Plaka Nasıl Çıkarılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Nasıl Çıkarılır?

Plaka Nasıl Çıkarılır?

Satın alınan araçların plakaları trafikteki tescil işlemleri tamamlandığında basit bir işlem olarak kalıyor ve plaka çıkarma işlemi için ekstradan yüksek bir ücret de istenilmiyor. Fakat aracı alan şahsın plaka konusunda şahsi isteği ya da özel bir fikri varsa bu durum biraz değişiyor ve ücret de bu akabinde yükselebiliyor. Özel olarak istenen plakaların kaç liraya mal olacağı, plakanın ne denli özel olduğuna ve hangi trafik tescil şubesinde yer aldığına göre değişiklik gösteriyor. İlk olarak il kodu ve ardından yazılan iki-üç harf ve sonuna yazılan üç-dört haneli sayılardan oluşan bu özel plakalar için bir defalık ödeme alınmaktadır. Fakat araç sahibinin adı, soyadı ya da şirket isimlerini içeren uzun plakalar söz konusu olduğunda her yıl memur maaş katsayısı baz alınarak tekrar ücret ödenmesi zorunluluğu vardır.

İstatistiklere göre, araç plakası seçimleri kullanıcılarının araç modeli ve renk seçimlerinden sonra araçlarında en çok önem verdikleri şeylerin başında geliyor. Araç sahibi çoğu zaman kendi veya hayat arkadaşının isimlerinin baş harflerini, hayranı olduğu takımı ya da kendisi açısından önem arz eden anlamları ifade eden farklı harfleri seçmek istiyor. Araba sıfır olarak alındığında plaka seçimi daha kolaylaşıyor, çünkü trafik müşavirleri yahut plaka bayiileri, istenilen şekilde olan plakayı online sistemden arayarak plakanın hangi trafik tescil şubesinde var olduğunu saptayabiliyor. Bu durumda araç sahibi Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinden 24 saat süresince plakayı kendi adına rezerve ediyor ve emniyet şubesine gidip belirlenen harcı yatırarak plakaya sahip olabiliyor. Fakat plaka trafik tescil şubesinde yok ise bu durumda sıkıntı oluşabiliyor, çünkü bu durumdan plakanın daha önceden başka bir kişi tarafından alınmış yahut rezerve edilmiş olduğu anlaşılıyor. Ama ısrarla o plakaya sahip olmak isteniyorsa da şimdiki sahibi ile birebir görüşmek gerekiyor. Peki plaka nasıl çıkarılır?

Plaka Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle plaka nasıl çıkarılır için usulüne uygun bir şekilde tescil işlemi tamamlanmış olan araçların; Trafik Tescil kuruluşlarındaki tescil işlemleri sırasında tahsil edilen plakaya ilişkin havale makbuzu ile Türkiye Şoförler ve Otomobiller Federasyonu’na bağlı oda veya kuruluşlara bu makbuzu verilmek şartı ile plaka basım işlemi yapılmaktadır. Bu plakanın üzerinde Türkiye Şoförler ve Otomobiller Federasyonunun mührü basılı bulunmaktadır. Plaka basım işlemi yapıldıktan sonra plaka nasıl çıkarılır için tekrar havale makbuzunun verildiği Trafik Tescil kuruluşana makbuzu mühürletmek suretiyle müracaat sahibi kişilere verilmektedir. Plakaların standartları belirlenmiş olup Trafik Tescil mevzuatına göre kriterler belirlenmiştir. Mevzuata uygun olmayan plakalar şahıslara verilmemektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz