Plaka Tescil Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Tescil Sorgulama

Plaka Tescil Sorgulama

Plaka tescil işlemleri sıkça duymaya başladığımız terimlerden biri olmaya başladı. Bu yazımızda sizlere plaka tescil işlemlerinin kısaca yapılışı ve sorgulaması hakkında bilgi vereceğiz. Türkiye’de üretimi yapılan ya da yurt dışından ithal edilen araçların teknik bilgilerini içeren araç uygunluk belgesi bilgileri araç üreticileri veya ithalatçılar aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınmaktadır. Sıfır ya da ikinci el bir aracın satışı yapıldığında, satışa alakalı veriler elektronik ortamda satışı gerçekleştirmiş olan kişiler tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine gönderilip alıcı adına plaka tescil isteği yapılır. Araç ve alıcı ile alakalı bilgilerin bağlantılı sistemlerden doğruluğunun tespit edilmesi ve herhangi bir sınırlandırıcı şartın bulunup bulunmadığının siteden doğrulanması yöntemiyle, araçlardan zorunlu olarak alınan vergilerin ödendiği ve zorunlu mali sorumluluk sigortasının yaptırılmış olduğu alakalı kurum ve kuruluşların bilgi işlem merkezlerinden doğrulanmalıdır.

Aracı alacak kişi, satılacak araç ile alakalı tescile mani herhangi bir sorunun bulunmadığının anlaşılması halinde, aracı alacak kişi ismine tescil işlemleri yapılarak, aracı satmakta olan bayi ise aracın yeni sahibine aracın tescil edildiğine dair geçici belgeyi göndermelidir. Aracın satışını yapan bayiler otomatik sistemden plaka basım fişi alarak aracın tescil plakasını şoförler odasına müracaat ederek gereken işlemleri bitirdikten sonra söz konusu olan plakayı bastırmaktadır. Bu belgeler bir aylığına geçerlidir ve belgeler bulunduğunuz yerdeki her trafik tescil kurumundan alınabilir. Tescil yapılacak olan araçlardan istenen belgeler şöyle belirlenmiştir:

  • Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi
  • Uygunluk adı verilen belge
  • TC kimlik numarası
  • Tescil ve Trafik belgesi
  • Zorunlu olan Mali Mesuliyet Sigortası
  • ÖTV ödeme belgesiNİN aslı
  • Şoförler Odası’ndan alınacak olan yeni kayıt dosyasıdır.

Belirtilen belgelerle trafik tescil şubelerine gidip başvurunuzu yaptıktan sonra plakanızı tescil ettirebilirsiniz. Bu tescil işlemi ardından kendi aracınız ya da bir başka araç için plaka tescil sorgulama nasıl yapılır?

Plaka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka tescil sorgulama işlemlerinde aracın yola çıkmış olduğu gün itibariyle işlemler yapılır. Sıfır araçlarda tescil işlemlerini oto sanayiler yani araç satışının olduğu mekanlar yaparken ikinci el araçlarda ise işlem aracı kişilerle ya da bireysel yapılıyor. İstediğiniz aracın tescil tarihi öğrenmek için aşağıda bulunan linkten giriş yaparak başlayabilirsiniz.

plaka tescil sorgulama

Öncelikle araç plaka numarası girilir, plakanın özel plaka mı yoksa standart plaka mı olduğu seçilir, T.C. kimlik numarası veya vergi numarası girilir. Son olarak tescil tarihi de girilerek ‘tamam’ tuşuna basıldığında gerekli bilgiler ekrana gelecektir.

GİB Plaka Tescil Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Plaka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka tescil sorgulama E-Devlet sistemi üzerinden de yapılmaktadır. Öncelikle istediğiniz aracın tescil tarihini öğrenmek için aşağıda bulunan linkten E-Devlet sistemine giriş yaparak başlayabilirsiniz. Ardından kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiriniz.

789523

Daha sonra PTT’den 2 TL karşılığında aldığınız E-Devlet şifresini ve T.C. kimlik numarasını giriniz. Giriş yaptığınız sayfada plaka tescil sorgulamasını yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Tescil Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

EGM Plaka Tescil İşlemleri İle İlgili Detaylı Bilgi Edinmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz