Plakadan Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan Ceza Sorgulama

Plakadan Ceza Sorgulama

İnternetin her alanda hayatımıza girmesi ile artık istediğimiz bilgiye artık daha kolay ulaşabiliyoruz. Özellikle dijital ortamda kullanılan internet sistemleri artık kağıtlardaki bilgilerin bu ortamlara aktarılması ile daha da kolay hale geldi. Bu yüzdendir ki, veri depolama ve sorgulama sistemleri özellikle gelişim gösterdi. İşte bu sorgulama sistemleri artık her alanda sorgulama yaparak bilgi sahibi olmaya olanak sağlıyor. Bu alanların başında araç ile ilgili sorgulamalar gelmektedir. Araç ve araç ile ilgili sorgulamalar dijital ortamda oluşturulmuş sistemlerden yapılmaktadır. Bu sistemler şahısların sorgulama yolu ile bilgi alabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede bizler ülkemizdeki en büyük problemlerden biri olan trafik problemlerimizi internet üzerinden halledebiliriz. Araç sorgulamalarından biri olan ceza sorgula işlemleri kolaylıkla yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemi pek çok farklı yol ile yapılmakta olup, en yaygın şekli ile plaka ile ceza sorgulama işlemi yapılmaktadır. Plakadan ceza sorgulama işlemleri, birçok farklı internet sitesinden yapılmaktadır. Bu siteler Emniyet Genel Müdürlüğünün online sitesi başta olmak üzere, Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi ve E-devlet online sitesinden yapılmaktadır. Plakadan ceza sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını aşağıdaki yazıda sizlere adım adım anlatacağız.

Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plakadan ceza sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Bu geliştirilen sistemler sayesinde vakit kaybetmeden vaya herhangi bir ücret ödemeden plakadan ceza sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinden yapacağınız plakadan ceza sorgulama işlemi ile başlayalım. İşleme başlamak amacı ile yazının sonunda sizler ile paylaşmış olduğumuz bağlantı linkine tıklayınız. Bu link sayesinde sizi direkt olarak sorgulama yapacağınız siteye yönlendirecektir. Bu sitede plakadan ceza sorgulama yapacağınız ekran aşağıdaki gibi ekrana gelecektir.

Plakadan Ceza Sorgulama 1

Sorgulama sayfası ekrana geldikten sonra isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı gibi bilgileri sırasıyla girerek doğrula butonuna basınız. Ardından aracın cezası olup olmadığını öğrenmek için 4 farklı sorgulama tipi ekrana gelecektir.

Plakadan Ceza Sorgulama 2

Bu seçeneklerden dilediğiniz seçerek o butona tıklayınız. Hangi sorgulama işlemini yapmak istiyorsanız, o işlemin ekrana karşınıza gelecektir. Plakadan ceza sorgulama işlemi için de ceza sorgulama seçeneklerinden birini tıklayınız. Plakadan ceza sorgulama işlemi ile aracınızın plakasına yazılan cezanın miktarına, tarihine, son ödeme tarihi ve birçok ayrıntıya bu sorgulama sayesinde ulaşabilirsiniz.

Diğer bir plakadan ceza sorgulama işlemi ise Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesiden yapabilirsiniz. İlk olarak işleme başlamak için aşağıda paylaştığımız bağlantı linkine tıklayınız. Daha sonra karşınıza aşağıda verilen ekran gelecektir.

Plakadan Ceza Sorgulama 3

Bu ekrandan anlaşılacağı gibi boşluklu yerleri uygun bir şekilde doldurmamız gerekmektedir. Bu yüzden sırasıyla plaka no, plaka tescil tarihi ,TC kimlik no girilir ve eğer aracın özel plakası varsa evet şıkkını işaretlenir daha sonra tamam butonuna basılır. Bu işlemin ardından ekrana araca ait cezalar gelecektir. Bu ekrandan araca ait cezaları inceleyebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Online İnternet Sitesinden Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesinden Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz