Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezaları, araçların trafikte ilerlerken trafik ihlali ve trafik kazası yaptığı zamanlarda Emniyet güçlerince verilen cezadır. Her gün binlerce trafik ihlali yapılmaktadır. Bazı ihlaller insan hayatını tehdit edecek niteliğe sahiptir. Örneğin alkollü araç kullanımı ve aşırı hız en ağır trafik cezası verilen trafik ihlallerinden birkaçıdır. Çünkü bu ihlaller kaynaklı sonuçlar çok ağır ve yıkıcı olabilmektedir. Trafik ihlallerinin tespiti yol kenarlarında belli aralıklarla konumlandırılmış mobese kameraları sayesinde tespit edilir ve tespit edilen bu ihlaller trafik birimlerince cezai işlem uygulanmak üzere alınır. Bu cezalardan çoğunlukla haberdar olmayız bile. Alınan cezalar kişilere posta yoluyla adreslerine tebliğ edilir. Şayet evde bulunmazsanız ceza postası geri döner ve ceza ödeme tarihini aşma gibi durumlar ile baş başa kalabilirsiniz. Alınan trafik cezalarının belirlenen zaman diliminde ödenmesi ile faizli ceza ödemesine maruz kalmazsanız. Bu yüzden rutin olarak ceza sorgulama işlemleri yapmalısınız. Geliştirilen bu yeni sistemler ile plaka ile trafik cezası sorgulama işlemleri artık çok pratik ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulaması

Günümüzde birçok işlem artık kurumlara gitmeden internet aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu da vatandaşlara kolaylıklar sağlamakta ve zaman kazandırmaktadır. Plaka ile trafik cezası sorgulama işlemleri online olarak internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri araç sahipleri için olumlu sonuçlar vermiştir ve çeşitli kolaylıklar sağlamıştır. Böylece araç sahipleri cezalarını kolaylıkla öğrenebilmekte ve borçlarını zamanında faizsiz olarak ödeyebilmektedir. Bu ceza ödeme işlemleri 2 farklı sistem üzerinden gerçekleşebilmektedir. İlk ödeme işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden online olarak yapılır. Plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yapabilmek için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayabilirsiniz. Tıkladıktan sonra karşınıza bu ekran gelecektir:plaka ile trafik cezası sorgulama

Site açıldıktan sonra ad, soyad, TC kimlik numarası ve doğum tarihiniz gibi bilgileri girmeniz gerekmektedir. Sonra aracınıza ait herhangi bir trafik cezası olup olmadığını öğrenebilmeniz için 4 çeşit yöntem bulunmaktadır.

plaka ile trafik cezası sorgulama

Seçenekler arasından ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ seçeneğine tıkladıktan sonra aracınızın plakasına yazılmış olan trafik cezasının miktarını, yazıldığı tarihe, son ödeme tarihi gibi özellikleri görebilirsiniz.  Plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerinde diğer bir seçenek ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesidir. Bu siteden plakadan trafik cezası sorgulama işlemi yapabilmeniz için, yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayabilirsiniz ve sonra da sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sonra aşağıdaki yönergelerle plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

 

plaka ile trafik cezası sorgulama

Yukarıda paylaştığımız resimde de gördüğünüz gibi plaka numarası, plakanın tescil tarihi, TC kimlik numarasını girmelisiniz ve aracınızın plakası özelse buradaki seçeneği evet olarak işaretlemelisiniz. Böylece plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu konu hakkında daha geniş bilgi almak isterseniz bulunduğunuz yerdeki herhangi bir Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz.

EGM Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz