Oto Hasar Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Oto Hasar Sorgulama

Oto Hasar Sorgulama

Oto hasar sorgulama internet ortamında araç sahipleri tarafından en çok sorgulama yapılan alanların başında gelmektedir. Günümüzde sıfır araçların fiyatlarının el yakması sonucu insanlar tarafından 2. el araçlara rağbet artmaktadır. Hal böyle olunca 2. el araç satımı işi ile uğraşan insanlar da artan rağbeti fırsata dönüştürmek adına bazı kurnazlıklar yapmaktadırlar. Bunların başında aracın kilometresini düşürmek ve aracın pert ya da hasar kaydını gizlemek gibi yöntemler gelmektedir. Aracı olduğundan daha fazla göstererek aracın değerini ve akabinde fiyatını arttırmak adına bu yöntemlere başvurmaktadırlar. Fakat bu davranışları sonucu, araç alıcısı kişilerin yanlış bilgilendirme sonrasında, güvenlik problemleri oluşmaktadır. Örneğin aracın muayene bilgilerinin değiştirilmesi sonucu periyodik bakım aksayacağından dolayı hem sürücü için hem de yayalar için can tehlikesi arz eden durumlar ortaya çıkacaktır. Artık kişilerin bu oto tüccarlarının hilelerine maruz kalmalarını önlemek adına oto hasar sorgulamaları işlemleri sayesinde plakasını bildiğiniz tüm araçların hasar sorgulamasını yaparak gerekli bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Oto Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Oto hasar sorgulama internet üzerinden ve SMS yoluyla çok pratik şekilde yapılabilmektedir. İnternet üzerinden E-Devlet ve tramer sitelerinden giriş yapılarak oto hasar sorgulama işlemi yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden bu işlemi yapabilmeniz için E-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. E-Devlet şifresini 2 Türk Lirası gibi bir ücret karşılığında PTT şubelerinden alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra araç sorgulamaları bölümünde ‘Plaka numarası’ girilerek sorgulama yapabilirsiniz.

oto hasar sorgulama

Diğer bir seçenek olarak SMS aracılığıyla tramer hasar sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Cep telefonlarımızdan bir kısa mesaj atarak bu bilgiye ulaşabiliriz. SBM’nin veri tabanında bulunan muayene bilgileri, hasar kaydı sorgulama işlemi yapılarak öğrenilebilmektedir. Bunun için telefonunuzun mesaj kısmına ‘HASAR’ yazılır daha sonra bir boşluk bırakılır. Ardından ‘aracın plakası’ girilir. Mesaj alıcısı bölüme ‘5664’ yazılarak kısa mesaj atılır. Kısa sürede istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat oto hasar sorgulama SBM’nin verdiği hizmet bedeli olarak 5 TL karşılığında sağlanmaktadır.

Tramer üzerinden oto hasar sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Sitede bulunan ‘sorgulamalar’ kısmına gelindiğinde ‘kaza tespit tutanağı sorgulama’ sorgulama tipi olarak seçilir. Ardından ekranda 3 farklı sorgulama seçeneği belirecektir. Bu seçenekler; plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama, plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü T.C kimlik no ile sorgulamadır. Bunlardan herhangi biri ile işlemlerinize devam edebilirsiniz.

oto hasar sorgulama

Eğer plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama yapmak isterseniz öncelikle doğru bir şekilde plaka ve kimlik numarası girmelisiniz. Daha sonra doğrulama kodu da doğru bir şekilde girilerek ‘ara’ butonuna tıklanır.

oto hasar sorgulama

Eğer plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama yapmak isterseniz öncelikle doğru bir şekilde plaka ve sigortalı vergi kimlik numarasını girmelisiniz. Daha sonra doğrulama kodu da doğru bir şekilde girilerek ‘ara’ butonuna tıklanır.

oto hasar sorgulama

Eğer plaka ve sürücü T.C kimlik no ile sorgulama yapmak isterseniz öncelikle doğru bir şekilde plaka ve sürücü kimlik numarasını girmelisiniz. Daha sonra doğrulama kodu da doğru bir şekilde girilerek ‘ara’ butonuna tıklanır. Tüm bu işlemler sonucunda aracın hasar kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

SBM Üzerinden Oto Hasar Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Oto Hasar Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Oto Hasar Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz