Plaka İle MTV Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka İle MTV Sorgulama

Plaka İle MTV Sorgulama

MTV yani motorlu taşıtlar vergisi ; araçlardan alınan yıllık vergilerdir. Her yıl iki kısma bölünerek taksit halinde ödeme fırsatı verilen bu vergi, 6 aylık periyotlarla ödenmektedir. Taşıtlar belli özellikleri göz önüne alınarak vergilendirme sistemine maruz kalırlar. Bu özellikler dahilinde motorun hacmi, aracın sınıfı veya tork miktarlarına göre farklılık göstermektedir. Araç sahibinin ödemesi gereken MTV, aracın çeşidine yani otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon olmasına göre değişiklik gösterir. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmi göz önünde bulundurularak MTV hesaplaması yapılır. Otobüslerde ayrıca aracın yaşı ve oturma kapasitesi; kamyonlarda ise aracın yaşı ve azami toplam ağırlığına göre MTV fiyatlandırması yapılır. Ülkemizde de olduğu üzere diğer ülkelerde de araçlar çok farklı şekillerde sınıflandırılır. Bu yüzden dünyanın farklı ülkelerinde araçlar farklı özelliklere göre vergiye tabii tutulur. Haliyle bu özellikler ülkeler içerisinde de çeşitli değişiklikler gösterebilir. Bazısı sadece motor hacmine göre bazısı da çevre kirliliği oranlarına göre farklılık oluşturduğundan araç vergileri de bu doğrultuda belirlenir ve alınır. Bu bağlamda vergi ücretleri de bu özelliklere göre değişikliğe uğrar. Motorlu taşıtlar vergisi yıl içerisinde 2 defa ödenmektedir. Verginin ödenmesi gereken bu tarihler Temmuz ve Ocak aylarıdır. Bu aylarda düzenli olarak ödenen vergiler taşıtların trafikte güvenli bir şekilde seyir halinde olmasına olanak sağlar. Aracınızın sınıfına ve çeşitli özelliklerine göre ne kadar motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerektiğine dair sorgulamalarınızı aracınızın plakası yardımıyla plaka ile MTV sorgulama yaparak ne kadar olduğunu ve dönemsel olarak ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Plaka İle MTV Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde motorlu taşıtlar vergisi araçtan araca farklılık göstermektedir. Farklılık gösteren en önemli konulardan biri de motor hacmidir. Motor hacimleri 0.8 den başlar ve  5.0’a  kadar yükselir. Bu motor hacimleri yukarıya doğru hacim artışı şeklinde ilerleyince vergiler de akabinde artış göstermektedir. Motor hacmine göre vergilendirme farklılığından dolayı araçların fiyatlarında da büyük uçurumlar oluşmaktadır. Bu nedenden ötürü motor hacmi büyük olan araçlar yüksek MTV’den dolayı fazla tercih edilmezler. Temel nedeni motor hacmi bazlı vergi alınması sistemidir. Araç vergileri sürekli değişiklik göstermektedir. Aracın yaşına göre 3 yılda bir vergi ücretinde azalma görülür. Bu durum da yaşlı diye tabir edebileceğimiz araçların daha çok tercih edilmesini sağlamaya yöneliktir. Şimdi alınan vergi ücreti 3 yıl sonra yarı yarıya inebilmektedir. Plaka ile MTV sorgulama yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

plaka ile mtv sorgulama

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere sırasıyla plaka no, plaka tescil tarihi, TC kimlik no girilir ve eğer aracın özel plakası varsa evet şıkkını işaretlenir daha sonra tamam butonuna basılır. Plaka ile MTV sorgulama sayesinde aracınızın yıllık MTV miktarını ve dönemsel ödeme zamanları ve daha birçok bilgiyi de edinebilirsiniz.

GİB Plaka İle MTV Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz