Plaka Değiştirme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Değiştirme

Plaka Değiştirme

Sıfır olmayan araçların satın alma durumda, istisnai haller dahilinde plaka değiştirme yükümlülüğü yoktur.

Örnek olarak, 72 (Batman) plakasına sahip bir motorlu taşıtı satın alan ve Batman ilinin dışındaki bir şehirde kullanmakta olan kişi araç plaka değiştirme mecburiyetinde değildir.

Üretiminin, servis ve dağıtımının TŞOF yani Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından yapıldığı araç plakaları kimi hallerde değiştirilebilir. Bu durumlarda en önemlisi otomobil satın alma sırasında, şöyle ki satın ya da devir etme halinde iki taraf ilgili noter huzurunda böyle bir değişikliğin olabilmesi için onaylı beyanda etmek zorundalar. Gittikleri noterde satış işlemleri gerçekleştirildikten hemen sonrasında ilgili işlemleri yapan noter ilgili aracın plakasının değişmesi sorduğunda, kişiler plaka değiştirme isteğini iletip işlem için gereken bedelin ödemeleri gerekmektedir. İlgili noter aracılığıyla satışı gerçekleştirilen motorlu taşıtlar için hazır olması gerektiren evraklar yazımızda belirtilmiştir. Aşağıda listelenen evraklar hazırlanarak bulunulan ilin Emniyet Müdürlüğü Merkezi’ne randevu vaktinde bu belgelerin teslimi yapılır ve ilgili aracın ruhsatın ne kadar süre sonra hazır edileceği öğrenilir. Daha sonrasında kişiye verilen plaka basım kağıdı ile beraber araç plaka basım yapılan yere gidilir, plaka basım kağıdı onlara teslim edilir. Basımı yapılmış olan plaka ile beraber daha önceden belirlenmiş olan vakitte emniyet müdürlüğüne tekrar müracaat edilerek araç ruhsatı alınır. Plaka değiştirme gerçekleştirilen sene geçmeden Ek-1 formlarından herhangi biri ile il vergi dairesine gidilerek ilgili motorlu taşıt vergi kaydı gerçekleştirilir.

  • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından doldurulmuş 2 tane usulüne uygun bilgisayar ya da daktilo ortamında dolumu yapılmış EK-1 formu belgesi
  • Aracın tescile ilişkin geçici belgesi
  • Trafik belgesi
  • Zorunlu trafik sigorta poliçesinin aslı ve fotokopisi
  • İlgili plakalar
  • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’ndan edinilen Araç Tescil dosyası.

Herhangi bir aracın plaka değiştirmenin bir diğer hali de kişinin kendi bulunduğu ilin adresinin değişikliği durumudur. Kişinin kendi adresinin değişikliği halinde ikamet edilen ilde bulunan araç trafik tescil şube müdürlüklerinde bu isteklerini beyan etmelidirler.

Eğer aracın plakası kaybolmuş ya da çalındı ise kişinin kendi problemlerinin giderilmesi için bu isteğini ilgili araç tescil müdürlüklerine dilekçe vasıtasıyla bildirmeleri gerekmektedir. Şayet dilekçe yollayan kişinin mağdur olduğu kararı çıkarsa, ilgili aracın kayıtlı olduğu tescil müdürlüğü yardımıyla yeni bir plaka tahsisi için gerekli işlemler yürürlüğe konur.

Araç plakasının değişiminin muhtemel olduğu diğer hal ise kişinin kendi canı ve mal sağlığını korumasının talep etmesi halidir. Şayet birey kendi güvenliği sebebiyle kendisinin ciddi bir sıkıntı içerisinde görüyorsa plaka değiştirme gerçekleştirilebilir. Vali veya kaymakamın talebi ve İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla, başvuruda bulunan kişinin aracının tescil kaydının yapılmış olan ildeki Trafik Tescil Müdürlüğü yardımıyla plaka değişim işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Plaka Değiştirme Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Araca ait sigortanın önceki plaka numarasına göre gerçekleştirmişseniz sonrasında yeni plakanıza göre ekleme işlemlerini yaptırmanız icap etmektedir. Eğer aracın ilini değiştirecekseniz trafik sigortası ile göre değişiklik göstereceği için aradaki farkı ödemeniz ya da eski plakaya göre düşükse size farkı iade edinebileceğine dikkat etmelisiniz.

Aracın plaka değiştirmeyi gerçekleştirmeden bir gün öncesinde kendi ilinizde yer alan tescil büro amirliğinin resmi internet sitesinden boş halde bulunan araç plakalardan rezerve işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Rezervasyon yaptığınız araç plakalarını daha sonrasında işlemleri yaptığınız gün ilgili polis memuruna bildiriniz çünkü bir gün sonrasında rezerve işlemleri silinir.

Plaka Değiştirme Bedeli Ne Kadar?

Araç plaka değiştirme ücreti için noterde size beyan edilen ücreti karşılarsınız fakat tescil bürosunda ek bir bedel ödemeniz söz konusu değildir. Ama Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından dosya açma ve Ek-1 formu için ek bedel ödemek zorundasınız. Ek-1 formunun dolumunu isterseniz 15-20 TL ve dosya açma işlemi için 25 – 40 TL tutarında ek bir ücret ödeme yapmak zorundasınız.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz