OGS Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

OGS Borç Sorgulama

OGS Borç Sorgulama

Otomatik Geçiş Sistemi yani bilinen ismi ile OGS otoyol ve köprü geçişlerinden trafiğin hızlı bir şekilde seyretmesine olanak sağlayan bir sistem olarak uygulamaya konulmuştur. OGS gişelerden geçişlerde para tahsilinin otomatik ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu para tahsilini de aracın ön camına yerleştirilen OGS kartının OGS cihazı tarafından algılandıktan sonra otomatik tahsili ile sağlanmaktadır. Bu otomatik tahsil ile geçiş ücretinin para ile yapılmasının önüne geçerek trafiğin hızlı bir şekilde devam etmesine katkı sağlamıştır. OGS’lerden geçiş sırasında yapılan her geçiş için otomatik geçiş ücreti tahsili yapılmaktadır. Bu yüzden geçişlerin mümkün olması için kartınızın bakiyesinde sürekli olarak yeterli bakiyenin bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde gişelerden geçişler sırasında şayet kartınızda yeterli bakiye bulunmadığı durumlarda geçişiniz cezalı geçiş kapsamında değerlendirilmektedir. Cezalı geçiş ya da geçiş ihlali durumlarında da bazı cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu cezai yaptırımlar caydırıcılığı olması amacıyla biraz yüksek miktarda uygulanmaktadır. Bu cezai işlem uygulanmasından sonra cezanın da kısa bir süre içinde ödenmesi gerekmektedir. Bu ceza ücreti OGS aboneliğinin bulunduğu hesaba borç olarak yansıtılmaktadır. Peki bu OGS borcunu kısa sürede ödeyebilmek için OGS borç sorgulama nasıl yapılır?

OGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere OGS gişelerinden herhangi bir geçiş ihlali ya da cezalı geçişlerinde cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlem ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası olarak ücretlendirilmiştir. Fakat 15 gün içerisinde gerekli miktarın ödenmesi dahilinde de % 25 indirim uygulanmaktadır. Caydırıcılığı olması amacıyla geçiş ihlallerinde verilen cezalar biraz yüksek tutulmuştur. Bu tür durumlara maruz kalmamak adına anlaşmalı bulunduğunuz bankalara OGS kartınıza otomatik dolum talimatı vermeniz ile bu tür problemleriniz ortadan kalkacaktır. Geçiş ücreti tehlikeli limitin altına düştüğü andan itibaren otomatik olarak dolum yapılarak geçiş ihlali durumuna maruz kalmanızın önüne geçer. Bazen farkında olmadan da geçiş ihlali yapabilirsiniz. Tüm bu durumlarda OGS borç sorgulama işlemi yaparak aldığınız cezalar ve miktarları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. OGS borç sorgulama yapmak için aşağıda verilen linke tıklayarak giriş yapmanız gerekmektedir.

ogs borç sorgulama

Ardından ekrana gelen sayfada ‘araç plaka no’ girilerek sorgula butonuna basılır. Bu sayede OGS borç sorgulama yapılır ve araca ait borç bilgisi ekrana gelecektir. Buradan borç miktarını belirleyerek 15 gün içerisinde ödediğiniz takdirde indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

OGS Borç Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz