Plaka Tahsis | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Tahsis

Plaka Tahsis

Plaka tahsis Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan ve kişilerin diledikleri plakayı ayırt etmesine olanak sağlayan işlevsel bir uygulamadır. Hafta başı sabah 8:30 itibariyle yeni plakaların eklendiği bu sistemden mesai saati içerisinde plaka ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz. Seçtiğiniz plakayı sistem üzerinden 24 saat süresince ayırabiliyorsunuz. Eğer seçtiğiniz plakayı 24 saat sonunda almazsanız o plaka sitede artık görünmemektedir. Bu durumun nedeni plakaların her Pazartesi mesai saatiyle beraberinde yenilenmesinden dolayıdır. Peki plaka tahsis işlemleri nasıl yapılır? Şimdi bunları inceleyelim.

Plaka Tahsisi Nasıl Yapılır?

Yeni araç alımlarında öncelikle aracın tescil işlemleri sizin tarafınızdan yapılmalıdır. Bunun için öncelikle trafik tescil işlemleri için trafik tescil bürosuna gidilir. Tabi öncesinde bazı belgelerin de tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler;

  • Zorunlu olan mali sorumluluk sigorta poliçesi.
  • Şoförler odasından alınmakta olan araç tescil dosyası.
  • Uygunluk belgesi.
  • Nüfus cüzdanı.
  • Sadece ÖTV kısmından muaf sayılan araçlar için araçların özelliklerine ve araç sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulan ve şoförler odasından alınmakta olan iki tane araç trafik tescil ve müracaat işlem formu.
  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödeme belgesi
  • Fatura ve faturayı düzenleyen bayinin yetki belgesi
  • Söz konusu olan otomobil ya da araç, tüzel kişilik adına tescil edilecekse ticaret sicil gazetesi, oda sicil kaydı ve imza sirküsünün, ibraz edilmesi gerekmektedir.

Şayet sıfır bir araç alıyorsanız veya noter satışı sırasında plaka değişikliği yapmak istiyorsanız, size plakalar arasından seçme şansı verilir. Plaka tahsisi sırasında hangi seride plaka verme işlemine devam ediliyor ise o sıradan devam edilerek plaka verilir. Plaka tahsis işlemlerinde ayrıca farklı bir seride bulunan bir plaka isterseniz bu plaka artık özel plaka sınıfına alınır ve tahsis işlemleri de özel plaka doğrultusunda ilerler. Eğer özel bir plaka istiyorsanız öncelikle bunun beyanı yapılmalıdır ve öncesinde de EGM’nin online internet sitesinden randevu alarak özel plakayı rezerve etmeniz gerekmektedir. EGM’nin online sitesi üzerinden tahsis edilen bu plakalar yalnızca şahısların kendilerine, şirket adına tahsis edilen plakalar ise şirketlerin yetkililerine verilmektedir.

Plaka tahsis işlemlerini aşağıda verilen linke tıklayarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda verilen görsel üzerinden anlatılan işlemleri takip ederek kısa zamanda tahsis etmek istediğiniz plakayı tahsis edebilirsiniz.

plaka tahsis

Öncelikle aşağıda size verdiğimiz linke tıklayarak sisteme giriş yapmalısınız. Ardından plaka harf gurubuna ya da rakam grubuna göre seçeneklerinden birini seçerek ve doğrulama kodu da girilerek ‘sorgula’ butonuna basılır. Tahsis etmek istediğiniz plakalara bu sayede ulaşabilirsiniz. Daha sonra bu plakayı tescil işlemlerine başlamadan önce 24 saat süre ile ayırtabilirsiniz. Normal işlemleri bizzat kurumlara giderek de yapabilirsiniz fakat internet üzerinden yapmak size zaman kazandıracaktır.

Online İnternet Sitesinden Plaka Tahsis İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz