OGS Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

OGS Ceza Sorgulama

OGS Ceza Sorgulama

Ülkemizde otoyollarda bulunan gişeler, köprülerde bulunan gişeler geçiş işlemlerinin ücretli olduğunu belirten uygulamalardır. Bu noktalardan geçiş yapmak belirli bir ücrete tabidir. Bu ücretlerin toplanması işlemi daha önceleri gişe memurları tarafından nakit olarak gerçekleşirdi. Fakat trafik yoğunluğunun ve araç sayısının artmasıyla birlikte gişeleri kullanan kişi sayısı da aynı oranda artma gösterdi. Aynı şekilde gişelerde oluşan trafikler ve uzun kuyruklar da trafiğin akışı açısından büyük problem teşkil etmekteydi. Bu işlemleri biraz olsun hızlandırarak teknolojik bir özellik kazandırmak istenince ilk proje olarak kartlı geçiş sistemi uygulamaya koyuldu. Bu sistem gişede bulunan cihazlar tarafından sürücülerin temin ederek dolum yaptıkları kartların bakiyesinden geçiş ücretlerinin temin edilmesi prensibiyle çalışıyordu. Fakat bu uygulama da özellikle büyük şehirlerde bulunan gişelerde oluşan kuyruklara ve yavaşlığa ilaç olamadı. Bu uygulamanın sonrasında trafik akışına olumlu katkı yapacağı planlanan yeni bir uygulama devreye girmiş oldu. Otomatik geçiş sistemi (OGS) kartlı geçiş sisteminden sonra trafiğe kayda değer bir hız kazandırmıştır. Aracın camına yapıştırılan etiket ile OGS gişesinde yer alan cihaz arasındaki hızlı haberleşmenin ardından geçiş işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat bu geçiş işlemlerinde uyulması gereken kurallar vardır. Bu kuralların dışında geçiş yaparsanız ya da yetersiz bakiye ile geçiş işlemini gerçekleştirirseniz bu size OGS cezası olarak yansıyacaktır. Bu durumda OGS ceza sorgulama işlemini yapmanız ve borcunuz hakkında bilgi sahibi olmanız en büyük tavsiyemizdir.

OGS Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

OGS gişesinden hatalı geçiş yaptığınızı düşünüyorsanız OGS ceza sorgulama sistemini Karayolları Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden kullanabilirsiniz. OGS ceza sorgulama sistemine erişim sağlayabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki ekledik. Bu linki kullandığınız takdirde önünüze açılacak olan sayfa aşağıdaki resimde yer alan sayfa olacaktır.

ogssorgu

Bu sayfada yukarıda ok işareti ile gösterilen kısıma aracınız plakasını yazarak çerçeve içerisine alınmış sorgula butonunu tıklayarak OGS ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Ancak ok işareti ile gösterilen kısıma aracınızın plakasını büyük harflerle ve bitişik olarak yazmanız gerekmektedir. Örneğin: (09FF001)

OGS Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz