OGS Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

OGS Sorgulama

OGS Sorgulama

OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi ülkemizde karayollarında uygulamada olan sistemlerden birisidir. Bu sistemden bahsedecek olursak, ülkemizde uygulamada bulunan Hızlı Geçiş Sistemi’nin yetersiz görülmesinden sonra elektronik bir sisteme geçiş dönemidir ve hala kullanımdadır. Türkiye’de artan şehir trafik yoğunluğuyla birlikte artan araç sayısının şehirlerarası geçiş işlemleri de bir o kadar artmış vaziyettedir. Bu işlemleri yapabilmek için sürücüler bazı kurallara uymak zorundadırlar. Trafik kuralları başta olmak üzere, araç muayenesi gerekliliği ve araçlara ait zorunlu motorlu taşıt vergisi ödenmesi sorunsuz şekilde trafikte bulunabilmek için gerekli birkaç temel taştır. Trafikte seyir halindeki araçların daha kolay tespit edilmesi ve ücretli otoyol ve köprülerde ücretlerin kolayca tahsis edilebilmesi için otomatik geçiş sistemi uygulanmaktadır.

Sistemin çalışma prensibinden bahsedecek olursak, OGS sahibi olmak isteyen vatandaşlar PTT aracılığıyla başvuru yaparak araçlarına ait manyetik bantları tahsis ederler. Araçların ön camına yapıştırılan bu bantlar sayesinde gişelerden geçiş esnasında araç tanımlanır ve bandın bağlı olduğu OGS hesabından geçiş ücreti kesilir. Bu yazımızda OGS sorgulama işleminin nasıl yapıldığını bulabileceksiniz. OGS sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapmak oldukça basittir. Bu sorgulama işlemleri iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesi aracılığıyla olup diğeri de devletin elektronik ortamdaki hizmet paneli olan E-Devlettir.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile OGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kuruma ait internet sitesi üzerinden Otomatik Geçiş Sistemi sorgulama işlemini yapabilmeniz için aracınızın plakası gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz link ile kuruma ait sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada ok işareti ile gösterdiğimiz alana aracınızın plakasını birleşik şekilde yazarak sorgula butonuna tıklayınız. Böylelikle KGM OGS geçiş ihlali sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

kgmogs

KGM OGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet OGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin vatandaşlara sağlamış olduğu kolaylıklardan birisi de E-Devlet platformudur. Devletin birçok kurumunun bağlı olduğu ve birçok hizmeti alabildiğimiz bu platform üzerinden Otomatik Geçiş Sistemi sorgulama işlemini de yapabiliyorsunuz. Otomatik geçiş bilgileri sorgulamasını yapabilmeniz için yazımızın sonuna link eklemiş bulunuyoruz. Bu linke tıkladığınız takdirde altta gösterilen görseldeki sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen kısımlara gerekli bilgileri yazarak sayfaya giriş yaparsınız ve E-Devlet ile Otomatik Geçiş Sistemi sorgulamasını yapmış olursunuz. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz bu platform üzerinden sorgulama yapamazsınız. E-Devlet şifresi sahibi olmak için PTT şubesini ziyaret ederek 2 TL karşılığında şifreyi temin etmelisiniz.

Trafik Poliçesi Sorgulama Adım 2

E-Devlet OGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz