Plakadan HGS Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan HGS Sorgulama

Plakadan HGS Sorgulama

Plaka Sorgulama

Günlük hayatımızda çağdaş teknolojinin bizlere sağladığı olanaklar, kişilerin sosyal hayatının daha huzurlu ve konforlu olmasını sağlamaktadır. Buna trafik kuralları ve kolaylıklarında olmasını gerektiren durumlar da söz konusudur. Buna örnek olarak, bilhassa motorlu taşıt sahiplerinin düzgün, etkin ve hızlı olması için araç sürüşlerinde uygulamaya koyulan yeni pratikler, motorlu taşıt sahiplerinin karşılaşacağı sıkıntılar karşısında çözüm yaratmaya imkan sağlamaktadır. Bunlardan biri olan HGS, denildiği gibi tam da bu gayeye olanak sağlayan karayolları pratiklerinden bir tanesidir. Geçiş ücretli köprü ve otoyollardan geçişlerde rahat ve hızlı geçme imkanı sağlayan bu uygulamanın sorgulama prosedürlerine erişmek de hızlı ve kolaydır.

Aynı zamanda HGS cezası sorgulama işlemleri de değişik biçimde hizmete açılmış olup bu tercih de HGS kullanan kişinin insiyatifine verilmiştir. HGS kullanıcısının plakadan HGS sorgulama işlemi elektronik ortamdan yapılabilmekte olan, basit ve tez bir şekilde HGS ceza bilgi ve detaylarına erişmeyi hedef edinmiş bulunmaktadır.

14.05.2012 tarihinden itibaren resmi gazetede yayımlanmış olan TC Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bünyesinin altında yer alan otoyollar (otoban) ile, ulaşım denetiminin yapıldığı bu yollarda, geçiş hizmet bedelinin beyan edilmesi ve işleme girmesine ilişkin yönetmeliğin 10. hükmü gereği ile OGS (Otomatik Geçiş Sistemi), KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) ve HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) gibi değişik geçiş yöntemleri bulunup, bunlardan yararlanan hemen her abonenin bulunduğu kendi çizgisinden-şeridinden sürüş yapıp geçmek durumundadır. Başka hal ve geçişte 11 misli cezai geçiş bedeli ödeme hükmü verilir.

HGS Sorgulama İşlemleri

HGS sorgulama işlemlerini internet ortamından kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Hızlı Geçiş Sistemi sorgulama işlemlerini; geçiş ihlali sorgulama, bakiye yükleme, bakiye sorgulama ve ödeme işlemleri şeklinde sıralayabiliriz. Sürücüler HGS sorgulama işlemlerini PTT tarafından kurulan PTT Müşteri Hizmetleri resmi sitesi aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Sorgulama işlemlerini yapabilek için siteye üye olunması gereklidir. Fakat mevcut e-devlet şifrenizle de sisteme giriş yapabilirsiniz. Yazımızın devamında bu HGS sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiği görsellerle birlikte anlatılmıştır.

Plakadan HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan HGS sorgulama uygulaması için online erişim bağlantı hizmeti bulunan herhangi bir yerlerden bilgisayar veya akıllı cep telefonları vasıtasıyla sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple yazının hemen altında verilen internet bağlantısına tıkladığınızda karşınıza beliren sayfada plakadan HGS sorgulama işlemleri için yeterli bulunmaktadır. HGS pratikleri içerisinde araç plakasından HGS cezai sorgulama uygulamaları dışında kimlik bilgileriniz ile de sorgulama işlemini yapma imkanınız bulunmaktadır. Bunun için herhangi bir PTT merkezine başvurabilirsiniz ve bu amaç doğrultusunda plakadan HGS sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Resimli bir şekilde örnek olarak göstermek gerekirse, sırayla yaptığımız adımları aşağıya doğru takip edebilirsiniz. İlk önce bu siteme üye ol seçeneğinden üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra üye olunan şifre ve elektronik posta ile giriş yaparak sizin hesabınıza ve plakanıza ait detaylara ulaşabilirsiniz.

Plakadan HGS Borç Sorgulama

Plakadan HGS Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İsimden HGS Sorgulama İşlemi

İsimden HGS sorgulama işlemi yapmak için en önemli işlemlerden biri e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. E-devlet online portalı bir çok kuruma ait hizmet sağlayan bir sistem olarak, PTT’ye ait olan HGS(Hızlı Geçiş Sistemi) hizmetine ait sorgulama işlemlerini de bünyesinde barındırmaktadır. E-devletten isimden HGS sorgulama yaparak kimlik bilgileri ile birlikte HGS ile ilgili bir çok bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.  HGS gişelerinden yapılan geçiş ihlallerini E-devletten isimden HGS sorgulama işlemleri ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile birlikte E-devlete giriş işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer mevcut e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında E-devlet şifresini alabilirsiniz. Ardından PTT’den aldığınız bu şifreyi istediğiniz şekilde güncellemeniz mümkündür.Yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak HGS ihlali geçiş bilgilerinizi sorgulayacağınız siteye yönlendirilebilirsiniz. Fakat öncelikle sistem girişi için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile yapacağınız bu kimlik doğrulamasından sonra HGS Müşteri Hizmetleri sorgulama sistemine kolaylıkla yönlendirilmeniz mümkündür.

hgs

Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden kimlik doğrulama bilgileri olarak TC kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz şekilde girmeniz beklenmektedir. Bu işlemden sonra sisteme giriş yap butonuna tıklayarak E-devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız.

GS

İsimden HGS Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

HGS Ceza Ödeme

HGS geçişlerinde HGS kart ya da etiketlerinizde bakiye bulunması ve doğru şekilde yapıştırılmış olması önemlidir. Aksi durumlarda bu tür geçişler geçiş ihlali ya da kaçak geçiş olarak algılanmakta ve sürücüye cezai işlem uygulanmaktadır. Bu HGS Ceza ödeme işlemlerinin 15 gün içerisinde yatırılması faiz işlemi uygulanacağından önemlidir. HGS sorgulama ile ilgili tüm hizmetler PTT Müşteri hizmetleri sitesi aracılığıyla sağlanmaktadır. Ayrıca Müşteri Hizmetleri resmi sitesinden HGS ceza ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle HGS ceza ödeme işlemlerini PTT şubelerinden yapabileceğiniz gibi evinizden çıkmadan online ortamdan da gerçekleştirmeniz mümkündür. HGS ceza ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için ilk adıma aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklayarak başlayabilirsiniz. Yukarıdaki başlıkta da anlatıldığı gibi tıkladığınız link sonrası açılan sorgulama sayfasına üye girişi yapmanız gerekmektedir. Fakat mevcut e-devlet şifrenizle de siteye giriş yapabilir ve HGS ceza ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

PTT üzerinden HGS Ceza Ödeme İşlemi Yapmak için TIKLAYINIZ !

HGS Borç Ödeme İşlemi

HGS geçişlerinde meydana gelen kaçak geçiş ve ya geçiş ihlali üzerine yazılan cezaların ödenmesi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. HGS borç ödeme işlemleri için öncelikle PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri online portalından giriş yapmanız gerekmektedir. HGS borç ödeme işleminiz için ilk adım olarak aşağıda belirttiğimiz linke tıklamanız yeterlidir. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan ‘Geçiş İhlali Sorgulama’ tıklayarak açılacak olan sayfada istenen aracınızın plakasını girerek sorgula butonuna basarak mevcut borcunuzu öğrenebilirsiniz.

123

HGS geçiş ihlali sorgulama işleminizi yaptıktan ve mecvut cezanızı öğrendikten sonra en yakın PTT şubesine kimlik bilgileriniz ile birlikte cezanızı ödeyebilirsiniz. Unutulmaması gereken ceza yazıldığı tarihten 15 gün içerisinde yatırıldığı takdirde sürücüler için avantajlı olacaktır. Aksi durumlarda ceza üzerine faiz uygulanmaktadır.

Bir diğer HGS borç ödeme şekli de anlaşmalı bankalardan sağlanabilir. HGS kart yada etiket aboneliğinizin olduğu banka şubelerinden de HGS borç ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da banka şubelerine gitmeden bankanın resmi sitelerinden online şekilde de bu ödemeyi yapmanız mümkündür. Hangi bankadan abonelik aldıysanız ödeme işlemini de o bankanın resmi sitesinden gerçekleştirebilir ve bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında sitemizdeki diğer yazılardan bilgi alabilirsiniz. Hemen hemen tüm anlaşmalı bankalarda HGS işlemlerinin nasıl yapılabileceği sitemizde anlatılmıştır.

PTT  HGS Müşteri Hizmetleri üzerinden HGS Borcunuzu Ödemek için TIKLAYINIZ !

HGS Nasıl İptal Ettirilebilir?

HGS çıkarma işlemleri  anlaşmalı bankalardan kolay şekilde sağlandığı gibi HGS iptal işlemi de gerçekten kolay bir işemdir. Anlaşmalı bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak HGS abonelik işlemini iptal ettirmek istediğinizi belirttiğiniz anda işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Ayrıca HGS kart ya da etiketinizin içerisinde bakiye kaldıysa 10 gün içerisinde bu bakiyeniz de hesabınıza aktarılarak maduriyetiniz önlenecektir. Bir diğer HGS iptal işlemini PTT şubelerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Sürücülerin PTT şubesine giderek HGS abonelik işleminin iptal edilmesi için başvuru yapması gerekmektedir. HGS iptal ettirme işlemi için dilekçe yazmanız gerekir ve bu dilekçede iptal işlemini talep ettikten sonra işleminiz PTT görevlilerince hemen işleme geçirilecektir. Yine diğer işlemde olduğu gibi HGS kart ya da etiketlerinizde kalan bakiyeniz iptal işlemi onaylandıktan sonraki bir ay içerisinde size ödenmektedir. Bu iptal işlemleri tamamen ücretsiz olup her şekilde kalan bakiye sürücülere iade edilmesi mümkündür.

HGS İptal Ettirme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

OGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere OGS gişelerinden herhangi bir geçiş ihlali ya da cezalı geçişlerinde cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlem ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası olarak fiyatlandırılmıştır. Ceza tebliğ tarihini 15 gün geçiren cezalara faiz uygulanacağından bu fiyat artmaktadır. Fakat 15 gün içerisinde tespit edilen ceza miktarın ödenmesi dahilinde ise % 25 indirim uygulanarak sürücülere kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. En fazla geçiş ihlali bakiye yetersizliğinden kaynaklandığı için sürücülerin anlaşmalı bulunduğu bankalara OGS kart ve ya etiketlerine otomatik dolum talimatı vermesi ile bu tür problemler ortadan kalkacaktır. Geçiş ücreti tehlikeli belirlenen limitin altına düştüğü anda OGS kart ya da etikete otomatik olarak dolum yapılarak geçiş ihlali durumuna maruz kalınmasının önüne geçilmiş olur. Bazı geçiş ihlalleri ise sistemden de kaynaklanabilir. Bazı durumlarda sistem kart ve etiketleri okumayabilir. Bu gibi durumlarda OGS borç sorgulama işlemi yaparak aldığınız cezalar ve miktarları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. OGS borç sorgulama işlemini gerçekleştrimek için aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak giriş yapmanız yeterlidir.

 

Linke tıkladığınızda karşınıza gelecek ekranda girmeniz gereken tek bilgi ‘araç plaka no’ dur. Bu bilgiyi doğru ve eksiksiz girdikten sonra gri arkafonlu “Sorgula” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu işlemle birlikte OGS borç sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız ve aracınıza ait borç dökümü ekranınıza gelecektir. Eğer mevcut borcunuz varsa bu borcunuzu 15 gün içerisinde ödediğiniz takdirde %25’lik bir indirimle ödeyebilmeniz mümkündür. Ayrıca son 2-3 gün içerisinde yapılan ihlaller sisteme girilmemiş olabilir. Bu bilgilere ulaşamazsanız bir kaç gün sonra tekrar kontrol etmeniz yeterlidir. Ek olarak herhangi bir sorun dahilinde 444 11 17 numarasını arayarak OGS geçiş işlemleri ile ilgili bilgi almanız mümkündür.

OGS Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Abdülkerim Güner dedi ki:

    Siteye bağlanamıyorum

Yorum Yaz