Plaka Nasıl Sorgulanır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Nasıl Sorgulanır?

Plaka Nasıl Sorgulanır?

Plaka sorgulama işlemi, genellikle ikinci el araç ticareti yapılırken araçlara dair ayrıntılı bilgilere sahip olabilmek için başvurulan bir yöntemdir. Çünkü satışı söz konusu olan araca dair rehin olma durumu, herhangi borç ya da cezanın olup olmadığı bu sistem sayesinde kolaylıkla yapılabilir. Eğer araca dair herhangi bir borç ya da rehin olma durumu tespit edilirse o aracın satışına noter tarafından izin verilmez. Bu yüzden notere kadar ilerleyen işlemlerinizin geri dönmemesi için plaka sorgulama işlemini yapmanızda büyük fayda vardır. Bu yazımızda internet üzerinden ve cep telefonu yardımıyla plaka nasıl sorgulanır sorusuna ayrıntılı cevabı bulabileceksiniz.7

Kısa Mesaj Yardımıyla Plaka Nasıl Sorgulanır?

GSM operatörleri ile yapılan anlaşma sonucunda kısa mesaj yardımıyla araç hasar kaydı öğrenilebilmektedir. Bu işlem de aracın plakası üzerinden yürütülür. Turkcell, Avea ve Vodafone operatörlerinin ortak servis numarası 5664’e mesaj yoluyla araca dair öğrenilmek istenen bilgiler atılmaktadır. Bu servis ile araca ait araç hasar kaydı, araç detay bilgisi, araca ait değişen parça bilgisi, kaza mağdur bilgileri ve poliçe bilgileri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu servis hizmeti ücretlidir. Her hizmet için belirlenen tutar 4 TL’dir.

E-Devlet Üzerinden Plaka Nasıl Sorgulanır?

Devlete ait ve resmi bir internet sitesi olan E-Devlet, devletin elektronik ortam kapısı olarak hizmet vermektedir. Bu sisteme bağlı olan birçok devlet kurumu olduğu gibi bu kurumlara ait birçok sorgulama işlemi de hizmetlerini bu sistem üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu hizmetlerden birisi de plaka nasıl sorgulanır işlemidir. Bu yazımızda E-Devlet üzerinden plaka nasıl sorgulanır işlemini ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

E-Devlet plaka nasıl sorgulanır işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link sizi E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için gerekli olan kimlik bilgilerinizin doğrulama işlemini yapan sayfaya götürür. Bu sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonu göreceksiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi işaretli alana tıklayarak kimlik doğrulamayı başlatırsınız.

edevlet

Kimlik doğrulama sayfasında sizden iki adet bilgi istenmektedir. Bu bilgiler ise TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizdir. Gerekli bilgilerinizi aşağıda da resimde gösterildiği gibi boşluklara doğru şekilde yazdıktan sonra plaka sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz bu sistem üzerinden plaka sorgulama yapamazsınız. Bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız en kısa zamanda PTT şubesini ziyaret ederek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama-2

E-Devlet Plaka Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz