Plaka ile HGS Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka İle HGS Ceza Sorgulama

Plaka İle HGS Ceza Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi, yani HGS, ile birlikte kartlı geçişin yerini araçlara  yerleştirilen çipli etiketlerin gişelerde bulunan antenlerin algılaması almıştır. Böylece köprülerde ve otoyollarda, gişelerde oluşan bekleme ve trafik yoğunluğu en aza indirilmeye çalışılmış, teknoloji trafik alanında daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hızlı Geçiş Sistemi, PTT ve Karayolları işbirliği ile hazırlanmış yeni bir sistemdir. Sürücüler, HGS kartlarına PTT şubelerinden 5 TL bir ücret karşılığında sahip olabilirler. Sistemin en büyük avantajları arasında temin edilmesinin kolaylığı, uygun bir fiyata sahip olunması sayılabilir. Ayrıca Hızlı Geçiş Sistemi, ön ödemeye dayanan bir sistemdir. Sürücüler, HGS kartlarına birçok market, benzin istasyonu, hatta bakkallardan dahi bakiye yüklemesi yapabilir. Tüm bunların dışında Hızlı Geçiş Sistemi, teknolojiyi aktif bir şekilde kullanmaktadır. Günümüzde teknolojinin hayatın her alanını sarması, artık çoğu işimizi internetten yapıyor olmamız, Hızlı Geçiş Sistemi’nde de ayırt ediliyor. Öyle ki HGS ile ilgili birçok işlem internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi internet hizmetlerinden bazıları, geçiş ihlali sorgulama, bakiye yükleme, bakiye sorgu vs’ dir. Hızlı Geçiş Sistemi hakkında daha çok bilgiye ulaşmak isterseniz; birçok sorunun cevabına ve yeni haberlere, aynı zamanda tüm sorgulama işlemlerine ulaşabileceğiniz bir internet sitesi mevcuttur. PTT HGS resmi internet sitesi, vatandaşlara bu konularda hizmet vermektedir.

PTT HGS Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

Bu yazımızda plaka ile HGS ceza sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ceza sorgulama işlemi için öncelikle yukarıda linkini bulabileceğiniz sayfayı açıyoruz.

resim

Verilen bağlantıya tıkladığınızda karşınıza bu sayfa çıkacaktır. Plaka ile HGS ceza sorgulama işlemi, sağ üstte yer alan “Geçiş İhlali Sorgula” kısmından yapılacaktır. “Geçiş İhlali Sorgula” yazan yere tıkladığınızda aşağıdaki resimde göreceğiniz sayfa açılacaktır.

Geçiş İhlali Sorgulamak için TIKLAYINIZ !

61

Plaka ile HGS ceza sorgulama işlemi demek herhangi bir geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenmek demektir. Yukarıda da görüldüğü gibi plaka ile HGS ceza sorgulaması yaparken girmeniz gereken bilgiler araç plaka numarası ve küçük resimdeki güvenlik kodudur. Bütün bilgileri doğru ve eksiksiz girdiğinizden emin olduktan sonra, “Sorgula” butonuna tıklayın.

Eğer herhangi bir geçiş ihlali yaptıysanız karşınıza nerede, ne zaman bir geçiş ihlali yaptığınızı ve ceza tutarını gösteren bir tablo çıkacaktır. Bu tabloda kesilen cezaya ait tarih, cezanın kesildiği bölge ve istasyon bilgilerine, ödenmesi gereken geçiş ücretine ve ihlal yaptığınız için ne kadar bir ceza kesildiğine ulaşabilirsiniz. Aşağıda örnek bir plaka ile HGS ceza sorgulaması göreceksiniz.20150105210544_hgs_gecis_ihlali

Yukarıda da yazdığı gibi ceza tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde cezanızın ödemesini yaparsanız geçiş ücretinin 10 katı olan idari para cezası üzerinden %25 indirim hakkından faydalanabilirsiniz.

Bunun dışında sorgulamadan son birkaç gün önce yapmış olduğunuz geçiş ihlalleri bu sayfada gösterilmeyebilir. Ayrıca hatırlatmakta fayda var; HGS’ de sisteme kayıtlı geçerli bir GSM numaranız olduğu takdirde bir geçiş ihlali yaptığınızda sistem tarafından otomatik olarak bilgilendirilirsiniz.

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz