Pert Kaydı Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Pert Kaydı Sorgulama

Pert Kaydı Sorgulama

Araçların pert kaydı sorgulamaları, el değiştirecek veya el değiştirmiş araç alım ya da satımında kişilerin olası kötü niyetli davranışlarını ve sahtekarlığı önlemek için hizmete sunulan işlemlerdir. Bu uygulama, 2. el motorlu taşıt almak isteyenlerin dolandırmalarını önleme sebebiyle alıcılar tarafından çok yararlı bir uygulama ve çok önemsenen bir hizmettir. Bu işlem sayesinde aracın plaka numarası değiştirilmiş olsa bile şasi numarasından ya da motor numarasından araçla ilgili pert kaydı bilgilerine detaylarına kolay pert kaydı sorgulama işlemi sayesinde kolayca ulaşılabilmektedir.

Bu sorgulamayı gerçekleştirebilmek için iki değişik yöntemden biri kullanılabilir. Sorgulama yapmak isteyen kişi kendi cep telefonlarından mesaj kısmına aracın şasi numarasını ve motor numarasını SMS olarak 5664’e kısa mesaj göndermesi durumunda ilgili araçla alakalı trafikten men edilip edilmediğine ilişkin detaylara erişebilir.  Yollayacağınız kısa mesaj şeklinde yapılan işlem ve sorgulamalara ilişkin değişik yöntemler bulunup aynı şekilde temel bir biçimde tek amaca hizmet sağlamakta ve ilgili araç hakkındaki detaylara ulaşılmasını gerçekleştirmektedir. Bu şekilde el değiştiren motorlu taşıtlar satışlarında yapılması olası dolandırıcılıkların önemli ölçüde önüne geçilmektedir.

Kişiler araçlar ile ilgili hasar kaydı sorgulamaları için elektronik ortamdan da yardım edinebilir. Araç sahibi olan kişi tramer adlı internet sitesine giriş yapıp ilgili aracın şasi numarası, motor numarası, sorgulama yapılan araç sahibinin TC kimlik numarası ve ek olarak da vergi numarasını giriş yaparak ‘Sorgula’ butonuna tıklayarak bu işlemi kolaylıkla hatta dakikalar içerisinde araçla ilgili sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Pert Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Söz konusu ettiğimiz pert kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirmek için bizim ülkede bilgi edinmeyi sağlayan tek yetkili kurum Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adlı kuruluştur. Bu şekilde tramer kayıt bilgi edinme ve sorgulamaları için SBM vasıtasıyla kısa mesaj yolu ile gerçekleştirilmektedir. SMS ile pert kaydı sorgulama işlemleri aşağıdaki gibi sizlere örnek olarak sunulmuştur.

Kendi cep telefonlarınızdan mesaj kısmında aracın plaka numarasını girerek, Vodafone, Türk Telekom, Turkcell gibi servislerden fark olmaksızın bütün operatörlerden 5664 pert kaydı sorgulama servisine mesaj yollayınız. Hakkında sorgulama işlemi yaptığınız motorlu taşıtın plaka numarası değişmiş olsa bile ilgili aracın bütün hasar bilgilerini SMS mesajı olarak size cevap olarak gönderilecektir.

Pert Kaydı Sorgulama

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz