OGS Ceza Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

OGS Ceza Ödeme

OGS Ceza Ödeme

Otomatik geçiş sistemi yani kısaca OGS otoyol ve köprülerde trafiğin rahatlaması ve daha seri bir şekilde akmasına olanak veren bir sistemdir. Bu sistem ile nakit para ödemesi olmadan OGS aboneliği sonucunda alacağınız çipli kartlar kullanılarak, geçiş ödemeleriniz yapılır. Çipli kartı aracınızın ön camına monte ederek OGS şeridinden geçiş sırasında OGS cihazının kartı algılayarak ücretin tahsilini gerçekleştirir. Bazen OGS kartında yeterli bakiyenin bulunmadığı durumlar olmaktadır. Bu durumda mekanizma gerekli geçiş ücretinin tahsilini yapamadığından dolayı geçişi geçiş ihlali kapsamında değerlendirir. Bu geçiş ihlali sonucu araca ceza yazılır. Ceza plaka üzerinden yazılır ve cezanın sorgulanması için de plaka numarasının girilmesi gereklidir. Peki aracımızı geçiş ihlali veya farklı bir durum kaynaklı bir ceza aldığında ödemesini nasıl yapacağız? Bildiğiniz gibi geçiş ihlali ya da kaçak geçişlerde uygulanan cezalar biraz ağır olmaktadır. OGS kaçak geçişleri ve geçiş ihlalleri cezası, geçiş ücretinin 10 katı fazlasını ceza olarak sürücüye uygulayan bir sistemdir. Bu gibi ağır cezai durumlara maruz kalmamak için sürekli olarak bakiye kontrolü yapmanız gerekmektedir. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz de OGS anlaşmalı bankalara kaydolup otomatik talimat verdiğiniz takdirde, banka belirli limiti geldiğinde kartınızın otomatik dolumunu yapacaktır. Gerekli ücret de banka hesabınıza yansıtılır. Peki OGS ceza ödeme nasıl yapılır?

OGS Ceza Ödeme Nasıl Yapılır?

OGS ceza ödemeleri Türkiye’deki tüm PTT şubelerinden yapılabilmektedir. OGS ceza ödemesi için cezanın araç sahibine tebliğ edilmesi gereklidir. Tebliğ edilen tarihten itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi durumunda ceza % 25 indirimli olarak ödenmesi fırsatı verilir. Fakat bu sürenin geçildiği durumlarda cezanın tamamı yani geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde verilen ceza ödenmek durumunda kalır. Bu yüzden tebliğ işleminden sonra ekseriyetle ceza ödenmesi işleminin yapılması önerilir. Gittiğiniz PTT şubesinde cezanın ödenmesi talebinizi beyan etmeniz takdirde gerekli işlemler başlatılır. Ceza miktarı belirlenir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

OGS ceza ödemesini aynı zamanda internet üzerinden de yapabilirsiniz. PTT’nin HGS ve OGS için kurduğu online internet sitesinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ogs ceza ödeme

OGS ceza ödeme yapmak istediğiniz aracın plakasını girerek sorgula butonuna basmanız gereklidir. Ardından araç ile ilgili ceza dökümüne anında ulaşabilirsiniz. Ve gerekli ödeme işlemleriniz kredi kartını ile yapabilirsiniz.

OGS cezanın ödenmediği durumlarda araç sürücülerine ihtar bildirileri gönderilmektedir. Akabinde hala sürücüler ücreti ödemeyi reddeder ve tanınan süre zarfında ödeme işlemini yapmadıkları takdirde OGS abonelikleri sona erdirilir.

OGS Ceza Sorgulama İşlemi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

PTT OGS Ceza Ödeme İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz