Otomobil Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Otomobil Ceza Sorgulama

Otomobil Ceza Sorgulama

Her otomobil sahibi birey şehir içinde ya da şehir dışında diğer trafik faktörleri ile etkileşim içerisinde hayatını devam ettirir. Bu etkileşim kapsamında her bireyin belirli sınırları vardır. Bu sınırları belirleyen ve düzenleyen kurallar bütününe trafik kuralları denir. Trafik kuralları, Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında belirlenen, uygulanan ve denetimi yapılan toplum huzurunu sağlayarak kişilerin mal ve can güvenliğini en üst düzeyde tutmalarını sağlayan kurallardır. Bu kuralların dışına çıkan vatandaşlar ise yasalar gereğince işlemiş oldukları suç tipine ve büyüklüğüne göre ceza alırlar. Bu cezalar trafikte yapılan hatalı sollamalar, hatalı park, hız sınırı aşımı ve aracın vergi borcunun süresinde ödenmemesi ile gelen cezalar olarak sıralanabilir. Bu kadar çok başlığa ait trafik cezalarının kontrol edilmesi de oldukça zordur. Otomobil ceza sorgulama işlemlerini yaparak aracınıza ait mevcut bir borç olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü, E-devlet kapısı ve Gelir İdaresi Başkanlığı olmak üzere üç kalem üzerinden yapılabilmektedir.

EGM Otomobil Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin resmi bir kurumu olan ve Trafik Şube yardımıyla trafik denetlemelerini yürüten kurum resmi internet sitesi üzerinden de otomobil cezaları hakkında sorgulama yapma imkanı sunmaktadır. Bu sorgulama trafik sorguları adı verilen pencereden yapılır. Bu pencereye yönlendirilmeniz için yazımızın sonunda bağlantı linki mevcuttur. Bu link sizi aşağıdaki görselde de gösterildiği gibi adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız ve doğum tarihiniz için ayrılmış boşluklardan oluşan kimlik doğrulama sayfasına götürür. Bilgilerinizi ilgili boşluklara doğru şekilde yazdıktan sonra otomobil ceza sorgulama işleminizi açılacak sorgulama listesinden kolayca yapabileceksiniz.

egm

EGM Üzerinden Otomobil Ceza Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Otomobil Cezası Nasıl Sorgulanır?

Devlete bağlı elektronik ortam hizmeti olan bu oluşumda da Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetlerinden olan otomobil ceza sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Öncelikle yapılması gereken yazının sonunda yer alan bağlantı linkini kullanarak kimlik doğrulama sayfasına gitmek olmalıdır. Bu sayfada TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili boşluklara doğru şekilde yazmanız gerekir. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz PTT şubesinden adınıza ait şifreyi 2 TL karşılığında oluşturmanız gerekmektedir.

ehliyetedevlet

E-Devlet Otomobil Ceza Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

GİB Otomobil Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet Vergi Dairesi’nin bağlı olduğu resmi kurum, Motorlu Taşıt Vergisinin işlemlerini de yürütmektedir. Aynı hizmetin yanında vatandaşların işini kolaylaştırmak amacıyla otomobil cezalarının da sorgulanması sağlanmıştır. Kurum üzerinden sorgulama yapabilmek için yazının sonundaki bağlantı linkini kullanınız. Açılacak olan sayfada aşağıdaki resimde de ok işareti ile gösterilen bilgileri ilgili boşluklara doğru şekilde yazmanız gerekmektedir. Açılacak yeni sayfada ceza sorgulama işlemini kolayca yapabildiğiniz gibi ayrıca anlaşmalı kredi kartları yardımıyla ödeme işlemlerini de yapabiliyorsunuz.

gibcezaa

GİB Otomobil Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz