Plakadan Radar Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan Radar Cezası Sorgulama

Plakadan Radar Cezası Sorgulama

Ulaşımda trafik kurallarının varlığı ve uygulanması, yayaların, yolcuların ve araç sürücülerinin maddi manevi haklarını ve can güvenliğini korumak üzere belirlenmiş bir sistemdir. Bu kurallar diğer bir yandan da insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik uygulamalardır. Trafik kuralları uyulma zorunluluğu bulunduran kurallardır, aksi takdirde kurallara uyulmaması ya da ihlallerinde idari para cezasına çarptırılır. Trafikte yer alan araç sahipleri bu konuda büyük sorumluluk taşımaktadırlar. Çünkü gerek kendi güvenlikleri gerek de yayaların güvenliğinden birebir sorumlu oldukları için trafikte seyir halindeyken pür dikkat olmalıdırlar. Trafikte oluşan kazaların içeriğine baktığımızda aşırı hız kaynaklı kazaların açık ara önde olduğunu görürüz. Bu istatistikler gösteriyor ki aşırı hız trafikte can ve mal güvenliğini tehdit eden büyük bir problemdir. Bu amaçla geliştirilen radar teknolojisi, yollarda araçların hızını kontrol eden ve uyarı levhaları ile araçları hız limitleri konusunda uyaran akıllı bir uygulamadır. Aşırı hızlıysanız ve radar bulunan bir yoldan geçtiğinizde radar cihazı tarafından hızınızın yüksekliği ölçülür. Eğer belirlenen limitin üzerindeyseniz bir cezai yaptırıma maruz kalırsınız. Tüm trafik cezalarında olduğu gibi radar cezalarını da internetten sorgulama işlemleri ile yapabilmektesiniz. Aracımıza ait bir radar cezasını plakadan radar cezası sorgulama aracılığıyla nasıl yapabilirizin cevabı için aşağıdaki bilgilendirmemizi okumalısınız.

Plakadan Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yollarda seyir halindeyken radar sınırını aştığınızda radar cezası yazılır ve mekanizma aracınızın plakasına duyarlı olduğu için ceza aracınızın plakasına yazılır. Bu yüzden radar hız limitini aştığınızdan emin değilseniz bunu çok pratik bir sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz. Bu amaçla internetin birçok plakadan radar cezası sorgulama üzerine uygulaması bulunan sitelerinden yararlanabilirsiniz. Bu bağlamda hizmet verenlerden ilki Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesidir. Şayet bu siteden sorgulama işlemi yapmak isterseniz, ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından aşağıda verilen resimler ile plakadan radar cezası sorgulama işlemini nasıl yapacağınız takip edebilirsiniz.

plakadan radar cezası sorgulama

Siteye girişi yaptıktan sonra isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı gibi bilgileri sırasıyla girerek doğrula butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından araç üzerinde bulunan herhangi bir radar cezası olup olmadığını öğrenmek için 4 farklı sorgulama tipi ekrana gelecektir.

plakadan radar cezası sorgulama 1

Bu seçeneklerden ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ butonuna tıklayarak aracınızın plakasına yazılan radar cezasının miktarına, tarihine, son ödeme tarihi ve birçok ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Diğer bir plakadan radar cezası sorgulama yapabileceğiniz mecra ise Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesidir. Şayet bu siteden plakadan radar cezası sorgulama işlemi yapmak isterseniz, ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından aşağıda verilen resimler ile plakadan radar cezası sorgulama işlemini nasıl yapacağınız takip edebilirsiniz.

plakadan radar cezası sorgulama

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere sırasıyla plaka no, plaka tescil tarihi ,TC kimlik no girilir ve eğer aracın özel plakası varsa evet şıkkını işaretlenir daha sonra tamam butonuna basılır. Bu sayede aracınıza ait radar cezasını öğrenebilirsiniz.

Bir dipnot olarak aşağıda 2016 yılı güncel radar cezaları verilmiştir. Bu bağlamda sürücülerin bu ceza durumunu göz önünde bulundurarak hareket etmeleri tavsiye olunur.

  • Hız sınırı aşma cezası % 10’dan – % 30’a kadar

Madde 51/2-a hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak

Kimlere uygulanacak: Sürücülere

Ceza tutarı ne kadar: 199 TL erken ödeme 149,25 TL

Ceza puanı : 10

  • Hız sınırı aşma cezası % 30’dan fazla

Madde 51/2-b, hız sınırlarını % 30’dan fazla olduğunda

Kimlere uygulanacak: sürücülere

Ceza tutarı ne kadar: 412 TL, erken ödeme 309 TL

Ceza puanı : 15

EGM Plakadan Radar Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plakadan Radar Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz