Oy Kullanmamanın Para Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Oy Kullanmamanın Para Cezası

Oy Kullanmamanın Para Cezası

Neredeyse her ülkede olduğu gibi ülkemizde de kimi durumlarda ülkenin vatandaşı olan ya da olmayan herkesi etkileyecek türden bazı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerin başında da seçimler ve referandum gelmektedir. Bu tür olaylarda ülkemiz gibi demokrasi çerçevesinde yönetilmekte olan ülkelerde her daim halkın sesi dinlenmektedir. İşte oy kullanma da buradan gelmektedir. Eşit oy hakkı, genel oy hakkı ya da evrensel oy hakkı olarak bilinen oy verme hakkı, yetişkinliğe ulaşmış olan her bir vatandaşta bulunmakta ve bu hak devlet tarafından tanınmakta ve yine devlet tarafından güvence altına alınmaktadır. Oy hakkının siyasi açıdan genel itibarı ile fırsat ve haklardan oluşmasına karşın, yasal olarak bakıldığında eşit oy hakkı sadece bir haktır. Henüz kadınların seçme ve seçilme hakkı olmadığı dönemlerde bu hak erkek oy hakkı anlamını taşıyor olsa da kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk ülkelerden biri olan Türkiye’nin yanı sıra zamanla bu tür haksızlıklar ortadan kalkmış ve herkesin oyu eşit olmuştur. Bununla birlikte oy kullanmamayı ve bir karar beyan etmemeyi tercih eden vatandaşlar da bulunmaktadır. Peki ya Oy Kullanmamanın Para Cezası ne kadardır?

Oy Kullanmama Cezası

Referandumda oy kullanmayan kişilere Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkında Genel Tebliği kapsamında para cezası kesilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olup zihinsel ya da bedensel açıdan herhangi bir gerekçesi olmayan kişilerin oy kullanması zorunludur. Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılmış olan açıklamaya göre 2017 yılında sandığa gitmeyerek oy vermeyecek olan kişilerden 22 TL tutarında oy kullanmama cezası alınacağına karar verilmiştir.

Oy Kullanmak İçin Ne Yapılmalı?

Oy kullanmak isteyen kişilerin, oy kullanmama para cezasına maruz kalmamaları için ülkenin geleceğini etkileyecek olan bu tür seçimlere katılıp göstermesi ve oy kullanması gerekmektedir. Bir önceki seçimlere katılamamış ve bu seçimden sonra 18 yaşını geçmiş olan sağlıklı bireylerin YSK resmi internet sitesi üzerinden seçmen bilgi kaydını sorgulamasında fayda vardır. Diğer şehirlerde okumakta olan öğrencilerin okudukları illerde oy kullanabilmeleri için Nüfus Müdürlüklerine giderek seçmen kayıtlarını güncellemeleri gerekmekte olup bunun için gerekenler yurtta kalıyorsa bunu ispat eden belge ya da evde kalıyorsa ikametgah belgesi ile öğrenci belgesi ve üzerine kayıtlı olan bir faturanın Nüfus Müdürlüğüne verilmesi gerekiyor.

Oy Kullanmama Cezası Nasıl Ödenmektedir?

Oy kullanmamış olan kişilere bu konu ile ilgili olarak bir tebligat gönderilecektir. Bu tebligatın kişilere ulaşmasının ardından, bu pusula üzerinde yer alan ödeme yöntemlerini kullanabilmeniz mümkündür. PTT gibi kurumlar üzerinden ödemesini gerçekleştirebileceğiniz oy kullanmama cezası Maliye Bakanlığı tarafından toplanılmakta olan bir ödenektir.

Bugüne kadar birçok seçimde çeşitli nedenlerden dolayı oy kullanmamış olan kişilere oy kullanmama cezası verilmiş olsa da bu konu ile ilgili olarak herhangi bir tahsil çalışması yapılmamıştır ve daha sonra da çıkartılan kanunlar doğrultusunda oy kullanmama cezasına ilişkin tüm borçlar silinmiştir. Fakat bundan sonra yapılacak olan seçimlerde de oy kullanmama cezası belirlenecek olsa da tahsil konusunda bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Bireylerin oy kullanmama cezasının verilmiyor olası, veriliyor olsa da tahsil edilmiyor olması sebebi ile oy kullanmaması doğru olmayacaktır. Zira bir ülkenin içinde yaşayan kişilerin, o ülke ile ilgili verilecek olan kararlarda söz hakkına sahip olması ve bu hakkı da oy kullanarak kullanması yapılacak en doğru şey olacaktır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz