Nissan Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Nissan Araç Vergileri

Nissan Araç Vergileri

Nissan Araç Vergileri

Nissan ya da tam adıyla Nissan Jidōsha Kabushiki Gaisha, Japonya’da 26 Aralık 1933 tarihinde Japonya’nın Yokohoma kentinde kurulmuştur. Nissan Jidōsha Kabushiki Gaisha’nın adı son halini 1934 senesinde almıştır. Nissan’nın adı 1934 senesinde Nissan Motor Co. Ltd. olarak değiştirilmiştir. Nissan, Japonya’da kurulmuş olsa da sadece Japonya odaklı hizmet vermemiştir. Nissan toplam dört farklı ana bölgede yapılanmıştır. Bu ana bölgeler; Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve Deniz şırı ülkelerdir. 1933 yılında Japonya’da kurulmuş olan Nissan, Avrupa’ya araç ihraç etmeye 1962 yılında başlamıştır. Bunun ardından 1983 yılında da başka önemli bir adım atmıştır: 1983 yılında Nissan Motor İberaca, İspanya’da Terrano II ve Vanette Cargo üretimi yapımına geçmiştir ve bunun yanı sıra 1984 yılında Nissan İngiltere’de de üretime başlamıştır. 1984’te İngiltere’de Nissan’ın Motor Manufacturing fabrikası İngiltere’de kurulmuştur. 1990’lı yıllarda ekonomik bir krize girmiş olan Nissan buna rağmen 1993’te Avrupa’daki Nissan varlığının 60. yılını kutlamıştır. 1993 yılında ise İngiltere’de Micra üretimi ile yılın en iyi otomobil ödülünü aldı. Nissan, 1990’lı yıllarda olan finansal krizinden en az hasarla kurtulabilmek için 27 Mart 1999 tarihinde Renault ile bir anlaşma yaptı. Bu güç birliği anlaşmasına göre şirketin başına Fransız Carlos Ghosn atandı. Bununla birlikte Renault, Nissan’ın kontrol hissesini satın aldı.

2017 Yılı Motorlu Taşıtların Vergileri Nasıldır?

Motorlu Taşıt Vergisi yıllık ödenecek tutarlardan oluşmaktadır. Taksitlendirilerek ödenebilmektedir. İlk taksit Ocak ayının sonuna kadar, ikinci taksit ise Temmuz ayı sonuna kadar ödenebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın dediğine göre: “Aracınıza ait yıllık MTV yani Motorlu Taşıt Vergisi tutarı, aracınızın sahip olduğu kasko değerinin %5′ini aştığı taktirde sigorta acentelerinden alabileceğiniz formu vergi dairesine götürerek bir alt kategoriden ödeme imkanına erişirsiniz.”
Ocak ayının motorlu taşıtlar vergisini ödemesinin son günü 31 Ocak 2017 tarihiydi. 2017 itibariyle yüzde 3.83 oranında zamlanan motorlu taşıtlar vergisini araç sahipleri yılda iki kez ödemeliler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılmaktadır?

Aslında ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi araçtan araca değişmektedir ama araç sahipleri motorlu taşıtlar vergisini ödemek işlemini gerçekleştirmek için Gelir İdaresi Başkalığı İnternet Vergi Dairesi sitesini kullanmalıdırlar. Bu resmi internet sayfasında  “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekme üzerinden araç tipi, motor silindir hacmi, araç yaşı gibi araca dair ayrıntılar girildikten sonra aracın yıllık motorlu taşıtlar vergisi tutarını ve taksidini öğrenebilmektedirler. Bununla birlikte aşağıda yer alan tablolara bakarak da bu konu hakkında bilgi almanız mümkündür. Bu tabloları inceleyerek Nissan markası sahip olduğunuz araçların sahip olduğu özelliklere ve aracınızın yaşına göre ödemeniz gereken vergiyi hesaplayabilirsiniz.

Nissan Araçlarına Ait Vergiler

Nissan araçlarından herhangi birine sahip olan bir sürücü de yıllık motorlu taşıtlar vergisi tutarını hesapladıktan sonra Ocak ve Temmuz aylarında ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır. Nissan araçlarında motor gücü daha düşük olan araç olarak üretildiği için Nissan araç vergilerinin tutarları düşüktür. Nissan araç vergilerinde modelden modele değişim olmakla birlikte son yıllara ait araçların motorlu taşıt vergi tutarlı daha yüksektir ve motor gücü yüksek olan araç modellerinin motorlu taşıt vergisi de doğru orantılı olarak daha yüksek olmaktadır.

Nissan Araç Vergisini Ödemek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz