Plakadan Araç Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plakadan Araç Cezası Sorgulama

Plakadan Araç Cezası Sorgulama

Trafikte seyir halindeyken kırmızı ışıkta geçtiniz ve ceza durumunuzu bilmiyorsunuz. Hız sınırını aştığınızı düşünüyorsunuz ve ceza yiyip yemediğinizi merak ediyorsunuz. Bu tür durumlarda ceza tebligatı beklemenize gerek yoktur. Hepimiz biliyoruz ki trafik kurallarını uygulamaya koyan ve denetimini yapan kurum Emniyet Genel Müdürlüğü’dür. Bu kurum ayrıca sürücülerin hızlı şekilde hizmet alabilmelerini sağlamak amacıyla resmi internet sitesinde gelişmelere gitmiş ve sorgulama platformu oluşturmuştur. Aynı şekilde araçlara ait motorlu taşıt vergisi işlemlerini bünyesinde barındıran Gelir İdaresi Başkanlığı da vergi hizmetlerinin yanı sıra araçlara ait ceza sorgulamalarını da bünyesinde barındırır. Devletin birçok kurumu ile koordineli olarak çalışan elektronik ortam devlet kapısı olarak bilinen E-Devlet sistemi de araçlara dair sorgulamaları barındıran pratik bir sistemdir.

Yukarıda ismi geçen ve kısa olarak bilgileri verilen kurumlar üzerinden plakadan araç cezası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu kurumlar üzerinden plakadan araç cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır bu yazımızda bulabileceksiniz. Ayrıca açıklama bölümlerinde görsel destekle birlikte sorgulama sayfalarına erişim kolaylığı sağlayan linkleri de bulabileceksiniz.

E-Devlet Plakadan Araç Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışan devlet hizmeti, bünyesinde plakadan ceza sorgulama işlemini de barındırır. Bu hizmetten yararlanabilmeniz için yazımızın sonunda link mevcuttur. Bu linki kullandığınız takdirde aşağıda da görsel olarak belirtilen kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Ok işareti ile gösterilen kısımlara bilgilerinizi yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız E-Devlet üyesi değilseniz sorgulama yapamazsınız. Öncelikle yapmanız gereken PTT şubesini ziyaret ederek üyelik şifrenizi almanızdır.

kazahasar1

E-Devlet Plakadan Araç Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Plakadan Araç Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu kurum vatandaşların vergi hizmetlerini daha pratik ve sürekli olarak alabilmesi için İnternet Vergi Dairesi hizmetini yürürlüğe koymuştur. Bu hizmet kapsamında araç vergi cezalarıyla birlikte araç trafik cezaları da öğrenilebilmektedir. Araç plakasıyla gerçekleştirilen bu sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için aşağıda link bulunmaktadır. Bu link sizi resimde gösterilen sorgulama sayfasına götürür. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen kişisel bilgilerinizi doğru şekilde doldurduktan sonra plakadan araç cezası sorgulamasını yapmış olursunuz.

gibcezaa

GİB Plakadan Araç Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğü Plakadan Araç Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Trafik kuralları ve denetimiyle birebir ilgilenen resmi kurumumuz, vatandaşların sorgulamalarını kapsamlı olarak yapabilmeleri için resmi internet sitesi üzerinden trafik sorgulamaları bölümünü oluşturmuştur. Bu bölüm sayesinde araç plakasından ceza sorgulamasıyla birlikte sürücü belgesine yazılan ceza gibi birçok ceza hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bilgi sahibi olmak için yapmanız gereken aşağıdaki linki kullandıktan sonra resimde de gösterildiği gibi kimlik doğrulaması gereken sayfada ok işareti il gösterilen bölümleri doğru şekilde doldurmaktır. Daha sonra açılacak sayfada ceza sorgulamanızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

egm

EGM Plakadan Araç Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz