Plaka Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Sorgulama

Plaka Sorgulama

Günümüz şartlarında araç sahibi olmak ne kadar kolay görünse de bir o kadar da teferruatlı bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü piyasada yer alan her araç hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olamadığımız ve alıcısı olduğumuz araçlar hakkında satıcıların yanlış bilgilendirmesi sonucu paramız boşa gidebilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için geliştirilen sistemlerden birisi de plaka sorgulama hizmetleridir. Bu hizmet resmi bir hizmet olup devlet kurumlarının bir çatıda buluşarak hizmet verdiği E-Devlet sistemi içerisinde kolaylıkla sorgulamaların yapılabildiği bir işlem olarak göze çarpmaktadır.

Güvenilir bir ortamda alışverişlerimizi yapamadığımız bugünlerde ikinci el araç alım satım işlemlerinde gönül rahatlığı ile alışveriş yapamadığımız bir gerçektir. Çünkü alacağınız arabada ya da satmakta olduğunuz araçta herhangi bir rehin olma durumu, çalıntı olma durumu, borç durumu gibi birkaç temel sorunun olup olmadığı, kafaları kurcalayan sorunlar olarak karşımıza çıkar. Satış işleminin noter üzerinden gerçekleşebilmesi için bu sorunların olmaması gerekir. Eğer bu sorunlar araçlarda mevcutsa noter bu alım satım işlemine izin vermeyecek ve bu durumların ortadan kaldırılmasını isteyecektir. Bu yüzden araç alım satım işlemlerinizde satış işlemlerine başlamadan önce bu sorgulama işlemini yapmanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır. Plaka sorgulama işlemini E-Devlet sistemine bağlı olarak hizmet veren Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında yapabildiğiniz gibi Gelir İdaresi Daire Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Bu yazımızda aktif şekilde kullanılan ve kullanımı oldukça kolay olan E-Devlet sistemi üzerinden plaka sorgulama işlemini anlatacağız.

Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfa araç sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için kimlik doğrulama işlemini yapmanız gerektiğini belirten sayfadır. Bu sayfada aşağıdaki resimde olduğu gibi ilgili butonu tıkladığınızda kimlik bilgilerinizi doğrulayabileceğiniz sorgulama sayfasına erişim sağlarsınız.

plakasorgulama

Erişim sağladığınız güvenlik sayfasında sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet sistemi şifrenizi doğru şekilde ilgili boşluklara yazmanız istenmektedir. Bu sayfa aşağıdaki resimde gösterilen sayfadır. Ok işareti ile gösterilen alanları doğru şekilde doldurduktan sonra araç sorgulamaları yapabileceğiniz kişisel E-devlet platformuna giriş yapmış olursunuz. Bu sayfada sorgulayacağınız aracın plakasını yazarak kolaylıkla plaka sorgulama işlemini yapmış olursunuz. Eğer daha önceden bir E-devlet şifresi almadıysanız en yakın PTT şubesine uğrayarak adınıza oluşturulacak şifreyi almanız ve o şifre yardımıyla sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

plakasorgu

Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz