Nüfus Cüzdanı Kaybetme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Nüfus Cüzdanı Kaybetme Cezası

Nüfus Cüzdanı Kaybetme Cezası

Nüfus cüzdanı; kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve nüfus aile kütüklerine kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan resmi belgedir. Nüfus cüzdanı değerli kağıtlar kapsamı içerisinde yer almaktadır. Nüfus cüzdanlarının şekil ve içeriği, İçişleri Bakanlığınca tespit edilir. Ayrıca yurt içinde yerleşim yerinin mahalle veya köy muhtarınca ya da çalışılan resmi daire veya kurum amiri tarafından onaylanan nüfus cüzdanı talep belgesi ve anılan belgedeki fotoğrafın aynısı bir adet fotoğrafla birlikte ikamet edilen yerin nüfus müdürlüğünce, yurt dışında dış temsilciliklerimiz tarafından doldurularak onaylanan nüfus cüzdanı talep belgesine dayanılarak ergin olanların kendilerine, ergin olmayanların ise velilerine (ana-baba) ya da vasilerine veya resmi vekillik belgesi ibraz edenlere imza karşılığında verilir.

Nüfus cüzdanı bu nedenlerden ötürü vatandaşların sürekli yanında taşıması gerekmektedir. Bir kaza olması durumunda ya da bir yaralanma halinde üstümüzde bulunan nüfus cüzdanı sayesinde bilgilerimize ulaşılabilmektedir. Ayrıca aykırı durumlarda sorumlu memurların ( trafik polisi gibi) işlem yapabilmesi için de nüfus cüzdanı gerekmektedir. Nüfus cüzdanı bazen kişiler tarafından kaybedilmektedir. Nüfus cüzdanı kaybının sonucunda kötü şeylere sebep olabilmektedir. Kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimalinin yanı sıra yeni bir nüfus cüzdanı çıkartmak durumu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yeni bir nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri ile uğraşmak ise herkes tarafından can sıkıcı bir durum olarak değerlendirilmektedir. Nüfus cüzdanı kaybedildiğinde ; kimliğini kaybeden kişinin yeniden kimlik alabilmesi için yapması gereken bazı leyler vardır. İlk olarak mahallesinin bağlı bulunduğu muhtarlıktan nüfus cüzdanı talep belgesini elde eder. Hem bu belge için hem de kimliğe yapıştırılmak üzere en az iki adet ve son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafa sahip olmak gerekir. Alınan bu belge ile nüfus müdürlüğüne gidilir. Nüfus cüzdanı ile ilgilenen ofise muhtarlıktan onaylanmış olan nüfus cüzdanı talep formu teslim edilir. Buradan alınan bir belge ile kayıp etmenin cezası olan miktarda para ilgili müdürlüğe ödenir. Nüfus müdürlüğü tarafından verilen yönlendirmeler doğrultusunda hareket edilirse kimlik hızlı bir şekilde çıkar. Ayrıca nüfus cüzdanı kaybetme durumu ile karşı karşıya kalan kişilerin alacağı ceza da durumu daha sıkıntılı hale getirmektedir. Çünkü bu durumda kişilere nüfus cüzdanı kaybetme cezası verilmekteydi. Geçmiş yıllarda kimlik kaybetme cezası kişilere belli miktarlarda verilmekte idi. Bu ceza 2014 yılı Ocak ayı itibari ile 81 TL olarak belirlenmişti. İlgili kişi kimliği kaybettikten sonraki 15 gün içinde bu cezayı öderse 4/3 oranında yani 60 TL ödeme yapması öngörülüyordu. Ayrıca kimlik kaybetme cezası ikamet edilen bölgede bulunan Mal Müdürlüğü ya da Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne ödeniyordu. Ancak para cezası kişiye bildirildikten sonraki 1 ay içinde ödenmesi gerekli iken, aksi halde bu cezaya faiz uygulaması yapılıyordu. İlgili kişi eğer kimlik kaybetme cezasını başka bir bölgede bulunan Mal Müdürlüğü yada Defterdarlık Müdürlüğüne yapmış ise ödeme yaptığına dair dekontu ikamet ettiği bölgedeki ilgili kuruma iletmek durumundaydı. Aksi halde bu ceza silinmez ve cezaya faiz işlemeye devam etmekte idi.

2016 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile artık nüfus cüzdanı kaybetme cezası kaldırıldı. Buna göre cezanın alınmayacağı durumu 27 Ocak 2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Nüfus cüzdanını kaybetme cezası tamamen kaldırıldı. Söz Konusu kanunun 14. maddesinde yapılan düzenlemeler ile birlikte nüfus müdürlüklerindeki cezalara da düzenleme getirildi. Bu yeni düzenlemeye göre doğum olayını süresi içerisinde bildirmeyenlerle, nüfus ve aile cüzdanını kaybedenlere, nüfus cüzdanını geçerlilik süresi içerisinde değiştirmeyenlere de idari para cezası uygulanmayacak.  Ayrıca yeni nüfus cüzdanının edinilmesi için kimlik değişiminin yapılması gerektiği ve sadece 8 lira kart bedeli verilerek yapılacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz