Plaka İsim Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka İsim Sorgulama

Plaka İsim Sorgulama

Ülkede her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artışı, otobüsler ve diğer taşıma araçlarının da eklenmesiyle özellikle büyük şehirlerde trafik aşırı yoğunlaşabiliyor. Bu yoğunluk birçok olası kaza ve sorunları da beraberinde getirebiliyor. Örneğin seyir halinde iken aracınızı sollayıp geçerken hasar verip kaçan ya da çarpıp kaçan bir aracı öğrenmek istediğinizde emniyet birimlerine başvurduğunuz zaman bu konu ile ilgili bilgi almanız biraz uzun sürebiliyor. Ya da park halinde olan aracınıza çarpıp kaçıldığı durumlarda hakkınızı aramak isteğiniz biraz sekteye uğrayabiliyor. Hatta bazı durumlarda özellikle aracınızın çalınması ya da sürekli olarak bir araç tarafından takip edildiğiniz fakat somut delillerle kanıtlayamadığınız durumlarda emniyet güçlerinden yardım talebiniz anında çözüm olamayabiliyor. İşte tüm bu olumsuz durumlara anında müdahaleye fırsat veren aracınıza zarar veren kişinin çok kısa zamanda yakalanmasını sağlayacak bir uygulama devreye sokuldu. Artık aracın plakasından isim sorgulama yaparak emniyet güçlerinin yardımından çok daha önce siz suçlu kişilerin tespitini sağlayabilirsiniz. Peki bu türden bir olay başımıza geldiği zaman mağduriyetimizi gidermek için araç plaka isim sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz?

Plaka İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka isim sorgulama işlemi ile birnevi kendi olayınızın dedektifi oluyorsunuz. Bunun için gerekli olan tek şey sizi mağdur edip bu mağduriyeti gidermek yerine kaçmayı tercih eden aracın plakasına ulaşmak. Plaka numarası ile sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

plaka isim sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak, bilgilerine ulaşmak istediğiniz aracın plakasını yazmalısınız. Ardından ‘sorgula’ butonuna basarak karşınıza gelen ekranda gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

plakadan isim sorgulama nasıl yapılır?

Fakat bilinmesi gereken hususlardan birkaçı; plaka isim sorgulama işlemi ile aracın kimin adına kayıtlı olduğu ve araç ile ilgili teknik bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunlar aracın cinsi, markası, sınıfı ve kaç model olduğudur. Aynı zamanda aracın hacizli veya rehinli olma durumu, çalıntı araç durumu yahut hakkında bir yakalama kararı olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Araç plaka isim sorgulama ile edinmek istediğiniz birçok bilgiyi edinebilirken bilinmesi gereken önemli bir husus da bu uygulama ile plakanın ait olduğu şahsın kimlik bilgilerine yahut adres bilgilerine ulaşmanızın imkanlı ve yasal olmadığıdır. Bu bilgilere ulaşmak için hukuki mercilere başvurulması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bu konu ile ilgili başvurulduğunda bile aracın sahibinin hakkında bilgi edinilemez. Fakat araç plaka isim sorgulama ile edindiğiniz isme suç duyurusunda bulunarak savcılık aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka İsim Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz