Peugeot Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Peugeot Araç Vergileri

Peugeot Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Peugeot ya da bir başka markaya ait herhangi bir araç için ödenmesi gereken araç vergisi için yapılacak olan hesaplama işlemlerinde iki farklı tablo kullanılır. Peugeot Araç vergilerini ödemek isteyen Peugeot müşterilerinin de bu tabloda yer alan çeşitli noktalar üzerinden hesaplama işlemlerini gerçekleştirmeleri ve daha sonra da ödemeleri gereken motorlu taşıtlar vergisini hesap etmeleri gerekir. Gelir İdaresi Başkanlığı her yılın son ayının son günlerinde Resmi Gazete üzerinden halka sunmuş olduğu yönetmelikler doğrultusunda bu tabloları halka sunar ve ülkemizde yaşayan herhangi bir vatandaş bu tablolara bakarak her yılın Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki kez olmak üzere ödemeleri gereken motorlu taşıtlar vergisini hesap edebilirler.

Peugeot Araç Vergileri hesap edilirken yapılması gereken ilk şey ne tür bir araç kullandığınızı göz önünde bulundurmak olacaktır. Zira otomobil, arazi taşıtları, kaptıkaçtı ya da buna benzer araçlar ile motosiklet ve panel van ile motorlu karavanlar söz konusu olduğu zaman bu araçların motorlu taşıt vergisi hesap edilebilmesi için motor silindir hacmi ile birlikte aracın yaşına bakılıyor. Bu bir yana minibüslerin yalnızca araç yaşına bakılırken, otobüs ve benzeri araçlarda araç yaşı ile birlikte oturma yeri sayısı da dikkate alınıyor. Son olarak da kamyon, kamyonet, çekici ve buna benzer araçlar için araç yaşı ile birlikte bu araçların taşıyabilecekleri azami toplam ağırlık da göz önünde bulunduruluyor. Şimdi ise sizlere bu konu ile ilgili örnekler vereceğiz.

Örneğin kaptıkaçtı, arazi taşıtı ya da otomobile sahibi olan kişilerin bu araçlarının 2.250 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olduğunu ve bahsi geçen aracın yaşının da 10 olduğunu varsayalım. Bu durumda tablo üzerinden de kolay bir şekilde hesap edebileceğiniz üzere ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi 1.958 TL olarak hesap edilecektir.

Tablonun ikinci kısmında yer alan motosikletler için de benzeri bir şekilde hesaplama işlemi yapılıyor. 750 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosiklet olduğunu ve bu motosikletin 5 yaşında olduğunu varsaydığımız zaman bu aşamada ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 385 TL olduğunu rahatlıkla hesap edebiliriz.

Şimdi sizlerle birlikte ikinci tabloya bir göz atalım. Bu tablonun ilk kısmını minibüsler oluşturuyor. Minibüsler için motorlu taşıtlar vergisi hesap edilebilmesi için bu araçların yaşına bakmak yeterli oluyor. 1 ile 6 yaşları arasında olan bir minibüs için 776 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olan bir minibüs için 513 TL ve 16 ya da üzeri bir yaşta olan bir minibüs için 252 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekiyor.

Motorlu karavan ya da panel van sahibi olan kişiler tarafından yapılacak olan motorlu taşıtlar vergisi ödemesinin hesap edilebilmesi için ilk olarak sahip olduğu aracın motor silindir hacmine bakılması gerekiyor. 1.900 santimetreküp motor silindir hacminden az bir motora sahip olan araçlar ile 1.901 santimetreküp motor silindir hacminden çok bir motora sahip olan araçlar olarak iki farklı şekilde bakılabiliyor. Bununla birlikte araç yaşına da bakılması gerekli. 1.800 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan 1 ile 6 yaşları arasında olan bir panel van için 1.035 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olan bir panel van için 646 TL ve 16 ya da üzeri bir yaşta olan bir panel van için 385 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekiyor.

Otobüs ya da otobüse benzeyen araçlar için yapılacak olan motorlu taşıtlar vergisi hesabı için oturma yeri sayısına bakılması gerekiyor. Örneğin 40 kişinin oturabileceği kadar koltuğa sahip olan bir otobüsün 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı, 2.613 TL olurken, 7 ile 15 yaşları arası için 2.217 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşa sahip olan bir otobüs için 1.035 TL ödenmesi gerekiyor.

Tablonun son kısmında yer alan çekici, kamyon ve kamyonet gibi araçlar için ise ilk olarak azami toplam ağırlık bilgisine bakılması gerekiyor. Örneğin 7.500 kilograma kadar taşıyabilen bir kamyona sahip olan kişinin 1 ile 6 yaşları arasında ise 2.358 TL, 7 ile 15 yaşları arasında ise 1.995 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşa sahipse 936 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerekiyor.

Dilerseniz sizler de buna benzer şekilde oldukça basit işlemler doğrultusunda Peugeot araç vergileri hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik aşağıda yer alan konu ile birlikte bu vergileri nasıl ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

MTV, Motorlu taşıtlar vergisi ya da bandrol vergisi adları ile bilinen bu verginin her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplamda iki kez ödenmesi gerekiyor. Bu vergileri ödemek isteyen kişilerin Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile gerek bu site gerek ise bahsi geçen bankaların resmi internet siteleri, İnternet ya da Mobil Bankacılık yöntemleri, ATM’ler ve şubeler yardımı ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu bankalar ise şu şekilde listelenebilir:

Akbank, Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, HSBC Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Aktif Bank.

Ayrıca dilerseniz Vergi Daireleri Müdürlüklerine gidebilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefon ya da tablet gibi cihazlar için üretilmiş olan mobil uygulamaları kullanarak yukarıda yazılmış olan bankalar tarafından çıkartılmış olan kredi ya da banka kartlarını kullanarak da Peugeot Araç Vergileri ödemelerini yapabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz