Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama

Trafik yoğunluğundan da anlaşıldığı gibi ülkemizde vatandaşlar toplu taşımaya teşvik edilse de kişisel araç kullanma gitgide artmaktadır. Diğer birçok alanda olduğu gibi araçlar içinde uygulanan bir vergilendirme sistemi vardır.Bu vergilendirme sistemi Motorlu Taşıtlar Vergisi yani kısaca MTV olarak geçmektedir. Trafik bürolarına kayıtlı olan kara hava ve deniz taşıtları gibi birçok taşıttan yılda iki kez ödenmesi beklenen  vergi olarak tanımlanmaktadır.Yıl içerisinde Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki dönemde araç sahiplerince ödenmesi beklenir.Araç trafik siciline tescil edildiği andan itibaren vergi borcu devreye girmektedir. Vergi borcu, yeni kayıt ile tescil edilecek araç takvim yılının ilk altı ayında yapılmışsa takvim yılının ilk başından, son altı aylık dönemde gerçekleşmişse son altı aylık dönemin başından ödenmeye başlanır. Bu ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesinden yapabileceğiniz gibi vergi borcunun olup olmadığını görmek için araç vergi borcu sorgulaması plaka kodunu girerek gerçekleştirebilir gereken bilgileri edinebilirsiniz. İkinci el araç satıp alma gibi durumlarda plakadan araç vergi borcu sorgulama işlemi son derece önemlidir. Alacağınız ya da satacağınız aracın geçmişe dönük vergi borcu olup olmadığını plaka kodundan öğrenebilir ve bu şekilde daha güvenli şekilde alım satım yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığın’dan bunu yapabilmeniz için online işlem gerçekleştirebileceğiniz bir internet alanı sunmuştur. İnternet ortamından vergi borcu bilgilendirme servisi ile sorgulama yapmak için sorgulama ekranına TC kimlik numarası ya da tercihen Vergi Kimlik numarası, plaka kodu ve tescil tarihini gerekli bölüme girerek araç vergi sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesine girerek araç vergi borcunu plaka kodunu yazarak sorgulayabilirsiniz. Öncelikle en alt kısımda verilen linki, araç vergi borcu sorgulaması plaka üzerinden yapmak için tıklayınız. Ardından karşınıza gelecek olan site üzerinden vergi borcu bilgilendirme servisi TC kimlik numarası ya da tercihen Vergi Kimlik numarası, plaka kodu ve tescil tarihini gerekli bölüme girerek araç vergi sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Ekran Alıntısı33

Resimde belirtildiği gibi öncelikle plaka kodunu girmeniz gerekmektedir. Alt kısımdaki uyarıda belirtildiği gibi plaka kodunu lütfen bitişik yazınız (örnek: 06JJJ06 ). Ardından plakanın özel yada olup olmadığını belirtilen kutucuğa tıklayarak size uygun olan seçeneği seçebilirsiniz. Bireysel işlemlerde TC kimlik numarası ilk kısma yazıldığı gibi Tüzel kişi ve Yabancı uyruklu ya da T.C. sahibi değilseniz ikinci kısıma Vergi Kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. En son kısımda Tescil Tarihi istenen bölümde ise gerekli tarihi girmeniz beklenmektedir.Bu tarihler aşağıda kırmızı yazıdaki uyarıda belirtildiği üzere; Vergi Dairesi kayıtlarında tescil tarihi, ikinci el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi ya da araç ruhsatı üzerindeki tarihtir. Yeni araçlar için ise aracın trafiğe çıkış tarihidir. Tüm işlemleri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra aşağıda mavi kutucukla belirtilen “TAMAM” tuşuna tıklamanız yeterlidir böylece araç vergi borcu sorgulamanızı plaka kodu kullanarak gerçekleştirmiş olacaksınız. Böylece ihtiyacınız olan tüm bilgilere edinme ve eğer vergi borcunuz bulunuyorsa ödeme şansı elde etmiş olacaksınız. Aşağıda belirtilen linke  araç vergi borcu plaka kodu ile görüntülemek için tıklayarak plakadan araç vergi borcu sorgulama işleminize başlayabilirsiniz.

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz