Opel Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Opel Araç Vergileri

Opel Araç Vergileri

Günümüzde birçok kişi tarafından alınmakta olan araçlar beraberinde vergi gibi çeşitli zorunlu sorumlulukları da getiriyor. Bunlardan birisi de MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisidir. Her yıl olduğu gibi bu yılda motorlu taşıtlar vergisinde bazı değişiklikler meydana geldiği için 2017 yılı için bu konu hakkında güncel bir kaynağı sizlere sunmak istedik. Bu yazımızda Opel araç vergileri konusunda bilgi verecek ve ödemeniz gereken bu vergileri ne zaman ve nereye ödemeniz gerektiğini konusunda da sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

2017 Motorlu Taşıt Vergisi Düzenlemesi

2017 yılında motorlu taşıtlar vergisinde çeşitli değişiklikler meydana geldi. Her yıl olduğu gibi bu değişiklikler de Resmi Gazete’de yayınlandı. 2017 yılı için Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği olan bu yayın 27 Aralık 2016 Salı gününde halka sunuldu. Yazımızın devamında bu vergiye ilişkin olarak tablolar sunacak ve bu konu hakkında biraz daha bilgi vereceğiz.

Opel Araç Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Opel Araç vergilerini ödemek isteyen kişilerin yeni düzenlemeler ile değişiklik gösteren motorlu taşıtlar vergisi konusunda da bilgi sahibi olması gerekiyor. Her yıl Resmi Gazete üzerinden yayınlanan Genel Tebliğ ile görülebilir olan bu tablolara şöyle bir göz atacak ve bu konu ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle Opel araç vergilerini hesaplamanın herhangi bir markaya sahip olan araca ait motorlu taşıtlar vergisini hesaplamaktan bir farkı olmadığın belirtelim. Zira motorlu taşıtlar vergisi araçların markasına ve modeline göre değil benzeri araçların sahip olduğu ortak ve temel özelliklere göre değişim göstermektedir. Bu da bu verginin hesaplanmasını kolaylaştırmaktadır.

Hemen bir alt görselde yer alan tabloya bakacak olursak, kaptıkaçtı, motosiklet, arazi taşıtı ve otomobil gibi araçların bu yıl ödemeleri gereken motorlu taşıtlar vergisinin nasıl hesap edileceğini görebiliriz. Örneğin Opel markalı bir arazi taşıtına sahipseniz, aracınız motor silindir hacmine ve yaşına bakarak bu yıl ödemeniz gereken vergiyi de hesaplayabilirsiniz.

Bununla birlikte bir sonraki tabloya bakacak olursak, çekici, kamyon, kamyonet ve benzeri araçların azami toplam ağırlıkları ve yaşlarına göre; otobüs ve benzeri araçların oturma yeri sayısına ve yaşlarına göre, motorlu karavan ve panel van gibi araçların yaşlarına ve motor silindir hacimlerine göre minibüs gibi araçların sadece yaşına göre ödeyecekleri motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanabileceğini görürüz.

 

Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Toplamda altı ay aralıklarla ödenmekte olan motorlu taşıtlar vergisini ödemek isteyen araç sahiplerinin bu ödemelerini Ocak ve Temmuz ayları içinde yapması gerekmektedir.

Opel Araç Vergisi Nereye Ödenir?

Opel marka bir araca sahip olan kişilerin internet üzerinde “Opel araç vergileri” şeklinde bir arama yapması esasında bilmeyen kişiler için oldukça normal bir şeydir. Fakat aslında motorlu taşıtlar vergisi araçların markasına göre değişiklik gösteren bir vergi olmadığı için bu arayış nafiledir. Motorlu taşıtlar vergisini ödemek isteyen kişilerin tek yapması gereken şey bu yazının sonunda yer alan bağlantıya tıklamaktır. Bu link aracılığıyla anlaşmalı bankaları ve bu bankalardan çıkartılabilen kredi kartlarını kullanarak araçlarınıza ait vergileri ödeyebilirsiniz. Vermiş olduğumuz link ile birlikte anlaşmalı banka ve kredi kartlarına ulaşabilirsiniz.

Opel araç vergilerinizi ödemek için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , ,

Yorum Yaz