Oy Kullanmama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Oy Kullanmama Cezası

Oy Kullanmama Cezası

Ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı ülkenin gidişatını etkileyen hem Türk vatandaşlarını hem de yabancı uyruklu bireyleri çeşitli şekillerde etkileyecek bazı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeleri etkileyen büyük çaplı değişikliklerin başında seçimler ve halk oyuna sunulan referandumlardır. Seçim ve referandum gibi demokrasi bayrağı altında yönetilmekte olan ülkelerde her daim halkın da fikri alınmaktadır. Halk da niyetini ve isteklerini oy kullanarak belirtmektedir. Evrensel oy hakkı, eşit oy hakkı ya da genel oy hakkı olarak bilinmekte olan oy verme hakkı, 18 yaşına gelerek yetişkinliğe erişmiş olan her bir vatandaşın sahip olduğu ve kullanabildiği bir hak olup, devlet tarafından tanınmakta ve devlet tarafından korunmakta olan bir haktır. Kimi zaman bireyler sahip oldukları bu hakkı kullanmak istemezler. Oy kullanmayan kişilere Oy Kullanmama Cezası verilir. İşte bugünkü yazımızda bu cezayı ele alacağız.

Oy Kullanmama Cezası Nedir?

Referandum ya da çeşitli seçimlerde sırasında oy kullanmayan kişiler Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkında Genel Tebliği kapsamında para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. 18 yaşını doldurmuş olup, bedensel ya da zihinsel olarak bilinçli bir şekilde karar vermesine engel olan bir rahatsızlığa sahip olan kişiler haricinde herhangi bir mazereti olmayan kişilerin oy kullanması zorunlu kılınmıştır. YSK yani Yüksek Seçim Kurulu 2017 yılı için yapmış olduğu açıklamaya göre bu yıl oy kullanmayacak olan kişiler için oy kullanmama cezası olarak 22 TL’yi belirlediğini açıklamıştır.

Oy Kullanmak İçin Ne Yapılmalı?

Oy kullanmak isteyen bireyler ve oy kullanmama cezası ile karşı karşıya kalmamak isteyen kişilerin mikro çapta kendilerini, makro çapta da ülkeyi etkileyecek olan bu tür seçimlere katılmaları gerekmektedir. Geçmiş seçimlerde 18 yaşını geçmiş olup herhangi bir engelleyici unsura sahip olmamasına rağmen oy vermeye gitmemiş kişilere oy kullanmama cezası verilecektir. Bir önceki seçimlere yaşı sebebi ile katılmamış olan kişilerin 18 yaşını geçmesinin ardından YSK resmi internet sitesi üzerinden seçmen bilgi kaydına bakması doğru olacaktır. Bununla birlikte ikametgahının olduğu şehrin dışında bir yerde okumakta olan öğrencilerin bu şehirlerde oy kullanabilmeleri için Nüfus Müdürlüklerine giderek kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir. Elbette bunun için çeşitli belgeler talep edilmiştir. Bu nedenle de Nüfus Müdürlüklerine gidecek olan kişilerin yanlarında  öğrenci belgesi, yurtta kalıyor ise yurtta kaldığını ispatlayan belge, evde kalıyor ise evin ikametgah belgesi ve adına kayıtlı olan bir faturayı götürmesi gerekmektedir.

Oy Kullanmama Cezası Nasıl Ödenmektedir?

Oy kullanmayan kişilere oy kullanmadıklarına dair bir tebligat gönderili. Bireyler bu tebligatı aldıktan sonra tebligatın üzerinde yer alan ödeme metotlarından birini kullanarak oy kullanmama cezasını ödemelidir. PTT üzerinden gerçekleştirebileceğiniz oy kullanmama cezasının ödenekleri Maliye Bakanlığı tarafından toplanmaktadır.

Her ne kadar günümüze kadar yapılmış olan birçok seçimde bireylerden oy kullanmama cezası alınacağı söylenmiş ve bununla ilgili olarak birçok açıklama yapılmış olsa ve oy kullanmayan kişilere tebligat gönderilmiş olsa da bireylerden oy kullanmama cezasına ilişkin herhangi bir tahsil işleminin yapıldığı görülmemiştir. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda çıkartılmış olan kanunlar ile birlikte bu borçlar silinmiştir. Fakat bu noktada sizlere bir sonraki seçimde bu konu ile ilgili olarak neler yapılabileceği konusunda net bir bilgi vermemiz mümkün değildir. Yine de şunu söylemekte fayda var ki; Oy kullanmama cezası veriliyor olsun ya da olmasın, bireylerin hem kendi hem de ülkenin geleceğini etkileyecek olan kararlarda kendilerine uzatılan bu seçim şansını kaçırmamaları ve bu konu ile ilgili olarak kendi seslerini de oy aracılığı ile belirtmeleri yapılması gereken en doğru şey olacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz