Otopark Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Otopark cezası

Otopark cezası

Trafiğin çok yoğun olduğu ülkelerden birisi de bizim ülkemizdir. Nüfusu 80 milyonu bulan ülkemizde 2017 itibarı ile 21 milyon 90 bin 424 adet araç trafikte yer almaktadır. Neredeyse nüfusumuzun dörtte birini oluşturan araçlar artık hayatımızın değişmez bir parçası haline gelmiştir. Artan nüfus ile ortaya çıkan araç ihtiyacı ise bazı sonuçlar doğurmaktadır. Bu sonuçlardan biri de otopark sorunudur. Özellikle büyük şehirlerde araçlarınızı park etmek için park yeri bulmak ciddi anlamda zorlaşabiliyor. Bu amaçla belediyelerin işlettiği veya tüzel kişiler tarafından işletilen bazı otoparklar bulunmaktadır. Bu tür otoparklar ücretli olmaktadır. Ücretler saatlik, günlük, haftalık ve aylık şeklinde alınmaktadır. Araç sahibinin isteği üzerine belirlenen bu ödeme şekli uzun vadede ciddi para kaybı anlamına da gelmektedir. Ayrıca bu otoparklar bazen iş yerlerimize de yakın değildir. Kimi zamansa kısa süreli işlerimiz için araçlarımızı otoparklara bırakmak istemeyiz. Bu gibi durumlarda yol kenarlarına veya sokak aralarına araçları park etmişliğimiz vardır. Buralara park etmek kanunen yasaktır. Bu durum cezai yaptırıma neden olabilir. Trafik kanununda yol kenarlarına araç park etmek yasak kapsamındadır. Bazı durumlarda park etmek ihlal kapsamına girmemektedir. Fakat, özellikle taşıt yolu üzerinde park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde park etmek kesinlikle yasaktır. Trafik ceza kanununda madde 59, madde 61 ve alt maddelerinde sürekli olarak park yapmanın yasak olduğu yerlere park edilmesi durumunda sürücünün alacağı cezaların kapsamında bahsetmektedir. Bu yazıda sizlere ”otopark cezası”ndan bahsedelim.

Otopark Cezası Ne Kadardır?

Otopark cezası ile ilgili olan kurallar aşağıda verilmiştir.

Kısacası eğer yasak olan bir yere araç park ederseniz bu durumda aracınıza ceza kesilir ve aracınız çekici ile otoparka çekilir. Bu durumu size kısaca anlatalım. Örneğin bir diş randevusu için dişçiye geldiniz ve park yapmanın yasak olduğu yere park ettiniz aracınız orada bulunan görevliler tarafından ceza yazılır ve yetkililere bildirilir. Şayet aracınızı bir saat içinde oradan almazsanız bu durumda aracınız çekici tarafından çekilir. Siz diş muayenesini yaparken bu durumdan haberdar olamayabilirsiniz. İşleminin bittiğinde aracınızı bulunduğu yerde bulamamanız muhtemeldir. Bu durumda aracın çekildiği otoparkı sorarak bulmanız önem taşımaktadır. Şimdi sizlere kısa bir hesap yapalım. Diyelim ki aracız ceza aldı ve otoparka çekildi. Bu durumda;

  • Park ceza ücreti=92 TL
  • Araç çekici ücreti=70 TL
  • Günlük Otopark ücreti=10 TL

Toplam ücret=172 TL olur.

Normalde park cezası aldıktan sonra aracınız çekilmeden eğer gelirseniz bu durumda sadece Park ceza ücreti olan 92 TL ödersiniz. Hatta 15 gün içinde bu ücreti öderseniz bu durumda 92 TL değil 69 TL ödersiniz. Fakat aracınız otoparka çekildi bu durumda ise yine bazı durumlarda daha az ücret ödeyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi araçların çekici ücreti 70 TL olması rağmen götürülen mesafeye göre de değişmektedir. Bunun önüne geçme için aracın çekilen otoparka götürülmesinin ardından ceza makbuzu kesilmeden orada olursanız ”araç çekici ücretini” ödemekten kurtulursunuz. Sadece 10 TL otopark ücretini ödersiniz. Ayrıca unutmamanız gereken bir durum vardır. Aracınız otoparka çekildikten sonra aracınızı almadığınız her gün için 10 TL fazladan ödemek zorunda kalırsınız. Bu ücreti ödememek için aracınızın hangi otoparka çekildiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu amaçla mağduriyetinizi önlemek amacı ile sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Gelin size biraz bundan bahsedelim.

Otopark Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Otopark cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesinden yapılmaktadır. Bunun için aşağıdaki linke tıklayın. Aşağıda paylaşılan ekranı göreceksiniz.

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere boş olan alanlara T. C. kimlik numarası isim ve soy isim, doğum yılı bilgileri girilir. Sonrasında ekrana gelecek olan doğrula butonuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

Yukarıdaki ekranda sorgulama yapmak için 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Aracınızın hangi otoparka çekildiğiniz öğrenmek amacı ile ”otoparka çekilen araç sorgulama” seçeneğini seçilmelidir. Bu işlem ile aracınızın hangi otoparka çekildiğini öğrenebilir ve cezanın da ne kadar olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Otopark Cezasına Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Otopark Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz