Plaka Rehin Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Rehin Sorgulama

Plaka Rehin Sorgulama

Günümüz araç piyasasını incelediğimizde yüksek kaliteli ve yüksek ücretli bir resimle karşı karşıya kalıyoruz. Böyle ki araç sahibi olabilmek için birçoğumuz bankalara başvurarak araç kredisi adı verilen hizmetten yararlanarak bu yüksek ücretli araçların ekonomik ihtiyaçlarını bankalar aracılığıyla taksitlendiriyor, böylelikle kolaylıkla araç sahibi olabiliyoruz. Fakat bu durum bize kolaylık sağladığı gibi bazı dezavantajlar da getirir. Çünkü kredi yoluyla sahip olunan bir aracın satış işlemleri, bankaya ödenecek kredi taksitleri bitmediği sürece yapılamaz. Çünkü o araç kredisi devam ettiği için bankanın malı olarak görünür. Bu malın satış işlemleri bankaya ait olup sadece kullanılabilirlik izni vatandaşa verilir.

Araç alım satımında ikinci el araçlara da başvurabiliyoruz. Bu satış işlemleri noter aracılığıyla yapılmaktadır. Notere gittiğinizde aracın tüm yasal durumu takip edilir, aracın borcu, cezası ve rehin olma durumu incelenir ve aracın herhangi bir sorunu yoksa araç satışına ancak öyle izin verilir. Alacağınız ya da satacağınız araca dair herhangi bir rehin olma durumu söz konusuysa noter işlemlerini başlatmadan önce plaka rehin sorgulama işlemine başvurarak internet üzerinden araca ait rehin olma durumunun olup olmadığını kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu yazımızda plaka rehin sorgulama işleminin nereden ve nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Plaka Rehin Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araca ait rehin olma durumu, devletin elektronik ortam hizmet kapısı olan E-Devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Devletin birçok kurumunun bağlı olduğu ve vatandaşların daha kolay ve hızlı hizmet almalarını sağlayan bu hizmette plaka rehin sorgulama işlemi de yapılabilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü aracılıyla yapılan araç rehin sorgulaması birkaç adım içerir.

Plaka rehin sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfada sizden kimlik bilgilerinizin doğrulanması istenecektir. Bu bilgiler aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizdir. Bu bilgileri ok işareti ile gösterilen alanlara doğru şekilde yazdıktan sonra kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

trafikcezası

Sisteme giriş sağladığınızda sizden aracın plakası istenecektir. Aracın plakasını ayrılan boşluğa yazdıktan sonra aracın tüm bilgileri ekranınızda aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yansıyacaktır. Bu bilgilerden sağ alt köşede yer alan araç mağduriyeti durumu aracınızın rehin olma durumunu ifade eder. Mağduriyet durumunu sorguladıktan sonra plaka rehin sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

rehinliaraç

Plaka Rehinli Araç Sorgulama İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz