Plakadan OGS Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan OGS Sorgulama

Plakadan OGS Sorgulama

OGS bilinen adıyla otomatik geçiş sistemi, HGS gibi otoyol ve köprülerde hızlı ve güvenli geçişe imkan veren bir sistemdir. OGS, aracın ön camına monte edilen bir çip sayesinde otoban ve köprü girişlerinde geçiş sırasında geçiş ücretinin mekanizmanın çipi algılayarak elektronik olarak okunup tahsil edilmesi ve ücretin sürücünün OGS hesap bakiyesinden düşülmesi olarak uygulanmaktadır. OGS (Otomatik Geçiş Sistemi), nakit para akışının önüne geçen bir uygulama olduğu için otoyol ve köprülerde oluşan trafik sıkışıklığına da engel olmaktır. OGS’nin abonelerine sağladığı avantajlardan birisi de OGS çiplerine sahip olan kişilerin gişelerden geçişlerinin % 20 indirimli şekilde tahsil edilmesidir. Fakat bazı durumlarda aracın OGS aboneliği olmadan ya da farklı bir geçiş sitemine aboneliği bulunup OGS şeritlerini geçiş için kullanan sürücülerin geçişleri ‘geçiş ihlali’ olarak tanımlanır. Bu ihlaller sonucu da aracın plakası üzerinden bir geçiş ihlali cezası yazılır. Bu içerikte sizlere plakadan OGS sorgulama ile adınıza kesilmiş herhangi bir OGS cezası var mı ya da herhangi bir OGS borcu bulunup bulunmadığının sorgulamasının nasıl yapılacağını aktaracağız.

Plakadan OGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Artık hayatımızdaki birçok işlemi ya da sorgulamayı internet üzerinde yapabilmekteyiz. Bu sistemin gelmesi vatandaşlara ve kurum çalışanlarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sayede kurumlardaki sıra derdi sona ermiştir ve vatandaşlar da zamandan kazanmıştır.

Plakadan OGS sorgulama işlemleri ile araç sürücülerinin hatalı geçiş ya da geçiş ihlalinde gerekli ceza miktarı plakası üzerinden OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) aboneliğine işlenir. Bu verilen cezanın da miktarı, son ödeme tarihi, ceza kesilme nedeni ve birçok farklı soruların cevabını almak için de bir OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) sorgulaması yapmak gerekmektedir. OGS (Otomatik Geçiş Sistemi),  plakayı algılayıp o plakaya ceza kestiği için sorgulama işlemi de plakadan OGS sorgulama şeklinde sitelere adapte edilmiştir. Sorgulama işlemleri OGS’nin online internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Plakadan OGS sorgulama yapmak için ilk adım olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza sorgulama yapacağınız ekran gelecektir.

plakadan ogs sorgulama

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi plakanın istendiği yere OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plaka numarasının girilmesi gerekiyor. Sonra sorgula tuşuna basmalısınız. Böylece plakadan OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile size gereken bilgilere kolaylıkla ulaşırsınız.

Küçük bir ayrıntı olarak aktarılmak istenirse, ceza size tebliğ edilmeden önce ya da tebliğin tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapılması durumunda, geçiş ücretinin dışında 10 kat idari para cezası üzerinden % 25 indirim hakkından yararlanarak ödemesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden sorgulamayı yaparak öğreneceğiniz cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz sizin faydanıza olacaktır.

Plakadan OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Harun patlar dedi ki:

    Ogs hangi araç üzerinde görünüyor

Yorum Yaz