Oto Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Oto Borç Sorgulama

Oto Borç Sorgulama

2. el araç piyasası günden güne canlanırken araçlar ve araç sahipleri arasında da rekabet artmaktadır. Bu rekabetin mağduru olmamak adına almak istediğiniz aracın ruhsat ve benzeri kayıtlarına erişebilmeniz gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda satıcılar bu belgeleri alıp incelemenize izin vermez ya da bu ihtimali göz önünde bulundurarak çeşitli hileli yöntemlere başvururlar. İşte bu gibi sahtekarlıklara maruz kalmamak için birçok internet sitesinden online sorgulamalar ile hiç araç satıcısıyla muhatap olmadan sadece plaka bilgisi ile birçok sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu sorgulamalardan en önemlisi de oto borç sorgulamasıdır. Aracın ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisi borcu, sigorta borcu ya da trafik cezası borçları gibi birçok farklı konuda sorgulama yaparak aracın borcunun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Oto Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Oto borç sorgulama işlemleri farklı internet sitelerinden yapılabilmektedir. Araçların radar cezası kaynaklı borçları, yıllık motorlu taşıtlar vergisini ödemediklerinde kaynaklı borçlar, muayene borçları, ödenmemiş sigorta borçları ve ödenmemiş trafik cezası borçları bulunabilmektedir. Araçların devir işlemlerini yapmazdan önce bu tür sorgulamalar yaparak almak istediğiniz aracın borç bilgisine kesin olarak ulaşabilirsiniz. İlk olarak EGM’nin online internet sitesinden oto borç sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz görsel resmi internet sayfası üzerinden almış olduğumuz görseldir. Siteye ilk giriş yaptığınızda karşınıza gelecek olan bu görsel üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

oto borç sorgulama

Siteye girişi yaptıktan sonra T.C. kimlik numarası, isim, soyisim, ve doğum yılı gibi bilgileri sırasıyla girerek doğrula butonuna basmanız gerekmektedir. Sonrasında aracınıza ait bir borç olup olmadığını öğrenmek için 4 farklı sorgulama tipi ekrana gelecektir.

oto borç sorgulama

Bu seçeneklerden dilediğiniz seçeneğe tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. Bu seçeneklerden hangisiyle sorgulama yaparsanız yapın aracın cezasının varlığını öğrenmenin yanında o borcun ödenip ödenmemiş olduğunu da kontrol edebilirsiniz.

EGM Oto Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Oto borç sorgulama yapabileceğiniz mecra ise GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) online internet sitesidir. Şayet bu siteden sorgulama işlemi yapmak isterseniz, ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından aşağıda verilen resimler ile sorgulama işlemini nasıl yapacağınız takip edebilirsiniz.

oto borç sorgulama

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzre sırasıyla plaka no, plaka tescil tarihi ,TC kimlik no girilir ve eğer aracın özel plakası varsa evet şıkkını işaretlenir ardından tamam butonuna basmanız gerekmektedir. Bu sayede sorgulama yaptığınız araca ait bir borcun var olup olmadığını ve gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından aracın borcu hakkında kesin bilgilere ulaşacağınız için satım alma işlemlerini de bu sorgulamadan elde ettiğiniz gözlemler kapsamında ele alabilirsiniz. Tüm bu ve bunun gibi sorgulama işlemlerinizi telefon tablet bilgisayar kısacası internet kullanabileceğiniz tüm ortamlardan ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Oto Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz