullanılacak bilgiler aracınızın plakasıyla birlikte TC kimlik numaranız veya vergi kimlik numaranız ve aracınızın trafiğe çıkış izin tarihini belirten trafik tescil tarihi bilgileridir. Bu bilgileri aşağıda da gösterildiği gibi ilgili boşluklara doğru şekilde yazdıktan sonra tamam butonuna basarak trafik ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca bu sistem sayesinde anlaşmalı kredi kartları yardımıyla internet üzerinden ödeme yapmanız da mümkündür.

gibcezaa

Plakadan Trafik Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. beyza altay dedi ki:

    araç borcum varmı

Yorum Yaz