OGS Borç Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

OGS Borç Ödeme

OGS Borç Ödeme

OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) ülkemizde aktif olarak kullanılan köprü ve paralı otoyollarda geçiş ücretinin temin edildiği sistemlerden birisidir. Bu sistemi kullanmayan vatandaşların bu sistemi kullanabilmek için yapmaları gereken anlaşmalı bankalar ya da PTT şubelerine başvuru yapmaktır.

OGS borç ödeme işlemi olarak adlandırılan işlem OGS gişelerinden geçişiniz için kullanılabilir olan bakiyenin ödenme işlemidir. OGS işleyişi şu şekildedir; üyelik işlemini tamamladıktan sonra aracınızın ön camına yapıştırılabilen elektronik bir çip size verilir. Bu çip üzerinden elektronik olarak aracınız tanımlanır ve bağlı olduğu hesaptan geçiş ücreti tahsis edilir. Bazı durumlarda OGS bakiye durumumuzu unutabiliyoruz. Bu yüzden de geçiş esnasında ödememiz gereken ücretten 11 kat daha fazla cezalı ödeme işlemi yapmamız gerekmektedir. Sahip olduğumuz OGS kartı üzerinden kredi kartıyla otomatik ödeme talimatı vermek sizin için avantajlı bir durum olacaktır. Aksi halde bakiye yetersiz şekilde geçiş yapmak sizin için daha zararlı bir durum olacaktır.

OGS Borç Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere OGS işlemlerini PTT Genel Müdürlüğü yürütse de son zamanlarda üyelik alma işlemleri bankalar üzerinden de yapılabilmektedir. Bu bankalardan temin ettiğimiz elektronik etiket OGS gişelerinden geçiş yaparken aracınızın tanımlanmasına yardımcı olur ve geçiş için gerekli ücret etiketin bağlı olduğu hesaptan alınır. OGS kartınızda yeterli bakiyeniz olmaması durumunda geçişleriniz yasaklı geçiş olarak kabul edilir ve bu geçişler üzerinden cezalandırılırsınız. Bu durumu yaşamamak için kredi kartınız yardımıyla OGS otomatik ödeme talimatı vermeniz olası cezalardan sizi koruyacaktır. Fakat ceza yediyseniz ve OGS borç ödemenin nereye yapılacağını bilmiyorsanız yazımızın devamında bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabileceksiniz.

OGS geçiş ihlalleri nedeniyle oluşan borçlarınız PTT tarafından size tebliğ edilmektedir. Bu tebliğ işleminden sonra 15 gün içerisinde OGS borç ödemenizi yaptığınız takdirde borcunuzda % 25 oranında indirim sağlanır. Eğer bu süre içerisinde OGS borç ödeme işlemini yapmazsanız tam ceza ücretini ödemek zorunda kalırsınız. OGS borç ödeme işlemleri PTT tarafından size gönderilen tebligatla birlikte PTT şubelerine yapılmaktadır. Tebligat beklemeden ödeme yapmak isteyen vatandaşlar ise 444 11 17 numaralı PTT çağrı merkezinden 7/24 bilgi alarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz