OGS Ceza Sorgula | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

OGS Ceza Sorgula

OGS Ceza Sorgula

Trafiği rahatlatmak adına geliştirilen sistemlerden biri olan OGS yani otomatik geçiş sistemi uygulanmaya başlandığı günden beri kullanıcıların beğenisini almaktadır. Otoyol ve köprülerde gişelerden geçiş sırasında nakit para olayını tarihe gömen bu uygulama, kullanılabilirliği çipli kartlarla oluşu sayesinde trafiğin rahatlamasına katkı sağlamıştır. OGS aboneliği sonucu alınan OGS çipli kartları aracın ön camına monte edilir ve OGS şeritlerinden geçişler sırasında ücret anında tahsil edilir. Sürücüye neredeyse hiçbir işlem yapmadan geçiş imkanı veren bu uygulamanın pratik oluşu ve kolay kullanılabilirliğinin yanında kontrol edilebilirliği de önem arz etmektedir. OGS kartınızın bakiye kontrolünü rutin olarak yapmanız gerekmektedir. Aksi halde gişelerden geçerken aracınızda yeterli bakiye bulunmazsa aracınız geçiş ihlali durumunda kabul edilir. Bu durumda bir geçiş cezasına maruz kalırsınız. Ve bu geçiş ihlali sonucu verilen cezanın miktarı da geçiş ücretinin 1o katı fazlası şeklinde belirlenmiştir. Bakiye kontrolünü yapmayı unutunuz ve aracınızın geçiş ihlali yapmış olmasından şüpheleniyorsanız  OGS ceza sorgulama işlemi yaparak bu şüphelerinizi giderebilirsiniz.

OGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

OGS ceza sorgulama işlemi bu konuyu ve birçok konuda online işlemlerinizi yapabilmenize olanak veren OGS resmi internet sitesinden yapılabilmektedir. Bu bağlamda işlemlerinizi yapmak için öncelikle siteye giriş yapmanız gereklidir. Siteye giriş yapmak içinde aşağıda verecek olduğumuz bağlantı adresine tıklayabilirsiniz.

ogs ceza sorgulama

OGS ceza sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plakasını girerek ardından ‘sorgula’ butonuna basılır. Bu işlemi ardından anında aracınızın geçiş ihlali sonucu almış olduğu cezanın ayrıntılı dökümüne ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden OGS Ceza Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Aynı zamanda OGS ceza sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapmak için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında anında edinebilirsiniz. Şifreyi edindikten sonra siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız halinde e Devlet resmi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

ogs ceza sorgulama

OGS ceza sorgulaması yapmak için aracın plaka numarası girilir. Ardından isteğe bağlı olarak vergi numarası ya da TC kimlik numarasından biri girilir. Son olarak da sorgula butonuna basıldığında aracınıza ait ceza dökümüne ulaşacaksınız.

OGS cezalarınızı bu tür sorgulama işlemlerini yaparak öğrendikten sonra cezanın size tebliğ edilmesini beklemelisiniz. Cezanın adresinize tebliğ edilmesinden sonra o tarihten itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi gerekmektedir. 15 gün içerisinde ödenen cezalarda cezanın % 25 indirimli olarak ödeme fırsatı sunulmaktadır. Bu yüzden postacı cezanın tebliği için geldiği tarihte evde bulunmanız sizin faydanıza olur. Şayet 15 günü geçirirseniz tüm cezayı yani geçiş ücretinin 10 katı fazlası olan cezayı ödemeniz zorunlu kılınır.

OGS Ceza Sorgulama İşleminizi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz