Plakadan HGS Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan HGS Ceza Sorgulama

Plakadan HGS Ceza Sorgulama

HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi, bilindiği üzere son birkaç yıldır ülkemizde gişelerdeki trafik yoğunluğunu çözmek için daha hızlı ve daha pratik olduğu gerekçesiyle KGS, yani Kartlı Geçiş Sistemi, yerine kullanılmaya başlanan bir sistemdir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile birlikte eskiden kullanılan kartların yerini PTT ve karayolları giriş-çıkışlarında  bulunan satış noktalarından temin edilebilecek çipli etiketler almıştır. Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS’ nin) çalışma prensibi gişelerde bulunan antenlerin araçlar üzerindeki etiketi algılaması ve etiketin bağlı olduğu olduğu hesaptan geçiş ücretinin tahsil edilmesine dayanır. Bu sayede gişede durup ödeme yapma zahmetine bir son verilmiş, gişeden kaynaklanan trafik sorunu bir nebze de olsa çözüme kavuşmuştu. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), ön ödemeye dayanan bir sistemdir. Araç sahipleri önceden bakiye yüklemesi yapar ve daha sonra gişeleri kullanır. Bakiye yükleme işlemi için birçok benzin istasyonu, market kullanılabileceği gibi online olarak da gerçekleştirilebilir.

Hızlı Geçiş Sistemi’nde gişelerden geçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. HGS’yi kullanmayan biri, HGS gişelerini kullanırsa kaçak geçiş yapmış olur. Aynı zamanda Hızlı Geçiş Sistemi’ ne kayıtlı, ancak geçiş sırasında bakiyesi yetmemiş bir araç da kaçak geçiş yapmıştır. Kaçak geçişler, HGS gişelerinde bulunan birçok kamera tarafından görüntülenmektedir ve kaçak geçiş yapılan araçlar tespit edilerek ilgili plakaya 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre, geçiş ücretinin 10 katı kadar bir idari para cezası olarak kesilir. Daha önceden bakiye yetmemesi durumunda da kaçak geçiş yapmış sayılıyor ve bu kanunda yer aldığı üzere yüksek miktarda bir cezayı ödemeniz gerekiyordu. Ancak son zamanlarda, yeni uygulamayla birlikte eğer geçiş yaparken bakiyeniz yetmez ise bu durumda 7 gün içinde hesabınıza yükleme yaparak herhangi bir kaçak geçiş cezasından kurtulabilirsiniz.

HGS’ yi kullanan vatandaşlarımızın karşılaştığı en büyük problemlerden biri kendilerine ceza kesildiğinden haberlerinin olmaması. Normalde olması gereken bir ceza kesildiğinde mesaj ile bilgilendirilmenizdir, fakat sistemden kaynaklanabilen bazı aksaklıklardan dolayı vatandaşlar bazen bu konuyla ilgili sorun yaşayabilmektedir. Örneğin köprüden geçerken bakiyeniz yetmedi ama siz farkında değildiniz ve 7 günlük süreyi de geçirdiniz; bu durumda geçiş ücretinin 10 katı kadarını ödemelisiniz. İşte bu gibi sıkıntıları en aza indirmek için Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS’ nin) sunduğu hizmetlerden biri de plakadan HGS ceza sorgulamadır.

Gişeleri kullanırken kural dışı bir harekette bulunduysanız, gişelerde bulunan kameralar tarafından aracınız tespit edilecek ve direkt ceza kesilecektir. Bunun takibini plakadan HGS ceza sorgulama yaparak sağlayabilirsiniz.

Plakadan HGS Ceza Sorgulama

hgs-gecis-ihlali-sorgulama

HGS ile ilgili cezalar aracınızın plakası üzerinden kesilir. Yani, Hızlı Geçiş Sistemi’ ne ait herhangi bir cezanız olup olmadığını araç plaka numaranızla öğrenirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi’ ne ait herhangi bir cezanız olup olmadığını plakadan HGS ceza sorgulama yaparak birçok alternatif üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu alternatiflerden biri, internet üzerinden plakadan HGS ceza sorgulama yapmaktır; bir diğeri ise telefon ile müşteri hizmetleri aranarak plakadan HGS ceza sorgulaması yapmaktır.

Online olarak plakadan HGS ceza sorgulaması yapmak için PTT HGS Resmi İnternet Sitesi hizmet vermektedir. Bu sitede Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile ilgili merak ettiklerinize, sorularınıza, bazı teknik bilgilere ve hatta müşteri hizmetlerine kolayca ulaşabilir; geçiş ihlali sorgula butonundan araç plaka numarasını girerek plakadan HGS ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Görüldüğü üzere, internet üzerinden plakadan HGS ceza sorgulaması yapmak oldukça pratik bir işlemdir ve son dönemde neredeyse herkesin akıllı telefon kullandığını göz önünde bulundurursak trafikte bu bilgiye ulaşmak sadece birkaç dakika almaktadır. Herhangi bir cezası olup olmadığını öğrenmek isteyen sürücülerin tek yapması gereken hizmete ait resmi internet sitesini ziyaret ve araç plaka numarasını girerek plakadan HGS ceza sorgulamasını yapmaktır. Online olarak plakadan HGS ceza sorgulama işlemi yaparken başka bir bilgiye gerek duyulmaksızın araç plaka numarası yeterli olmaktadır. HGS ceza sorgulaması için link yazımızın sonunda yer almaktadır.

Plakadan HGS ceza sorgulaması yapmak için bir diğer seçenek ise telefon üzerinden de hizmet veren Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Müşteri Hizmetleri’ ni aramaktır. 444 17 88 no’ lu müşteri hizmetleri arandığında telefondaki müşteri hizmetleri temsilcisi de sizden araç plaka numaranızı isteyecektir. Araç plaka numaranızı, müşteri hizmetleri temsilcisiyle paylaşarak plakadan HGS ceza sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Plakadan HGS ceza sorgulaması yaptığınızda eğer haksız yere kesilmiş bir ceza bulunuyorsa itiraz etme hakkınız vardır. Bunun için önce bir itiraz dilekçesi hazırlamanız gerekir. Bu itiraz dilekçesinde cezayla ilgili detaylara, neden itiraz ettiğinizi açıklarsınız. HGS cezalarına itiraz ile ilgili daha fazla bilgi almak için HGS cezalarına itiraz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer bakiye yetersizliğinden kaynaklanan bir ceza bulunuyorsa tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde bakiye yüklemesi yaparak cezadan kurtulmuş, sadece geçiş ücretini ödemiş olursunuz. Kaçak geçiş yaptıysanız da tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanızı indirimli ödeyebilirsiniz.

 

Plakadan HGS Ceza Sorgulama için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz